BARCELONA - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Co bližšího o výkonnosti jezdců a týmů nám vypovídají časy, které dosahovali během kvalifikace na Velkou cenu Španělska v jednotlivých sektorech?
Velmi technická trať v Barceloně představuje dobrou prověrku pro aerodynamiku vozů, zejména první sektor s rychlou a táhlou třetí zatáčkou, v níž si musí piloti během velké ceny hlídat zejména opotřebení levé přední pneumatiky.
Před čtvrtou zatáčkou začíná druhý sektor obsahující pomalou pátou zatáčku i adrenalinovou, velmi rychlou devátou. Za ní se nachází první DRS zóna a před začátkem třetího sektoru nejnáročnější místo z pohledu brzd.
Třetí sektor je technický, obsahuje středně rychlé a pomalé zatáčky s rychlou poslední zatáčkou a 1 km dlouhou cílovou rovinkou, na níž FIA umístila druhou DRS zónu, kterou dnes kvůli nedostatku předjíždění v Rusku o 100 metrů prodloužila. Na jejím konci se nachází čidlo pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trap.
Hamilton si po vzrušujícím souboji vyjel 64. pole-position své kariéry. Na zatáčku ostrého kola v Q3 udělal chybu při brzdění hned do první zatáčky, jejíž vrchol netrefil, pak ale předvedl rekord v posledním sektoru a druhého Vettela porazil o těsných 51 tisícin sekundy. Jak vidíte z přehledu sektorů, měl Lewis navíc - mohl se snadno dostat pod hranici 79 vteřin.
Jeho kolo je novým rekordem Barcelony a referenční čas kvalifikace z roku 2015, z něhož vycházeli architekti nových pravidel, překonal o 5,532 sekund (o 6,5 %). Cílem přitom bylo 5 vteřin, mise splněna. Nejrychlejší čas zde doposud držel Mark Webber, jenž s Red Bullem v roce 2010 dosáhl 1:19,995 s.
Ferrari tedy na začátku evropské části drží vývojové tempo Mercedesu, který do Katalánska přivezl záplavu nových dílů. Již včera Vettel, jenž dosáhl rekordu v 2. sektoru, poukázal na to, že nezáleží na jejich množství, ale kvalitě. V závodním režimu jsou rudé vozy většinou konkurenceschopnější, i zítra se proto můžeme těšit na napínavou bitvu.
V Q3 poskládal dohromady sektory do 1 kola pouze Verstappen s Red Bullem, jenž tady loni vyhrál po přestupu z Toro Rosso. "Ztratit jen 6 desetin sekundy, to je ohromné zlepšení. Děkuji týmu za to, že mi dal vylepšené auto. Teď na to musíme tlačit. Vždycky jsem si užíval jízdu na této trati, docela mi vyhovuje," uvedl mladý Holanďan.
Po něm byl nejblíže ideálnímu kolu Alonso, který před svými domácími fanoušky předvedl heroický výkon - nejen, že postoupil do poslední části, ale v ní ještě překonal Williams i obě Force Indie. Po kvalifikaci vtipkoval a vzpomněl na včerejší tenis místo 1. tréninku: "Včera jsem se na kvalifikaci připravoval. Vše šlo perfektně, je to hezké překvapení. Všimli jsme si včera potenciálu a dnes jsme to dali všechno dohromady... Při jízdě na oválu jsem se asi naučil jezdit rychle na rovinkách, sedmé místo je darem. Na tomto okruhu se těžko předjíždí, tak se tu pozici pokusíme udržet."
McLaren letos nasadil už třetí verzi aerodynamického balíku, novinky jim fungují. V zatáčkách na špici těsně ztrácejí, jsou však na úrovni Red Bullu, jenž se také s novou aerodynamikou zlepšil - proti Rusku nejvíce ze všech týmů.
Brzdou McLarenu je stále Honda, jak jde vidět z 1. sektoru, který obsahuje dlouhou rovinku - zde byl Alonso až 14. a Vandoorne dokonce poslední V prostředním sektoru náročném na aerodynamiku však Španěl i přes deficit Hondy zajel 7. nejrychlejší čas.
Honda pro Španělsko mírně vylepšila svůj motor, trochu pomohl i nový benzín BP, inženýři McLarenu serveru F1news.cz ale potvrdili, že nejvíce získali novou aerodynamikou. Na rovinkách Alonso ztrácel 12,4 km/h, Vandoorne 16,3 km/h.
Nejvyšší rychlost dosáhl Vettel s Ferrari - 326,5 km/h, druhá příčka patří Oconovi, jehož Force Indii pohání Mercedes - 325,7 km/h, což je zanedbatelný rozdíl (-0,8 km/h). Renault už ztrácí trochu více (Ricciardo -3,5 km/h), je na tom ale pořád lépe než japonská automobilka pohánějící McLaren.
Pneumatiky a strategieMezi měkkou a středně-tvrdou pneumatikou dosahuje rozdíl v časech na kolo 1,5 sekundy, mezi středně-tvrdou a tvrdou až 1,8 s. Poslední jmenovanou však týmy dnes využívaly pouze pro instalační kola a zítra se s ní zřejmě moc nesetkáme.
Podle stratégů to vypadá na dvě zastávky: snaha bude o dva co nejdelší stinty na měkkých pneumatikách a pouze jeden na pomalejší středně-tvrdé.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.