FIA se pro zlepšení závodní podívané a usnadnění předjíždění rozhodla letos na vybraných okruzích přidávat další místa, v nichž mohou piloti využívat své systémy pro snížení odporu (DRS) na zadním křídle. V Silverstone jim třetí zóna poprvé umožňovala průjezd s otevřeným křídlem zatáčkou. Kdo toho využíval a jak fungovala?
Původním záměrem bylo pomoci pilotům v předjíždění. Současné vozy jsou díky neustále rostoucím úrovním přítlaku stále rychlejší, narůstá ale problém s těsnou jízdou za sebou v zatáčkách. Proto FIA pro Silverstone minulý týden přišla s třetí DRS zónou, která vedla úvodními dvěma zatáčkami Abbey a Farm.
Reakce na ní byly v padoku ale spíše negativní, protože nefungovala tak, jak si původně ředitel závodu Charlie Whiting představoval: "Myšlenka byla taková, že by se piloti mohli dostat blíže za sebe a do lepší pozice pro útok na rovinkách mezi zatáčkami č. 5 [Aintree] a č. 6 [Brooklands]. Ale nemyslím si, že by vlastně pomohla."
Co bylo důvodem? Jen ta nejrychlejší auta ji mohla projíždět naplno s otevřeným křídlem, což zvyšovalo rozdíly mezi špičkovými týmy a středem pole, místo toho, aby je pomohla snížit.
Jenže to se týkalo pouze čistého vzduchu - při jízdě za jiným vozem v tomto úseku nemohly DRS aktivovat ani Mercedesy. "Nemohli jsme ji projet s otevřeným DRS ani s nízkým množstvím paliva. Museli jsme ho asi na sekundu zavírat," přiznal Bottas.
Red Bull měl dostatek přítlaku, aby od počátku víkendu projížděl zatáčku Abbey s plynovým pedálem na podlaze a s otevřeným DRS od. Protože však museli svá křídla trochu oříznout, aby na rovinkách během závodu tolik neztráceli, tak tímto místem už naplno jezdit nemohli.
Zkoušeli to také někteří zástupci středu pole, ale nepochodili. Pierre Gasly z Toro Rosso přibližuje svůj zážitek po otevření zadního křídla: "Hodně mi to uprostřed ustřelilo a vyjel jsem mimo. Ze středu pole se to nikomu nepovedlo. V zatáčce č. 1 jsem ho na chvíli vypnul. Když jsem zatočil, tak jsem ho před zatáčkou vypnul, a pak hned za vrcholem jsem ho zapnul, protože tam je stále hrbol. Na něj jsem ho zase vypnul a pak opět zapnul."
VIDEO: Havárie Ericssona, který přehmátl tlačítko a nezavřel své zadní křídlo (zdroj: formula1.com)
V závodě s plnou nádrží benzínu a v rozvířeném vzduchu ostatními vozy bylo toto místo pro zapínání DRS velmi náročné, jak doložil svou velkou havárii Marcus Ericsson, kterému se svezl prst z tlačítka pro manuální zavření křídla (po aktivaci se zavírá samo, pokud pilot začne brzdit či ubere plyn). Ale DRS se tady vyhýbali také piloti špičkových týmů ještě z dalšího důvodu.
Opotřebovávání pneumatikVyužívání DRS v tak rychlých zatáčkách nejen zvyšovalo riziko smyku, ale také škodilo pneumatikám, které již tak byly hodně horké kvůli rychlým zatáčkám (pod plným plynem se v kvalifikaci jezdilo 82 % okruhu) a teplému počasí.
"Když se s DRS záď více smýká, tak hrozí přehřátí pneumatik. A tady je obecně jejich teplota vysoká kvůli značné energetické úrovni v rychlých zatáčkách. U tohoto počasí navíc máte celkem vysoké teploty. Pokud k tomu ještě jezdíte trochu smykem, pak tím povrchové teploty pneumatik zvyšujete," upozorňuje šéf Pirelli Mario Isola.
VIDEO:Sebastian Vettel předjíždí Valtteriho Bottase (zdroj: formula1.com)
Proto v závodě mohli v této zóně využívat pouze ti piloti, jejichž vozy generovaly dostatek přítlaku, neměli těsně před sebou soupeře a obavu o opotřebení svých pneumatik - jako například Sebastian Vettel v závěrečných kolech Velké ceny Británie, kdy se blížil ke svému úspěšnému útoku na Valtteriho Bottase v zatáčce č. 6 (Brooklands).
Ačkoliv tedy nová DRS zóna moc pilotům nepomohla, jelikož spíše zvýrazňovala rozdíly mezi špičkou a středem pole, ke konci závodu přispěla ke změně ve vedení. Bylo její nasazení úspěšné? Odpověď nechávám na vás. Příští rok se každopádně mění pravidla a vozy budou mít méně přítlaku, takže zde již nebude moci nikdo jezdit naplno s otevřeným křídlem. Pokud ale nová přední křídla budou plnit očekávání a usnadní jízdu monopostů za sebou, pak to ani moc vadit nebude.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.