Podle sportovního šéfa Mercedesu se pohonné jednotky ve Formuli 1 stávají tak levné, že si zákaznické týmy už nemají na co stěžovat - zvlášť když si uvědomíme, kolik utrácejí za vývoj svých aut. Pokud jde o budoucí motory, mezi výrobci zatím panuje vzácná shoda, pokud jde o to, jakou cestou by se měly ubírat.
Ceny motorů klesají na nejnižší úroveň v historii F1A bude ještě lépe, od roku 2021 jejich cena dále klesne díky technologii, která je pro jejich vývoj jednodušší. "Vývoj motoru stojí obrovské peníze, a oddělení zabývající se motory u všech výrobců jsou ztrátová, k čemuž by nemělo docházet, proto se to snažíme zkrotit," říká pro Autosport Wolff.
"Na druhé straně máme dohodu s FIA o snižování cen pro všechny motorové zákazníky během příštích let na úrovně, které budou ty nejnižší v historii F1. Pokud tento druh motoru dostanete za cenu kolem 12 - 14 milionů dolarů [310 mil Kč], což se snažíme dosáhnout, pak nechápu nikoho, kdo tvrdí, že jsou příliš drahé," pokračuje sportovní šéf Mercedesu.
Malé týmy si nemají nač stěžovat, za vývoj šasi utrácejí mnohem vícNáklady na motory podle něj nyní tvoří relativně malou část rozpočtu zákaznických týmů. "Jde o 5 % z celkový nákladů velkých týmů, pro ty malé jde o něco mezi 8 až 10 procenty. Je to přijatelné pro sport, který se nazývá motorsportem?"
"Velmi oportunistickým a jednostranným argumentem některých týmů na stlačení cen motorů dolů není správný, zatímco na druhé straně utrácejí přes 200 milionů liber [5,67 miliardy Kč] za vývoj šasi," stěžuje si dále Wolff.
Mercedes podporuje změny pravidel, i když se mu nelíbíMercedes má v současné době nejsilnější pohonnou jednotku v poli, přesto se snaží vnímat širší souvislosti a ne si svou technologickou výhodu udržet: "My jsme v minulosti prokázali, že nejsme jen oportunisté, kteří by se snažili prosazovat jen taková pravidla, jež by nám seděla," tvrdí Wolff.
"Byli jsme proti současným pravidlům týkajícím se šasi, protože jsme cítili, že to bude příliš drahé - a nakonec přesně k tomu došlo. Ale chápeme, že změny bylo zapotřebí, možná trochu kvůli promíchání soutěžního prostředí, takže to bylo OK.
Totéž platí pro motorová pravidla od roku 2021. Moc dobře si uvědomuji, že současný koncept motorů má své nedostatky. Možná ho můžeme zjednodušit, aby fanoušci opravdu rozuměli tomu, jak rekuperace energie skutečně funguje. Možná můžeme odstranit systémy, které působí příliš velký rozdíl mezi různými koncepty," uvažuje šéf Mercedesu o budoucích změnách.
Zvuk budoucích motorů a shoda mezi výrobci"Jak vnímáme motory z hlediska zvuku, to je mému srdci také blízké, protože jde podle mě o důležitý faktor. Na přípravu máme dost času. Nevnímám žádný odpor ze strany současných či potenciálních dodavatelů, což ukazuje, že se ubíráme správným směrem," pochvaluje si 45letý Rakušan.
"Mezi současnými dodavateli motorů panuje obecná shoda, pokud jde o to, co by mělo tvořit hlavní pilíře budoucího motoru, kterým je V6 bi-turbo, zřejmě s méně složitými systémy pro rekuperaci energie, ale stále s určitou hybridní, elektrickou rolí. Technologie jako příčina rozdílů je důležitá - a musí být špičková. A všichni to chápou," dodává Wolff.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.