Prezident Ferrari Sergio Marchionne se v Maďarsku pochlubil svým záměrem učinit ze Sauberu svůj juniorský tým poté, co se s ním dohodl na dodávkách motorů pro sezónu 2018.
Sauber zrušil smlouvu na motory na rok 2018 s Hondou a rozhodl se místo ní spolupracovat s Ferrari, od kterého bude odebírat aktuální specifikace pohonných jednotek, zatímco letos jezdí pouze s roky starými verzemi, pro které již neprobíhá žádný vývoj (ani po stránce paliva či maziva).
Marchionne si tento krok prosazený novým šéfem švýcarského týmu Fredericem Vasseurem pochopitelně velmi pochvaluje: "Pro nás jde o velmi pozitivní věc, je to šance mít svůj juniorský tým. Máme pár výjimečných pilotů, které potřebujeme někde nasadit."
Dočkají se Leclerc i Giovinazzi? A co Wehrlein a Ericsson?Koho tím prezident Ferrari myslí? Tím prvním je suverénní lídr Formule 2 Charles Leclerc, tím druhým jejich oficiální rezervní pilot Antonio Giovinazzi, jenž odjel v úvodu sezóny pár závodu za Sauber místo zraněného Pascala Wehrleina.
V pátek se sice během tréninku s Haasem moc nepředvedl (auto jim rozbil), poté však putoval soukromým letadlem na simulátor do Maranella, kde po usilovné práci pomohl na dálku nalézt pro Sebastiana Vettela a Kimiho Räikkönena po slabším pátku velmi dobré nastavení pro kvalifikaci.
To by znamenalo, že Mercedes bude muset pro příští rok najít Wehrleinovi místo někde jinde. Otázkou je také, co bude s druhým pilotem Sauberu Marcusem Ericssonem, za kterým stojí současní majitelé z Longbow Finance.
Nejde jen o mladíky, ale i o moc v F1Kromě mladých jezdců jde ale v neustále se měnícím prostředí Formule 1 ještě o jinou věc, a tou je boj o moc při vyjednávání o nové Concordské dohodě platné od roku 2020. Ferrari s Marchionnem pozorují sílicí vliv Mercedesu s Totem Wolffem v F1 v posledních letech, proto potřebují získat silné spojence. Se Sauberem by měli tři týmy, přivítali by přitom i nějakého dalšího nováčka.
"Poohlížíme se po tom, jak zvýšit počet zákazníků pro naše motory. Souhlasili jsme s Liberty a s FIA, že pomůžeme novým týmům se vstupem do F1. Čím více jich bude, tím lépe," vysvětluje Marchionne. Tím lépe pro vliv Ferrari, slušelo by se dodat.
Z tohoto pohledu by pro ně nemělo žádný smysl ztratit svého dlouholetého spojence a nechat ho odejít k Hondě. Nová smlouva se Sauberem s patřičnou slevou navíc poskytne prostor pro jejich mladé piloty, kteří by jinak příští rok neměli šanci, jelikož Haas už před časem oznámil, že si ponechá Romaina Grosjeana i Kevina Magnussena.
Jednoho z nich navíc zřejmě budou potřebovat pro svůj tým v sezóně 2019, kdy by v Maranellu mohlo dojít k nahrazení Räikkönena - toho si chtějí pro příští rok ještě ponechat, svou neměnnou sestavu pro příští rok mají potvrdit po letní přestávce na Monze.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.