Technický ředitel Toro Rosso James Key přiznává, že přechod od Renaultu k Hondě není kvůli odlišnému rozvržení a rozměrům obou pohonných tak jednoduchý. Tým se během zimy snaží především o to, aby úprava šasi neměla negativní dopad na jejich aerodynamiku. Kromě toho také řeší změnu převodovky.
Odlišné umístění turbokompresoru znamená, že integrace pohonné jednotky Hondy do vozu není tak jednoduchá poté, co byl původně navržen kolem motoru Renault. Toro Rosso tomu během zimy musí věnovat hodně času.
Honda a Renault - úplně jiné motory"Motory jsou úplně jiné. Jde o velmi hezky uspořádaný motor, ale celá pohonná jednotka má odlišnou architekturu. Nezabírá stejné místo. Musíme odvést dost práce na rozvržení vozu, abychom se jí přizpůsobili," prozrazuje pro Autosport technický ředitel italské stáje.
Důležité přitom je, aby nepřišla nazmar odvedená práce na aerodynamice: "Snažíme se držet pravidla, že pokud je auto už nějakou dobu ve vývojovém procesu, tak nechceme narušit žádnou větší položku, jako jsou aerodynamické povrchy a podobné věci. Proto nemusíme v příliš mnoha oblastech začínat od nuly.
Vůz jsme tomu pod kapotou co nejlépe přizpůsobili. A to vedlo k celkem odlišnému přístupu ke konstrukci šasi, ke způsobu, jakým funguje převodovka atd. Přenesli jsme koncepty z letošního vozu a dále je rozvinuli," pokračuje Key.
Změna převodovkyToro Rosso si převodovku navrhuje samo, používá pro ni ale součástky od Red Bullu. Její příští verze bude muset být také nová - o něco kratší než její předchůdkyně ve voze STR12.
"Její rozvržení a velikost se u tohoto motoru liší ve srovnání s tím, co jsme měli letos. Koncept zůstává stejný, ale architektura je jiná. Některé vnitřní součástky přeneseme, jiné změníme. Některé z nich budou na míru přizpůsobeny skříni Toro Rosso. Jinak bude hodně podobná tomu, s čím jsme jezdili," přibližuje technický ředitel týmu z Faenzy.
Celkový vývoj zcela nezávislý na Red BulluTen si vyvíjí více věcí, než se většina lidí domnívá. "Podle mě se toho u Toro Rosso děje více, než si lidé myslí. Lidé Toro Rosso neznají, což je fakt frustrující. I když to dává velký smysl se spojit [s Red Bullem] kdekoliv to jde, tak mám vlastní aerodynamické oddělení v Bicesteru s vlastním aerodynamickým tunelem, který je zcela nezávislý, protože to musí být legální.
Veškerá konstrukce vozu se odehrává ve Faenze. Jediný kus vozu, který přichází od Red Bullu, jsou součástky převodovky, které jsou navrhovány společně, protože často se objevují věci, které potřebujeme pouze my," vysvětluje Key.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.