Mezinárodní automobilová federace (FIA) dnes společně se šéfy F1 a zástupci automobilek v Paříži řešila budoucnost pohonných jednotek, kterými budou monoposty vybaveny od roku 2021.
Záměrem je snížit náklady, udržet smysluplnost pro silniční vozy s hybridními technologiemi, zlepšit zvuk vozů a atraktivitu pro fanoušky. Výrobcům motorů proto byl představen nástin budoucích pravidel.
Návrhy vzešly od FIA a zástupců F1 týmů, od dodavatelů pohonných jednotek a odborníků, rámec pravidel pro budoucí motory budou zveřejněny na konci roku 2017.
V příštích 12 měsících bude probíhat práce na definici určitých komponent budoucích pohonných jednotek, ale informace potřebné pro jejich samotnou konstrukci budou publikovány až na konci roku 2018. Důvodem je snaha zajistit, aby současné automobilky pokračovali v práci na současných pohonných jednotkách.
Ve zbývajícím čase (konec roku 2017 a rok 2018) bude FIA a F1 spolupracovat s týmy na ustanovení pravidel pro omezení testování a vývoje pohonných jednotek i na opatřeních pro omezení nákladů.
Jak mají vypadat pohonné jednotky od roku 2021?
- objem 1,6 litru, V6 turbo hybrid- zvýšení otáček o 3 000 ot/min pro zlepšení zvuku (tj. na 18 000 ot/min)- budou předepsány interní konstrukční parametry, aby se omezily náklady na vývoj a týmy byly odrazeny od extrémních konstrukcí a provozních podmínek- odstranění MGU-H- výkonnější MGU-K se zaměřením na manuální využívání pilotem během závodu s možností několik kol šetřit energii, aby mohli získat kontrolovanou taktickou výhodu v závodech- jediné turbo s omezením rozměrů a hmotnosti- standardizované úložiště energie a řídicí elektronika- vysoká úroveň vnější předepsané konstrukce, aby bylo možno snadno přecházet (plug-and-play) na jiné motory, šasi a převodovky- záměr zavést přísnější palivová pravidla a omezení počtu využívaných paliv
Nyní bude pokračovat série schůzek se všemi zainteresovanými stranami, s nimiž budou tyto návrhy projednávány v duchu co nejširší možné spolupráce.
Sportovní ředitel Formule 1 Ross Brawn k tomu uvádí: "Pohonná jednotka pro rok 2021 je příkladem budoucího směru FIA jakožto regulátora, F1 jakožto držitele komerčních práv a týmů a výrobců jakožto akcionářů, kteří budou vzájemně spolupracovat pro dobro sportu.
Dnes prezentovaný návrh je výsledkem série schůzek, které se uskutečnily během roku 2017 se současnými týmy, jež se účastní šampionátu F1, a výrobců, kteří projevili svůj zájem stát se součástí vrcholné disciplíny motorsportu.
Také jsme pečlivě naslouchali názorům fanoušků na současné pohonné jednotky a tomu, co by si přáli v budoucnu vidět, s cílem definovat sadu pravidel, která by poskytla jednodušší, levnější a hlučnější pohonné ústrojí s vytvořením podmínek pro vstup nových výrobců do F1 v roli dodavatelů pohonných ústrojí a pro dosažení vyrovnanějších podmínek v tomto sportu.
Nová F1 má cíl stát se vrcholnou sportovní soutěží spojenou se špičkovou technologií. Nadchnout, zapojit a ohromit fanoušky všech věkových skupin, ale udržitelným způsobem. Věříme, že budoucí pohonné jednotky toho dosáhnout."
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.
Oliver Bearman čelí hrozbě přísné penalizace kvůli incidentu v pitlane během třetího tréninku v Silverstonu. Nešťastný moment tak může výrazně ovlivnit jeho domácí závodní víkend.
George Russell a Kimi Antonelli zaujali novou chladicí vestou, kterou používá na startovním roštu k udržení svěžesti. Mercedes tím ukazuje, že hledá výhody i mimo samotný monopost v reakci na extrémní podmínky moderní F1.
Charles Leclerc byl nejrychlejší v závěrečném tréninku před Velkou cenou Británie. Na Silverstonu budou o pole position rozhodovat doslova drobné rozdíly, které dávají Ferrari, McLarenu i Red Bullu reálnou šanci na první místo na startu.
Charles Leclerc je po pátečních trénincích na Silverstonu spokojený s tempem Ferrari, ale stále hledá ideální nastavení pro kvalifikaci. Tým zaostává za McLarenem a čeká ho výzva zvládnout nejisté počasí, které by mohlo ovlivnit závodní víkend.
Lewis Hamilton byl po pátečních trénincích v Silverstonu optimistický, když dokázal držet krok s Ferrari. Po složité první polovině sezony věří, že právě domácí Grand Prix může znamenat obrat k lepšímu.
Lando Norris a Oscar Piastri dominují sezoně 2025 a McLaren jim podle Zaka Browna umožní svobodně závodit. Věří, že jejich vzájemný vztah tím neutrpí.
Carlos Sainz z Williamsu dostal varování od FIA po incidentu během druhého tréninku na Velké ceně Velké Británie ve Silverstonu. Komisaři vyhodnotili jeho chování jako potenciálně nebezpečné, ale bez vážnějších následků.