Šéf Red Bullu Christian Horner očekává, že si i v příštím roce udrží výkonnostní výhodu na McLarenem, kterému podle něj nepomůže ani přechod na konkurenceschopnější pohonné jednotky Renaultu.
Francouzský tým je v šampionátu konstruktérů dva závody před koncem sezóny sedmý, McLaren devátý. Red Bullu patří po letošních třech výhrách třetí místo za Mercedesem a Ferrari.
"McLaren je skvělý tým se silnými jezdci a my se těšíme na to, až s nimi budeme na dráze bojovat. Ve druhé polovině tohoto roku jsme udělali velký pokrok a naším jasným cílem a záměrem je přenést si toto tempo do roku 2018. Renault bude mít měřítko v Red Bullu," uvádí Horner.
Zajímavá je situace na poli paliv a maziv: zatímco Renault s McLarenem sdílejí stejného partnera - BP, tak Red Bull spolupracuje s ExxonMobile, jenž 21 let sponzoroval McLaren (do konce roku 2016). Synergický efekt by tentokrát mohl fungovat díky výrobci motorů ve prospěch McLarenu.
Šéf Red Bullu však věří, že tím nikterak znevýhodněni nebudou: "Letos jsme dostali několik vylepšení paliva (Esso Synergy), které nám umožnilo bojovat s Mercedesem a porazit je. Nejde o bezvýznamnou věc. Rozhodně to je patrné a navyšuje to výkonnost vozu." Čísla nechtěl sdělit, ale podle jejich inženýra Paula Monaghana vylepšení benzínu mělo v Malajsii, kde Max Verstappen zaslouženě vyhrál, cenu pozice na roštu.
"Pravidla jsou hodně stabilní, takže si ponaučení z RB13 přeneseme i na příští vůz RB14. Samozřejmě doufáme, že po stránce motoru se výkonnost a spolehlivost během zimy lepší. Pro nás jde o základní věci. Podle mě jsme předvedli, že máme opravdu konkurenceschopné šasi. Pokud se nám podaří tyto poznatky přenést do příštího auta, tak snad začneme v silnější pozici, než na počátku roku v Melbourne, kdy jsme ztráceli kolem sekundy," věří Horner.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.