Podle sportovního šéfa Mercedesu se pohonné jednotky ve Formuli 1 stávají tak levné, že si zákaznické týmy už nemají na co stěžovat - zvlášť když si uvědomíme, kolik utrácejí za vývoj svých aut. Pokud jde o budoucí motory, mezi výrobci zatím panuje vzácná shoda, pokud jde o to, jakou cestou by se měly ubírat.
Ceny motorů klesají na nejnižší úroveň v historii F1A bude ještě lépe, od roku 2021 jejich cena dále klesne díky technologii, která je pro jejich vývoj jednodušší. "Vývoj motoru stojí obrovské peníze, a oddělení zabývající se motory u všech výrobců jsou ztrátová, k čemuž by nemělo docházet, proto se to snažíme zkrotit," říká pro Autosport Wolff.
"Na druhé straně máme dohodu s FIA o snižování cen pro všechny motorové zákazníky během příštích let na úrovně, které budou ty nejnižší v historii F1. Pokud tento druh motoru dostanete za cenu kolem 12 - 14 milionů dolarů [310 mil Kč], což se snažíme dosáhnout, pak nechápu nikoho, kdo tvrdí, že jsou příliš drahé," pokračuje sportovní šéf Mercedesu.
Malé týmy si nemají nač stěžovat, za vývoj šasi utrácejí mnohem vícNáklady na motory podle něj nyní tvoří relativně malou část rozpočtu zákaznických týmů. "Jde o 5 % z celkový nákladů velkých týmů, pro ty malé jde o něco mezi 8 až 10 procenty. Je to přijatelné pro sport, který se nazývá motorsportem?"
"Velmi oportunistickým a jednostranným argumentem některých týmů na stlačení cen motorů dolů není správný, zatímco na druhé straně utrácejí přes 200 milionů liber [5,67 miliardy Kč] za vývoj šasi," stěžuje si dále Wolff.
Mercedes podporuje změny pravidel, i když se mu nelíbíMercedes má v současné době nejsilnější pohonnou jednotku v poli, přesto se snaží vnímat širší souvislosti a ne si svou technologickou výhodu udržet: "My jsme v minulosti prokázali, že nejsme jen oportunisté, kteří by se snažili prosazovat jen taková pravidla, jež by nám seděla," tvrdí Wolff.
"Byli jsme proti současným pravidlům týkajícím se šasi, protože jsme cítili, že to bude příliš drahé - a nakonec přesně k tomu došlo. Ale chápeme, že změny bylo zapotřebí, možná trochu kvůli promíchání soutěžního prostředí, takže to bylo OK.
Totéž platí pro motorová pravidla od roku 2021. Moc dobře si uvědomuji, že současný koncept motorů má své nedostatky. Možná ho můžeme zjednodušit, aby fanoušci opravdu rozuměli tomu, jak rekuperace energie skutečně funguje. Možná můžeme odstranit systémy, které působí příliš velký rozdíl mezi různými koncepty," uvažuje šéf Mercedesu o budoucích změnách.
Zvuk budoucích motorů a shoda mezi výrobci"Jak vnímáme motory z hlediska zvuku, to je mému srdci také blízké, protože jde podle mě o důležitý faktor. Na přípravu máme dost času. Nevnímám žádný odpor ze strany současných či potenciálních dodavatelů, což ukazuje, že se ubíráme správným směrem," pochvaluje si 45letý Rakušan.
"Mezi současnými dodavateli motorů panuje obecná shoda, pokud jde o to, co by mělo tvořit hlavní pilíře budoucího motoru, kterým je V6 bi-turbo, zřejmě s méně složitými systémy pro rekuperaci energie, ale stále s určitou hybridní, elektrickou rolí. Technologie jako příčina rozdílů je důležitá - a musí být špičková. A všichni to chápou," dodává Wolff.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.