Pilot Fernando Alonso po středečním testu uvedl, že by poslední den ani nepotřeboval, byť toho s McLarenem v Barceloně zatím moc neujeli. Na Austrálii jsou podle něj už připraveni.
Zatímco Stoffel Vandoorne ujel v úterý pouhých 38 kol (176,9 km), tak včera jich Alonso přidal jen 57 (265,3 km). Co do ujeté vzdálenosti je McLaren zatím nejhorším ze všech týmů - na kontě má po 6 dnech testů celkem 1652,5 km, zatímco např. Mercedes 3063 km. I jejich nový dodavatel motorů Renault už ujel se svým novým balíkem 2802,3 km.
#F1 Teams' total kilometreage after 6 days of testing in Barcelona 📊:1. Mercedes 3063km, 2. Renault 2802, 3. Ferrari 2719.. 10. McLaren 1653km. pic.twitter.com/gyAxww0fNx
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) March 7, 2018Podle Španěla i přesto už teď mají odpovědi na všechny své otázky týkající se jejich nového vozu: "Rozhodně bychom byli bývali raději, kdybychom dnes ujeli o něco více než 50 kol, ale nakonec jsme přišli různé věci. Tohle je součást testování a já doufám, že se něco podobného nepřihodí v 10. kole v Melbourne. Proto jsem určitým způsobem rád, že můžu přispívat k tomu, aby bylo auto silnější a silnější."
"Všechny důležité části programu jsme zvládli dopoledne. Zbytek dne byl o dlouhých jízdách a ujetých kol bez potřebných informací, takže mě počet kol dnes moc nestresuje," pokračuje Alonso, jenž musel v 11 hodin jízdy přerušit kvůli úniku oleje. Tým se poté rozhodl vyměnit pohonnou jednotku, aby mohl problém vyřešit mimo auto, což nakonec zabralo více než 6 hodin.
"Zřejmě potřebujeme poslední den, abychom ujeli určitý počet kol, absolvovali nějaké dlouhé jízdy, zkontrolovali věci navíc, ale pokud jde o fundamentální odpovědi, které potřebujeme v zimních testech dostat, tak už jsou okay, máme všechny. Kdybychom měli zítra vyrazit do Austrálie, tak bych se cítil v pohodě. Proto nepotřebuji poslední den. Budu [v pátek] ve voze, pojedu, snad se budeme o voze dále dozvídat nové věci," tvrdí pilot McLarenu, jenž včera zajel 6. nejrychlejší čas.
Jeho důvěra v nový monopost MCL33 poháněný Renaultem v testech nebyla narušena: "S autem není nic podstatného špatně a veškeré problémy, které jsme zaznamenali, máme pod kontrolou. Žel se každý den dozvídáme nové věci, ale myslím si, že to nás staví do silné pozice před Austrálií."
Závodní ředitel Eric Boullier hodnotí po včerejšku situaci takto: "Je to škoda, že jsme dnes přišli o čas na dráze kvůli dalšímu časově náročnému problému. V mnoha ohledech jsem ale rád, že se tyto potíže objevují nyní, při testech, jelikož přesně kvůli tomu jsme tady."
"V těchto dnech musíme zvládnout všechny základy a zanalyzovat všechny procesy. Pracujeme se zcela novým balíkem pro rok 2018 a je nevyhnutelné, že se takové problémy objeví. Samozřejmě je frustrující, že tyto problémy jsou tak viditelné a časově náročné na opravu."
"Už jsme nasbírali velké množství důležitých dat a každý den stále děláme pokroky v naší předsezónní přípravě, takže na to budeme i nadále tlačit až do konce testů," dodává Boullier. Vše se v Barceloně završí zítra, kdy týmy budou mít poslední možnost se připravit na Velkou cenu Austrálie, která se pojede za 3 týdny.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.