Výrobci pohonných jednotek mění svůj názor - od roku 2021 by rádi zachovali motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H), který je důležitým prvkem jejich vysoké efektivity, ačkoliv dříve byly ochotny od něj ustoupit.
Již loni v říjnu se dohodli s Liberty Media na základních rysech budoucích motorů. Mercedes, Ferrari i Renault byli ochotně se MGU-H vzdát a FIA doufala, že s konečnou podobou pravidel přijde do konce tohoto měsíce.
Obrat na poslední chvíli: MGU-H chcemeNa poslední chvíli se však minulý týden na schůzce strategické skupiny výrobci ozvali s tím, že by chtěli současný hardwarových balík včetně MGU-H zachovat. Hlavním důvodem je to, že své snahy o vstup do F1 vzdali všichni zájemci a od roku 2021 žádný další motorář nepřibude.
Porsche bylo zapojeno do rozhovorů ohledně pravidel pro rok 2021, kvůli emisnímu skandálu mateřské skupiny Volkswagen se ale k finálnímu kroku stále neodhodlal. Aston Martin také projevoval zájem, také tam je však ticho po pěšině. Jeho partner Red Bull se navíc minulý měsíc spojil s Hondou, což trochu oslabilo jeho pozici.
Současní dodavatelé motorů jsou vstřícní vůči ústupkům, jako je zlepšení zvuku, úpravy palivových limitů pro navýšení výkonů či zavedení standardizovaných součástí.
Bez nově příchozích změny motorů nemají cenu, tvrdí Mercedes"Stále je to spíše na diskusi. Měli jsme prezentaci, která by znamenala přepracování motorů. Všichni čtyři výrobci v F1 sdělili své preference. My tomu rozumíme tak, že zřejmě bude třeba trochu více hluku a rozhovorů kolem důležité spotřeby paliva," komentuje sportovní ředitel Mercedesu Toto Wolff.
"Ale pouhé přepracováni motoru, aniž by vstoupil někdo další, nedává moc velký smysl. Pokud by se někdo zavázal Formuli 1, jak jsme to učinili my, všichni čtyři - projít si těmi vrcholy a pády, potřebnými výdaji a investicemi, pak si o pravidlech pro motory promluvme. Ale pokud nikdo nevstoupí, šlo by o akademickou diskusi," vysvětluje.
Postoj Hondy a RenaultuPodle šéfa Red Bullu Christiana Hornera by také Honda moc chtěla zachovat MGU-H u pohonných jednotek v F1: "Myslím si, že vrcholný orgán sportu a držitel komerčních práv nakonec mají to, co je podle nich pro sport nejlepší. Nevypadá to, jako by měl přijít někdo další, takže to je podle mě opravdu na FIA a Liberty, aby rozhodli, co vlastně chtějí."
Renault dává přednost stabilitě místo drahého vývoje nových motorů: "Podle mě bychom měli stabilitu vždy upřednostňovat. Podle mě to je základ všeho, obzvlášť v F1, která je tak soutěživým a drahým prostředím," uvádí jeho šéf Cyril Abiteboul.
"To platí pro motory, pro všechno ostatní, pro aerodynamický vývoj atd. Podle mě podceňujeme užitek, který plyne ze stability nákladů pro všechny, pro výrobce, také pro týmy, ale i pro samotnou show, protože chceme vyrovnané závodění, těsné souboje," dodává Francouz.
Carlos Sainz se v roce 2025 stal klíčovým jezdcem pro Williams díky svým strategickým a technickým dovednostem. V Džiddě využil DRS k pomoci Alexi Albonovi a po náročném závodě v Bahrajnu zvolil opatrnější přístup, což týmu pomohlo posbírat důležité body.
Řetězec Neat Burger, který kdysi expandoval do Londýna, Milána i New Yorku, ukončil svůj provoz a zavřel všechny zbývající pobočky. Ambiciózní projekt zaměřený na rostlinnou stravu tak po několika letech končí, a to navzdory počátečnímu úspěchu a podpoře známých osobností.
Nepolevující spekulace o budoucnosti a omezení svobody projevu ze strany FIA zřejmě testují trpělivost Maxe Verstappena. Nizozemský šampion tak může postupně ztrácet motivaci zůstávat ve Formuli 1.
Fernando Alonso prožívá nepříjemný začátek sezóny 2025. Po závodě v saúdskoarabské Džiddě, kde skončil na jedenáctém místě – těsně mimo bodovanou desítku – realisticky přiznal, že tým Aston Martin se bude muset smířit s tím, že body letos nebudou samozřejmostí.
Helmut Marko naznačil, že by si přál, aby jeho nástupcem v Red Bullu byl Sebastian Vettel, který podle něj ideálně spojuje zkušenosti, respekt i cit pro práci s mladými talenty. Čtyřnásobný mistr světa by tak mohl sehrát klíčovou roli v náročném období týmu spojeném s velkými změnami ve Formuli 1.
Christian Horner měl podle zákulisních informací jednat s jedním z nejvýraznějších jmen ve světě formule 1 o možné budoucnosti v týmu Red Bull – a to dokonce jako o potenciální náhradě za Maxe Verstappena.
Po třech odjetých Velkých cenách se Liam Lawson podle svých slov i názoru svého francouzského týmového kolegy konečně dostal do tempa v barvách Racing Bulls. Novozélanďan tak potvrzuje, že se po návratu do seriálu F1 rychle adaptoval a je připraven bojovat o lepší výsledky.
Ferrari nasadí před VC Španělska nové přední křídlo, které má zvýšit výkon a splnit přísnější pravidla FIA. Charles Leclerc přiznává, že tým zaostává, ale věří, že Barcelona může být klíčovým bodem sezóny, přičemž varuje, že náskok konkurence může být příliš velký, pokud vylepšení nefunguje.
Řetězec veganských hamburgerů Neat Burger, do kterého investovali Lewis Hamilton a Leonardo DiCaprio, končí svou činnost. Důvodem jsou vysoké finanční ztráty a zánik až 150 pracovních míst.
Šéf Ferrari Fred Vasseur se po nepovedeném víkendu v Saúdské Arábii postavil za Lewise Hamiltona. V emotivním vystoupení dal jasně najevo, že i přes pomalejší rozjezd sezony má v sedminásobném šampionovi naprostou důvěru.
Oscar Piastri ve své třetí sezoně již vede šampionát Formule 1. Na cestě za titulem mu pomáhá Mark Webber, který vkládá do mladého talentu vše, co jemu samotnému kdysi k vysněné koruně chybělo.
Trest pro Maxe Verstappena za incident s Piastrim při Velké ceně Saúdské Arábie rozvířil vášně napříč paddockem. Zatímco část fanoušků i expertů souhlasí s penalizací, Red Bull má jasno – podle Helmuta Marka byl trest přehnaný a nespravedlivý. „Kam měl jako uhnout?“ rozčiluje se poradce rakouské stáje.