Podle Sebastiana Vettela jsou slova velmi otevřeného prezidenta Ferrari občas překrucována a vytrhována z kontextu. V týmu podle něj žádná krize nepanuje a věří, že zbývající čtyři závody mohou ovládnout.
V minulých dnech jsme vás informovali o Marchionneho výrocích týkajících se potřebných změn a soustředění se na kvalitu dílu, což v Maranellu v posledních letech ignorovali. Známé je taky jeho hodnocení "zaostávajícího" Räikkönena či další příklady, z nichž šlo vyvodit, že prezident dostává svůj závodní tým pod velký tlak.
"Není tomu tak, ale po několika letech mám teď pocit, že mnohokrát byl způsob překladu trochu moc tvrdý. Myslím si tedy, že cokoliv řekne, tak to je velmi přímočaré a pravdivé. Vždy to má svůj důvod. Je férový. Ale lidé mají tendenci kolem toho dělat trochu moc povyku," vysvětluje Vettel.
"Pro lidi uvnitř to tedy podle mě není velkou novinkou. Ale pro ty z vnějšku to vždy vypadá jako velká událost, a pak bych řekl, že to může vést k trochu nežádoucím turbulencím. Tým se naučil, jak se s tím vyrovnávat. A jak jsem řekl, nejdůležitější věcí je to, že to na nás jako tým nemá vliv," pokračuje pro Autosport pilot Ferrari.
"To je dáno zejména tím, že k nám má velmi silnou vazbu. Je silně zainteresovaný a víte, že je hodně chytrý. Když vidí, co se děje, tak ví, co je špatně atd.
A chci vyhrávat stejně jako my. Všichni si přejeme, aby Ferrari vyhrávalo. Takže si v tomto ohledu nemyslím, že by vyvíjel nějaký tlak. Z toho, jak to někdy překládá tisk, to na tlak vypadá," soudí čtyřnásobný mistr světa, jenž v posledních třech závodech dvakrát nedojel, a na lídra šampionátu Lewise Hamiltona tak 4 závody před koncem ztrácí už 59 bodů.
Auto má letos ale kvalitní: "Rychlost tam je. Myslím, že na to auto máme. A věříme tomu, co přichází, že se můžeme zlepšit. Vždy záleží na tom, co dělají ostatní, ale podle mě jsme od počátku až do současnosti už dostatečně prokázali, že máme velmi silné auto. Dokážeme se zlepšit. Tým se tedy ve své práci ubírá správným směrem."
"Nyní můžete hovořit o štěstí či smůle. Obecně na štěstí nevěřím jako na princip, ale věci se někdy možná neubíraly naším směrem. Jsem si ale jistý tím, že co se má stát, to se stane. Co se může přihodit nám, to se také může přihodit ostatním. Nikomu to nepřeji, ale k závodění to patří.
Odjet sezónu bez jediného odstoupení je celkem vzácné. Mít dvě, tři či více, to také není dobré. Řekl bych, že jsme spokojeni s tím, co máme, ale samozřejmě chceme více. Když tedy máme rychlost a můžeme to dokázat, proč ne? Příští závody můžeme vyhrát," věří Vettel.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.