Pilot Williamsu Lance Stroll odkazuje na své výsledky, které podle něho dokazují, že ve Formuli 1 není díky penězům, nýbrž díky svému přirozenému talentu.
Není tajemstvím, že za jeho kariérou stojí kanadský miliardář - jeho otec Lawrence Stroll, jehož řadí Forbes na 782. místo v žebříčku nejbohatších lidí. Lance, jenž absolvoval akademii Ferrari před tím, než se v roce 2015 stal testovacím pilotem Williamsu, se kvůli tomu musí často vypořádávat s nálepkou 'platícího jezdce.' Jak to dělá?
"Zkrátka to otočíte, zároveň ale musíte sledovat fakta. Nejsem tady kvůli tomu, abych někomu dokazoval, že se mýlí - jsem tady kvůli sobě a svému týmu. Nejsem tady kvůli tomu, abych něco dokazoval kritikům," vysvětluje pro ESPN mladý Stroll.
"Vím, proč jsem tady a to, že si tady zasloužím být. Vyhrál jsem šampionát Formule 3 a stal jsem se nejmladším jezdcem, kterému se to povedlo - navíc s velkým náskokem. Vyžadovalo to spoustu práce," pokračuje závodní pilot Williamsu.
"A teď, stát se nejmladším nováčkem, který kdy dosáhl na pódium, to je úspěch. Myslím, že to lidem, kteří mi to upírají a říkají, že v mém případě jde jen o peníze, ukazuje, že nemají pravdu," tvrdí Kanaďan, jenž dojel v Baku na třetím místě před Sebastianem Vettelem a Lewisem Hamiltonem.
"Prokazuji to výsledky. Když se podíváme na body, tak jsem stále někde uprostřed. Budu zažívat těžké i dobré víkendy, tak to chodívá. Dokázal jsem ale, že tady do F1 patřím. Výsledky hovoří samy za sebe," říká sebevědomě Stroll.
"Vím, proč jsem tady, nepopírám realitu. Realitou je, že jsem měl jako dítě skvělou příležitost, kterou mnoho lidí nemá. Měl jsem velké štěstí, že pocházím, odkud pocházím, a že jsem se mohl přesunout za svými sny z Kanady do Evropy," přiznává určitou roli, kterou v jeho životě sehrálo bohatství jeho otce.
"Ale chytil jsem to za pačesy a vyhrával jsem šampionáty, abych se sem dostal. Vyhrál jsem svůj šampionát Formule 4, Formule 3 - to všem jsem zvládl a získal body pro udělení superlicence, což se všichni nedokážou. Musel jsem vyrazit na trať a dosáhnout výsledků, abych ji získal a dostal se do Formule 1.
Opravdu jsem na to tvrdě pracoval. Snadno bych mohl jezdit za všechny peníze na světě na posledním místě, ale takhle jsem to neudělal - a to je podle mě to, na čem záleží. V F1 také potřebujete určitou finanční podporu, když nejste v prvních třech špičkových týmech. Platí to i pro nižší kategorie - motorsport je neuvěřitelně drahý. A kromě svého otce mám sponzory, kteří mě podporují. V tomto příběhu jde tedy o víc než jen o peníze mého otce," dodává Stroll.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.