Honda doufá, že ještě letos dosáhne dalšího významného nárůstu výkonu díky vylepšení svého spalovacího motoru (ICE). Red Bull ji u své dceřiné stáje povoluje nasazování novinek i za cenu penalizací na roštu.
Japonská automobilka přišla s novou specifikací své pohonné jednotky v Kanadě. Šlo o velký pokrok, díky kterému již je v oblasti výkonu těsně za Renaultem. To pomohlo přesvědčit Red Bull, aby s ní od příštího roku také spolupracoval.
V Sakuře pracují na zlepšení spolehlivosti, zejména motorgenerátoru pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H). Výkonnost svého motoru musí ale ještě navýšit, jak se ukázalo v Silverstone, kde Toro Rosso na rovinkách ztrácelo kolem sekundy.
"Stále pracujeme na spalovacím motoru. Doufám, že nějaké novinky a vylepšení budeme mít ještě v této sezóně. Na datech z kvalifikace [ze Silverstone] jsme viděli, jaký je výkonnostní rozdíl na rovinkách," komentuje technický ředitel Hondy Tojoharu Tanabe.
To však bylo dáno vlastnostmi britské dráhy a vyšším přítlakem nových vozů - na plný plyn projížděli piloti v sobotu až 82 % okruhu: "Samozřejmě, že teď tam byly zatáčky, kdy jste mohli jet na plný plyn, obzvlášť v kvalifikaci. To nám dalo zabrat. Myslím, že rozdíly ve výkonnosti pohonných jednotek byly větší, než na jiných okruzích."
Gasly si na motor o víkendu postěžoval, uvědomuje si však, že před Hondou je velká ztráta, na jejíž stažení potřebují čas: "Jde spíše o čistou výkonnost a výkon motoru. Vím ale, že na tom pracují a že mají pár nápadů. Jen jim musíme poskytnout čas, aby je uplatnili na dráze. Momentálně však ztrácíme celkem dost, pokud jde o maximální rychlost. Stále musíme poznat, jak dostávat to nejlepší z motoru 2. specifikace."
Red Bull svému budoucímu japonskému partnerovi povolil, aby kdykoliv nasadil novější specifikaci, když přijdou na nějaké vylepšení, byť za cenu penalizací. Pravidla totiž pilotům umožňují beztrestně využít pouze 3 spalovací motory, tři turba, tři MGU-H na sezónu (a pouze dva kusy MGU-K, baterií a řídicí elektroniky).
"Samozřejmě rozhodnutí necháváme na Hondě. Ale když přijdou ve svém vývoji na desetinu, pak mohou vylepšení v závodě vyzkoušet. I kdyby to znamenalo, že za to budeme penalizování," potvrzuje odborný poradce Red Bullu Helmut Marko.
Pilotům Toro Rosso se to sice nelíbí, strategie je však z pohledu vedení pochopitelná. Pokud chce Red Bull v roce 2019 útočit na titul, musí Honda vstoupit do sezóny s co nejlepším motorem. Proto se management snaží urychlit tempo vývoje a letos tomu obětovat body juniorského týmu. Protože má japonská automobilka data jen ze dvou vozů, musí být optimálně využita.
Hartley v Británii použil letos již šestý motor poté, co mu musel tým po velké havárii v důsledku selhání zavěšení přestavět vůz. Příčinou byl ale "problém s instalací na straně pohonné jednotky. Vedlo to k její nesprávné funkci. Pozorovali jsme u ní neobvyklá data a odstoupili jsme. Myslíme si, že komponenty jsou OK. Poškození u nich pečlivě zkontrolujeme," slibuje Tanabe.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.