Jensonovi Buttonovi se nelíbí, že se představitelé vytrvalostního šampionátu WEC rozhodli změnit termín říjnového závodu v Japonsku jen kvůli tomu, aby se ho mohl zúčastnit pilot McLarenu Fernando Alonso.
Španělovi totiž tento termín kolidoval s Velkou cenou Spojených států Formule 1, která je jeho primárním cílem společně s McLarenem. Kvůli ní by ale musel vynechat sedmý díl šampionátu WEC, do něhož letos nastoupí společně s Toyotou s vozem TS050 Hybrid v kategorii LMP1.
Ve Fuji se tak bude závodit místo 21. října 2018 o týden dříve, tj. 14. října, což Alonsovi umožní účast ve všech osmi vytrvalostních podnicích. Z komerčního pohledu dobrý tah, ale co ostatní piloti?
"Je to škoda, že se závod mění kvůli jednomu jezdci. Postihne to tolik ostatních pilotů, kteří mají smlouvy. Také v kategoriích IMSA a Super GT, kde kolize termínů uškodí jejich fanouškovské základně," kritizuje na Twitteru rozhodnutí Jenson Button, bývalý týmový kolega Alonsa.
It’s a shame that a race is changed for one driver when the change hurts so many other drivers who have contracts in place but also other categories like IMSA and Super GT where a clash will hurt their fan base https://t.co/w3CvfJrnPD
— Jenson Button (@JensonButton) February 10, 2018Šéf šampionátu FIA WEC Gerard Neveu však své kontroverzní rozhodnutí brání: "Jak si můžete představit mít v padoku někoho, jako je Alonso závodící za Toyotu, a říct, že do Japonska pojedeme bez něj? Fernando chce bojovat v mistrovství světa F1, nemůže si dovolit vynechat jediný závod. Bylo to logické [změnit datum Fuji]."
Touto změnou chce "bránit zájmy šampionátu WEC. Tohle musíme brát v úvahu jako první," vysvětluje dále. Vůbec ho přitom nezajímá, že se takto dostávají do kolize s podniky IMSA či Super GT, kde nastupuje spousta jezdců WEC.
"Když přijímáte taková rozhodnutí, tak víte, že někteří lidé budou vždy spokojení a jiní nespokojeni," říká Neveu, podle něhož IMSA byla předem informována a "plně chápe" jejich důvody. "Měli Alonsa v Daytoně. Dostalo se jim tedy dobrého vyhodnocení přidané hodnoty takové jezdce ve vašem padoku."
IMSA se také pak snažila změnit termín svého závodu Petit Le Mans, kvůli televizním smlouvám to ale už nepůjde. Co na to někteří z věrných závodníků vytrvalostních sérií?
"Mnohokrát děkuji WEC. Nemůžu uvěřit tomu, že jste to udělali. Váš nedostatek ohleduplnosti a respektu vůči jezdcům, kteří mají smlouvu s týmy v IMSA, aby závodili v NAEC ve stejný víkend, je neuvěřitelný! Jsem si jistý tím, že nebudu jediný, na kterého zapůsobí to, co jste udělali," komentuje například jezdec Olivier Pla.
Many thanks @FIAWEC I can’t believe you did it... your lack of consideration and respect for the drivers who had a contrat with a team in IMSA to race in NAEC the same weekend are unbelievable. I’m sure I will be not the only one to be impressed with what you did ??
— Olivier Pla (@olivierpla) February 9, 2018If true....I understand the benefit for commercial reasons for WEC, Toyota & Fuji BUT what about all the drivers who have already done deals based on the current Calender & who have been a loyal part of the championship for many years? https://t.co/sdaKDR7qnU
— oliver jarvis (@ollyjarvis) February 1, 2018Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.