Technický ředitel McLarenu Tim Goss věří, že se McLaren úspěšně vypořádal s přechodem na motory jiného dodavatele. Po předčasném ukončení partnerství s Hondou budou jejich vozy v sezóně 2018 pohánět Renaulty.
Přechod na pohonné jednotky z Viry si vyžádal velké úpravy vozu kvůli tomu, že Renault má jinak uspořádaný systém pro rekuperaci energie a turbo. Na přepracování měli ve Wokingu málo času, rozhodnutí o změně dodavatele totiž přišlo až v září, na poslední chvíli.
V čem se Ferrari a Renault liší od Mercedesu a Hondy?"Architektura Renaultu je velmi odlišná. Existují dvě fundamentální architektury motoru. Máte přístup Mercedesu a Hondy, a pak Ferrari a Renaultu. Rozdíl v podstatě spočívá v umístění turbodmychadla," vysvětluje technický ředitel McLarenu.
"Přístup Mercedesu/Hondy spočívá v tom, že se kompresor nachází na přední straně motoru, turbína vzadu a MGU-H uprostřed ve V [mezi válci]. U Ferrari/Renaultu máte kompresor vzadu, MGU-H za ním a turbínu ještě za nimi," pokračuje pro Autosport Goss.
"Vyžadují velmi odlišný přístup k vašemu šasi a převodovce. A nyní, když máme zkušenosti s oběma, tak můžeme pozorovat jejich pro a proti. Jsou věci, které se mi na přístupu Renaultu líbí, a věci, jež mě trochu frustrují. Ale nakonec jsme měli štěstí v tom, že rozhodnutí přejít na jiný motor bylo učiněno právě včas. Později by už k tomu dojít nemohlo," vysvětluje.
Dopad na převodovku, palivovou nádrž i zadní zavěšeníPodle něj mělo odlišné uspořádání komponent pohonné jednotky dopad na další oblasti vozu včetně palivové nádrže, převodovky či zadního zavěšení. Proto přechod na jiného dodavatele nebylo pro konstruktéry jednoduchý.
"Museli jsme změnit konfiguraci šasi, systému chlazení a převodovku, aby se vlezly. Ale zvládli jsme to včas bez větších kompromisů na straně šasi. Šlo o celkem velkou změnu," přiznává Goss.
"Motor Renaultu bude umístěný v šasi více vpředu. U Hondy muselo být sání nízko, aby vzduch přicházel do přední části motoru, a tento prostor vycházel z prostoru vaší palivové nádrže. Výsledkem bylo delší šasi. Ale zase vám nevyčnívalo turbo vzadu z motoru, které se pak dostává do prostoru vnitřní části zavěšení. Proto jste měli snazší úlohu na zádi motoru.
Když přecházíte k Renaultu, tak máte najednou přední část motoru mnohem jednodušší, protože jsme získali zpět velký prostor pro palivo. Můžete posunout motor dopředu a blokování aerodynamiky motorem a výfukem je znatelně lepší, jelikož se posune dopředu za šasi.
Pak máte turbo, které je umístěno ve skříni spojky a v důsledku toho musíte přepracovat vnitřní součástí svého zadního zavěšení a prodloužit převodovku. Odvedli jsme však fantastickou práci. Opravdu fantastickou práci. Bylo to hodně intenzivní. Stálo nás to dva týdny intenzivního úsilí, abychom to vyřešili, ale velmi dobře jsme věděli, co musíme udělat," přibližuje Goss.
Větší výkonnostní pokrok než v minulých sezónáchŠasi McLarenu MCL32 bylo loni považováno za jedno z nejlepších v poli, byť nedostatek výkonnosti motoru ztěžuje jeho přesné srovnání s Red Bullem, Ferrari či Mercedesem. Tým ale věří, že se mu jeho silné stránky podaří přenést i do nadcházející sezóny.
"Samozřejmě si musíte architekturu vozu zvolit na počátku sezóny, jelikož některé věci, jež jsou do něj zabudovány, během ní opravdu nemůžete změnit. Proto když předěláváte auto, tak to pro vás představuje příležitost provést takové změny," říká technický ředitel Renaultu.
"Myslím si, že lidé budou schopni tyto změny udělat, když budou pozorovat ostatní vozy. Můžete očekávat, že dojde k pokroku vzhledem k tomu, že tato auta jsou relativně nevyspělá. Můžete očekávat větší zlepšení než v předchozích sezónách," upozorňuje Goss.
Oscar Piastri ve své třetí sezoně již vede šampionát Formule 1. Na cestě za titulem mu pomáhá Mark Webber, který vkládá do mladého talentu vše, co jemu samotnému kdysi k vysněné koruně chybělo.
Trest pro Maxe Verstappena za incident s Piastrim při Velké ceně Saúdské Arábie rozvířil vášně napříč paddockem. Zatímco část fanoušků i expertů souhlasí s penalizací, Red Bull má jasno – podle Helmuta Marka byl trest přehnaný a nespravedlivý. „Kam měl jako uhnout?“ rozčiluje se poradce rakouské stáje.
Mezinárodní automobilová federace FIA vydala oficiální stanovisko k incidentu, který se týkal Maxe Verstappena během uplynulé Velké ceny Saúdské Arábie.
Od chvíle, kdy Lewis Hamilton oznámil přestup k Ferrari, se mu v letošní sezoně formule 1 nedaří. Sedminásobný mistr světa zatím marně hledá formu – jediným světlejším momentem bylo vítězství ve sprintu v Číně. Jinak se čtyřicetiletý Brit trápí: páté místo v Bahrajnu a sedmé v Saúdské Arábii mu na klidu nepřidaly.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.