Třetí trénink na závod Indy 500 se jel za silného větru. Kvůli tomu většina pilotů absolvovala mnohem méně kol, někteří se na dráze vůbec neobjevili. Své hodnocení po náročném dnu přidává Fernando Alonso, který si v pořadí oproti předchozím částem polepšil.
Třetí trénink zakončil Španěl na čtvrté příčce, kterou si zajistil časem 40,9961 sekundy s průměrnou rychlostí 219,533 m/h (353,229 km/h). Na čele skončil Ed Carpenter, jenž byl o 0,6182 s rychlejší (222,894 m/h). Ale zatímco předchozí den piloti ujeli přes 2400 kol, včera jich bylo jen 408.
"Bylo to těžké, to rozhodně," uvádí Alonso s odkazem na silný vítr. "Podmínky dnes nepomohly, proto ti velcí kluci moc nejezdili, ale pro mě jsou jakékoliv podmínky stále dobrou lekcí. Dnes to tedy bylo o tom - naučit se jezdit za těchto silných větrů a nastavit si auto zatáčku po zatáčce."
"Vše šlo podle plánu. tým tyto jízdy využil také k tomu, aby otestoval něco na zádi v oblasti ladění motoru, takže šlo o produktivní den," pochvaluje si pilot McLarenu i přes náročné podmínky, které během třetího tréninku panovaly na oválu v Indianapolis.
Kromě toho se také uprostřed dne věnoval nácviku zastávek v boxech, byť při tom využíval tréninkový nájezd do boxů, nikoliv ten, který budou piloti muset volit během závodu Indy 500 příští týden. "Zastávky v boxech jsme trénovali nejen kvůli mně, ale také kvůli klukům," komentuje Alonso.
"Naučili jsme se pár věc na jejich straně a také na mé straně - jak najíždět do rychlé uličky, do pomalé uličky, protože při tréninku to je samozřejmě OK, ale když v závodě zajede 33 aut do boxů, tak tady bude hodně rušno," vysvětluje.
Svůj den i rostoucí zájem fanoušků si celkově užíval: "Baví mě to, rozhodně. Dostává se mi velké podpory fanoušků, dostávají se k nám tady v boxové uličce a v garáži velmi blízko. Zdá se, že mě všude následují. Myslím, že toho jiní piloti využívají. Čekají na mě, a oni si pak jdou bez problémů. Tak už to chodí, jsem tady nový, takže všichni potřebují poprvé můj podpis. Doufám, že zítra už ho podruhé potřebovat nebudou," dodává s úsměvem Alonso.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.