Komisaři analyzovali data z vozu Lewise Hamiltona po stížnostech rozčíleného Sebastiana Vettela na to, že před ním Brit nečekaně na výjezdu ze zatáčky zabrzdil. Na co přišli?
K inkriminovanému okamžiku došlo za zatáčkou č. 15, kdy Vettel během jízdy za safety carem náhle do Hamiltona narazil. Poté zrychlil na jeho úroveň, gestem mu pohrozil a jako smyslů zbavený záměrně narazil do jeho vozu.
Komisaři hned v závodě zvažovali diskvalifikaci, nakonec Vettelovi ale udělili penalizaci 10 sekund stop & go a odměnili ho třemi trestnými body, takže jich pilot Ferrari má na svém kontě už devět. Pokud by v Rakousku dostal další tři, v příštím podniku by nesměl startovat.
Poté na základě jeho stížností prošetřovali data z Hamiltonova vozu a zjistili, že vůbec nebrzdil, ani úplně nepustil plynový pedál. Choval se úplně stejně jako při předchozím restartu. Kvůli dlouhé rovince si musel od zpomalovacího vozu nechat odstup, aby ho před první safety car čárou nepředjel.
Video: Kolize Vettela s Hamiltonem (zdroj: Formula1.com)
Vettel si tedy vymýšlel, když po závodu prohlásil: "Víme, že lídr určuje tempo, ale vyjížděli jsme ze zatáčky, začal zrychlovat a pak zabrzdil tak tvrdě, že jsem nemohl včas zpomalit, i když jsem brzdil hned, když jsem si toho všiml, takže jsem do něj zezadu narazil. Tohle bylo zkrátka zbytečné."
Jeho následná odplata byla proto úplně zbytečná, komisaři jeho manévr označili za potenciálně nebezpečný. "Jel jsem vedle něj a měli jsme drobný kontakt, ale dotáhl jsem se na jeho úroveň hlavně proto, aby zvedl svou ruku. Neukazoval jsem mu vztyčený prst, nic podobného. Chtěl jsem mu dát najevo, že to nebylo v pořádku," popisuje Vettel, jak vzal záležitosti do vlastních rukou. Britský jezdec měl podle něj být také penalizován.
VET: "Formula 1 is for grown-ups..." #AzerbaijanGP ?? #F1 pic.twitter.com/B4ITgJNs9O
— Formula 1 (@F1) June 25, 2017Hamilton i představitelé Mercedesu se podivovali nad tím, jak mírný trest za to Vettel dostal: "Rozhodně tím stanovili precedent v F1 a také pro naše malé děti, které pozorují, jak jezdíme a jak se chováme. A dnes viděli, jak se čtyřnásobný šampion zachoval. Doufám, že to nepronikne do nižších kategorií," popisoval Hamilton.
"Nebrzdil jsem. Kontroloval jsem tempo, podobně jako u jiných restartů - zpomalil jsem na stejném místě. On očividně spal a narazil do mě. Pro mě to nebyl žádný problém. Jet vedle někoho, narazit do něj a vyváznout v podstatě bez úhony, protože stále dojel čtvrtý, tak to je podle mě hanba. Myslím, že se dnes zostudil," komentuje pilot Mercedesu.
"Pokud chce dokázat, že je chlap, tak bychom to měli udělat mimo auta - tváří v tvář. Jezdit nebezpečně, kdy můžete jakýmkoliv způsobem jiného pilota vystavit riziku... jeli jsme pomalu, ale kdyby to bylo rychleji, pak to mohlo být mnohem horší. Představte si malé děti, které dnes sledovaly Formuli 1 a vidí takovéto chování od čtyřnásobného šampiona - to podle mě hovoří za vše," dodává Hamilton.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.