V F1 hrají již nějakou dobu prim velké týmy typu Ferrari, Mercedes anebo Red Bull. Pokud by ale takových týmů bylo více, tak by závody byly mnohem více napínavé.
Toto řešení by samozřejmě přilákalo také více diváků, vše je ale díky všemožným technologiím, pravidlům atd. otázkou peněz. Forma Williamsu, který je soukromou stájí, se více méně už druhým rokem propadá. I Britové si ale uvědomují, že v F1 je vše otázkou peněz.
"Je zásadní zkorigovat ekonomické základy v F1. Zkorigování jejich základů by zvýšilo konkurenci a podívanou pro fanoušky. Navíc by to pomohlo všem týmům, aby byly znovu konkurenceschopné," říká CEO Williamsu, Mike O’Driscoll. V 80 tých a 90 tých letech mohl Williams dominovat i přesto, že byl stále soukromým týmem. Něco podobného je dnes stěží představitelné. Čím se dá tento pokles vysvětlit?
"Abyste vyhráli šampionát, potřebujete peníze, ale to, že máte peníze, vám neustálá vítězství nezaručí. Ale sport má potřebu rovnocennějšího rozdělení příjmů. Rozpočet Williamsu je 125 milionů liber na sezonu, což je asi 35 - 40 % rozpočtu velkého týmu. U Williamsu tento rozpočet z velké části pokrývá také běžné výdaje, což značí, že máme dostatek peněz na R&D (výzkum a vývoj)," pokračuje O’Driscoll.
Výsledky Williamsu se ale poslední dobou spíše zhoršují, i tak si stáj udržuje slušnou fanouškovskou základnu, což potvrzuje také nedávná Williamsem pořádaná akce na Silverstone. Britský tým ale aktivně hledá podporu některého z výrobců automobilů. V minulosti tým dlouhá léta spolupracoval například s BMW.
"Partnerství s nějakým výrobcem je velkou pomocí, protože vám najednou dodávají jak motor tak i R&D. Vy tak můžete profitovat ze zdrojů a finančních přínosů," pokračuje O’Driscoll, který u Williamsu vidí spoustu mladých talentovaných pracovníků, ale z finančních důvodů nemůže využít plně jejich potenciál. "Posílili jsme mnoho technických oddělení týmu. Jsme opravdu rádi, že máme Paddyho [Lowea] a také se nám podařilo získat nějaký extrémně talentovaný personál pro naši stáj."
Paddy Lowe si ale moc dobře uvědomuje, že je jednou věcí mít dobrý personál a velký rozpočet, ale bez talentovaných pilotů nic nevyhrajete. "Jestli o vítězství rozhoduje pilot nebo auto? Řekl bych, že je to tak 50 na 50. Pokud chcete vyhrávat, tak nemůžete mít jedno bez druhého. Ti nejlepší piloti mají vždy tendenci vyhrávat závody, pilot je tedy velmi důležitým faktorem pro vítězství."
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.