Renault dnes fanouškům motorsportu představil svou vizi budoucího závodního monopostu. Obsahuje chráněný kokpit i telemetrické údaje, které budou zajímavou formou dostupné přímo divákům na okruhu. Jak se vám zamlouvá?
V Bahrajnu sice po závodním víkendu usilovně testuje nové aerodynamické díly obsahující zadní křídlo či duté, foukané přední poloosy, aktivní je i v zákulisí, kde pracuje na budoucí podobě závodění.
Our vision for the future of @F1: putting the driver at the very heart of racing. Here's our amazing #RS2027vision concept car. pic.twitter.com/6o7PA5ELDI
— Renault Sport F1 (@RenaultSportF1) April 19, 2017Prezentovaný monopost RS027 obsahuje krytý kokpit jezdce, velká kola s úzkoprofilovými pneumatikami či částečně průhlednou horní část monokoku, přes kterou je viditelné přední zavěšení. Má aktivní aerodynamiku, přední křídlo je pohyblivé a to zadní jde celé sklopit, takže se stává součástí vozu.
Zajímavou formou chce francouzský tým prezentovat telemetrické údaje divákům podél trati: na předních kolech může například pomocí LED diod zobrazovat okruh či pozici, na které se pilot nachází, nebo úroveň nabití baterií.
Nejedná se o elektrickou formuli, ale o vůz, který má být poháněný V6 turbomotorem doplněným o systém pro rekuperaci energie (ERS) skládající se ze dvou částí. Ten má být mnohem výkonnější než dnes a výkon spalovacího motoru dle plánu Renaultu navyšuje o 500 kW (dnes jen o 120 kW) na celkových 1 000 kW, tj. 1341 koní. A to už je při plánované váze 600 kg hodně slušný výkon! Šlo by o nejlepší poměr výkonu k hmotnosti v historii Formule 1 vůbec.
Shrnutí bodů, kterých se Renault držel při navrhování této vize:- šampionát zaměřený více na lidi: piloti jsou srdcem sportu, což ilustruje průhledným kokpitem a přilbou, aby je diváci mohli sledovat v zápalu boje- přitažlivější show s aktivním LED podsvícením integrovaným do kol a pohyblivé aerodynamické součásti jako aktivní křídla- zvýšení bezpečnosti díky autonomním módům, které lze aktivovat v případě nehody, a díky ultra-odolnému polykarbonátovému krytu kokpitu, který je tak chráněn proti nárazům- rozsáhlejší interakce mezi vozy a větší propojení s diváky, kteří například mohou živě sledovat telemetrické údaje o svém oblíbeném jezdci- vysoká závodní výkonnost, která těží z odborných znalostí skupiny Renault v oblasti pohonu čtyř kol, natáčení čtyř kol a baterií o velmi vysoké energetické hustotě- vyšší ohled F1 na životní prostředí: objem palivové nádrže má do 10 let klesnout na polovinu, v boxové uličce se má využívat plně elektrický pohon- vize RS2027 obsahuje světla do C na předním křídle, což je známý charakteristický rys silničních vozidel Renaultu
Ředitel Renaultu Sport Cyril Abiteboul jejich koncept komentuje slovy: "Jednou z rolí Renault Sport Racing je předvídat budoucnost Formule 1 tak, aby přitáhla maximální počet fanoušků do prostředí, které je v souladu s cíli skupiny Renault. Díky tomuto konceptu, který zdůrazňuje naše ideje a touhy, se těšíme se na vznik inspirovaných rozhovorů se závodní komunitou, fanoušky a nadšenci."
Fotogalerie konceptu RS2027:Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.