Šéf týmu Toro Rosso, Franz Tost, řekl, že vidí velký rozdíl mezi aktuálním statusem jeho týmu, který je partnerem Hondy ve Formuli 1 a vztahy jeho týmu s dřívějšími dodavateli motorů.
Tým vlastněný nápojovým gigantem, společností Red Bull, od svého vstupu do F1 v roce 2006 poháněly motory Cosworth, Ferrari a Renault. Od roku 2018 ale vstupuje v platnost nová tříletá spolupráce s Hondou. Před prvním startem s novým partnerem Franz Tost poodhalil, že aktuální spolupráce s japonským partnerem je odlišná od toho, co zažívali v minulosti s jinými dodavateli pohonných ústrojí.
"Je to velký rozdíl, věřte mi. Začíná to s návrhem auta. V minulosti jsme prostě dostali pohonnou jednotku a dodavatel řek: 'Podívejte, toto je pohonná jednotka s potrubím, všemi agregáty, prostě ji dejte do vašeho auta.' Teď naši designéři sedí společně s inženýry od Hondy a říkají: 'OK, jak můžeme udělat například olejovou vanu, v přední části motoru, jak jí zabudovat co možná nejlépe do šasi.' Nebo náš výfukový systém. Má to velký dopad na aerodynamiku na bočnicích auta," začal Franz Tost.
"Když také dostanete horký vzduch z radiátorů do zadní části auta, kudy jej dostanete ven? V dřívějších časech jsme prostě jen museli najít cestu a teď to s Hondou diskutujeme," pokračuje Tost. Jen připomeňme, že Toro Rosso se vloni nepohodlo s Renaultem ohledně spolehlivosti motorů Renault v pozdější fázi sezony. Tost teď připouští, že partnerství s Hondou je prvním, kdy má jeho tým tak velký vliv na motor. Dle něj inženýři Toro Rosso oceňují volnost, kterou mají při tvorbě pohonné jednotky.
"Měli byste vídat úsměvavé tváře inženýrů, když se vrací z testů na stolici s převodovkou a pohonnou jednotkou. Říkají: 'Hej, můžeme změnit mapování za běhu.' Předtím jsme měli mapování, vše bylo v černé krabičce a my jsme nemohli nic dělat. I když jsme řekli, 'možná by bylo lepší toto', tak oni řekli 'prostě to bude takto a hotovo'. Teď máme vliv. A můžeme říci: 'Zkuste toto a takto, možná tak můžeme získat výkonnostní zisky'. To hodně pomohlo oběma stranám a pro Toro Rosso tak bylo absolutně nejlepší rozhodnout se pro kooperaci s Hondou," říká Rakušan.
Zatímco pohonné jednotky Hondy zažívaly od svého posledního návratu do F1 v roce 2015 tři velmi náročné sezony, kdy byly nespolehlivé, tak v předsezónních testech s Toro Rosso šlo vše hladce. Šéf týmu má ale před sezonou 2019 vysoká očekávání od rivalů jeho týmu: "Od auta pro příští rok toho očekávám hodně. Už asi měsíc pracujeme na novém autě a dostáváme lepší a lepší nápady, jak co možná nejlépe umístit jednotlivé části pohonné jednotky do šasi. A to jak z pohledu umístění, tepelné stránky, aerodynamické stránky anebo rozdělení váhy. Jsou to důležité faktory pro výkonnost auta."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.