Sportovní šéf Formule 1 Ross Brawn po penalizaci Maxe Verstappena kvůli kontroverznímu předjetí soupeře v závěru Velké ceny Spojených států věří, že by měl být zaveden nový vyhodnocovací systém. Technické prostředky pro to existují.
Pilot Red Bullu jednoznačně porušil pravidla, když se během předjíždění Kimiho Räikkönena dostal všemi čtyřmi koly za bílou čáru ohraničující trať, otázka vzniká v případě posuzování ostatních incidentů, ke kterým došlo - Verstappen totiž nebyl zdaleka jediný, kdo využil široké vyasfaltované zóny.
Před ním to udělali také Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Sebastian Vettel, Carlos Sainz a další. Někdo by mohl namítnout, že nešlo o předjetí soupeře zkrácením dráhy, tito piloti vyjetím mimo vždy získali určitou časovou výhodu - jinak by mimo trať nevyjížděli a neprodlužovali si okruh. Vždy hledají nejrychlejší stopu a snaží se co nejvíce snížit úhel, pod kterým projíždějí zatáčky.
V jiných sportech to nekompromisně trestají, komisařům přitom pomáhají kamery, tlakové destičky, GPS systémy či další prostředky. Podle Brawna nyní nastal čas, aby F1 přijala podobná opatření v rámci spravedlivého a konzistentního posuzování takových přestupků.
"Věřím, že jakmile na této epizodě usedne prach, tak by bylo dobré se na tyto případy znovu podívat se všemi důležitými stranami - s FIA a s týmy," uvádí sportovní šéf F1 po kontroverzi v Austinu, kde byl k údivu diváků na tribunách na poslední chvíli vyměněn jezdec na pódiu.
"V každém sportu se stává technologie stále důležitější, protože rozhodčím umožňuje přijímat rozhodnutí s větší přesností a pohotovostí. Děje se to ve fotbalu, kde byl zaveden videorozhodovací systém v takových ligách, jako je Bundesliga v Německu a Série A v Itálii.
"Ve Formuli 1 už máme výjimečnou videotechnologii, ale myslím, že se musíme podívat na to, jak ji využíváme, abychom zachovali přesnost a konzistenci," dodává Brawn.
K větší konzistenci by také pomohla volba komisařů pro celou sezónu. S rozhodováním pomáhají také zkušení bývalí piloti, kteří za to však nedostávají zaplaceno, protože jde o čestnou roli. Těžko však očekávat, že budou létat po světě na 21 závodů ročně zadarmo. Na každý závod je tak nominován někdo jiný, a byť mezi sebou případy a rozhodnutí sdílejí, přesto bývají incidenty posuzovány různě.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.