Jak budou v příštím roce vypadat po zjednodušení aerodynamiky monoposty Formule 1? A co přesně se změní? Podívejte se na následující video.
Mezinárodní automobilová federace (FIA) se snaží pro příští rok zlepšit předjíždění zvýšením přítlaku a snížením úplavu za vozem, který dnes tak znesnadňuje jízdu za sebou v zatáčkách. Změny již byly schváleny, kterých oblastí vozů F1 se dotknou?
1. Přední křídloPřední křídla budou širší, hlubší a vyšší. Jejich šířka naroste z 1800 mm na 2000 mm, jejich špička bude o 25 mm dále před vozem, zmizí z nich horní kaskáda s drobnými křidélky a bočnice budou zjednodušeny ve svém tvaru tak, aby se omezilo obtékání vzduchu kolem předních kol zvnějšku. Klapky budou moci dosahovat o 20 mm výše, počet vertikálních lišt pod křídly bude omezen na 2 kusy na každé straně.
Video: Změny aerodynamiky pro rok 2019 - při přehrávání zvětšete (zdroj: Giorgio Piola)
2. Brzdové kanálkyNa brzdových kanálcích už týmy nebudou moci umístit žádné křidélka či aerodynamické prvky usměrňující proudění vzduchu.
3. Foukané poloosyFoukané poloosy, které letos týmy využívají, budou od příštího roku rovněž zakázané.
4. DeflektoryDeflektory před bočnicemi po stranách vozů budou o 150 mm nižší, týmy je ale můžou prodloužit o 100 mm směrem k přední části vozu.
5. Zadní křídloBočnice zadních křídel již nebudou moci obsahovat v horní části horizontální výřezy pro snížení indukovaného odporu. Zadní křídla budou celkově o 100 mm širší (1050 mm místo dosavadních 950 mm) a o 20 mm vyšší. Tím se bude moci zvětšit štěrbina po otevření horní DRS klapky z 65 na 85 mm.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.