Po prvním závodě v sezóně 2017 po rozsáhlé změně technických pravidel se hned zvedla vlna nevole. Velká cena Austrálie sice obsahovala těsnou bitvu o vítězství mezi Sebastianem Vettelem a Lewisem Hamiltonem, ale nedostatek předjíždění vyvolal řadu otázek týkajících se nových pravidel. Šlo o náznak toho, jak budou vypadat i další závody nebo o jednorázový výkyv?
Stručnou odpovědí na úvod je, že půjde o trochu z obojího. Na okruhu v Melbourne se nikdy moc nepředjíždělo. Kdybychom se podívali na minulé Velké ceny Austrálie, které se jely za stabilních pravidel a bez větších incidentů nebo aut startujících mimo své pozice, pak došlo obvykle jen k několika málo předjetím: v roce 2015 jich bylo celkem 13, z toho 10 s pomocí DRS. V sezóně 2014 šlo o podobný příběh: 24 předjetí, z toho 8 s využitím DRS.
Ano letošní Velká cena Austrálie obsahovala jen 12 změn pozic včetně dvou "normálních" předjetí a tří s pomocí DRS. V průběhu let zde ale dochází k vysoké variabilitě. Loni jsme se dočkali červené vlajky, tří výjezdů safety caru a spousta vozů startovala mimo své pozice, což vedlo k 40 změnám na dráze. V roce 2017 naproti tomu nedošlo na žádný z těchto faktorů: vozy se kvalifikovaly víceméně tak, jak se to čekalo, a výkonnostní rozdíly v poli nebyly dostatečně velké na to, aby se pořadí měnilo.
Jak nepomohla nízká degradace pneumatik Pirelli 2017Pokud dáme tradiční příležitosti k předjíždění stranou, pak do hry v Melbourne vstoupil druhý faktor. Jednoduše nedocházelo k dostatečné degradaci nových pneumatik Pirelli (Kvjat například na ultra-měkké směsi odjel 34 kol, tj. přes 60 % závodu), aby to podpořilo předjíždění.
Rozdíly ve výkonností byli větší, když pneumatiky odcházely různou rychlostí, a k tomu zkrátka v Albert Parku nedocházelo. Loni zpomalovaly kolem 0,2 s / kolo, letos přibližně o 0,08 s / kolo, což vyvážila hmotnost spotřebovaného benzínu.
Počet předjížděcích manévrů na polo-městské dočasné trati v Melbourne byla každopádně nižší, nebylo by ale správné vnímat první závod sezóny jako definitivní příklad toho, jak budou vypadat ostatní závody.
Čína - první skutečně závodní okruhTento víkend se bude závodit v Šanghaji, kde byla v minulosti situace úplně jiná. V roce 2016 jsme viděli neuvěřitelných 181 předjížděcích manévrů. Někteří se kvůli tomu dokonce rozčilovali, že tato trať produkuje "falešné závody." Autům se stačilo zavěsit na DRS rovince, zmáčknout tlačítko a na 1,17km dlouhé rovince pohodlně předjet.
I když se k takovému číslu v budoucnu sotva někdy dostaneme vzhledem k loňským podmínkám (chaotické první kolo, brzký výjezd safety caru, Hamilton probíjející se zezadu), tak 28 předjetí z roku 2015 by mohlo být rozumným cílem. V Číně tedy budeme moci poprvé dobře posoudit novou Formuli 1.
Bude předjíždění v roce 2017 dokonce snadnější než dříve?Z toho, co jsme doposud pozorovali, existují faktory, které letos obtížnost předjíždění vlastně sníží. Velikost aerodynamického stínu pro vozy v závěsu je letos díky změnám pravidel vyšší. Za většími vozy vzniká větší úplav. Když se budou auta za sebou řítit po rovince, tak dojde k výraznějšímu rozdílu v rychlostech v předjížděcí zóně.
Silnější bude také vliv systému pro snížení přítlaku (DRS). Díky větším zadním křídlům se přínos DRS v časech na kolo zvýšil o 30 %. To opět pomůže zlepšit příležitosti pro předjíždění - obzvlášť na okruzích s dlouhými rovinkami, jako je následující Čína a Bahrajn.
Těsná jízda v závěsu pneumatiky neničíZ Melbourne si odnášíme ještě jedno klíčové ponaučení, které bylo ve velké míře přehlídnuto. Vettel se dokázal držet Lewise po celou dobu prvního stintu. Pokud by v předchozích letech někdo zůstal 16 kol nalepený na převodovce soupeře, své pneumatiky by si úplně zničil. Pokud se piloti v minulosti pokusili zaútočit, tak jim gumy odešly velmi rychle.
Ve Velké ceně Austrálie ale pilot Ferrari relativně pohodlně setrvával v úplavu Mercedesu, a jakmile měl čistý vzduch, tak so dokázal dostat do vedení a vyhrát. Vozy sice v zatáčkách přicházejí o větší míru přítlaku, nemá to však vliv na jejich pneumatiky. A pokud je přehřejí, tak ty se brzy opět vrátí ke špičkové výkonnosti, což se loni nestávalo. Tento fakt by měl letos také pomoci k vyrovnanějším závodům.
Po letech stížností, že DRS udělalo z předjíždění v F1 příliš snadnou záležitost, se dostáváme situace, kdy půjde o skutečnou hru rizika. Piloti budou muset být odvážní na brzdách a manévr si lépe připravit. Pokud máte v této nové éře předjet, pak si to musíte řádně vybojovat. A tak by to mělo být. Zkrátka na odepisování "nudné" F1 v roce 2017 příliš brzy. Už se moc těším na Čínu a na to, jak budou vypadat další velké ceny.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.
Úřadující šampion Max Verstappen ovládl chaotický první trénink Velké ceny Kanady. Na kluzkém montrealském okruhu si nejlépe poradil s náročnými podmínkami s Williamsy v zádech.
Yuki Tsunoda zatím v barvách Red Bullu dosud nepřekročil deváté místo a před Velkou cenou Kanady přiznává, že potřebuje zlepšit výkony. Montreal vnímá jako ideální příležitost k restartu sezony a návratu do boje o body.
Max Verstappen před Velkou cenou Kanady přiznal, že další vítězství na tomto okruhu je tentokrát nepravděpodobné, a varoval před silou Mercedesu. Podle něj se konkurence výrazně přibližuje a letošní sezona bude mnohem těsnější než v minulosti.
Francouzský nováček Isack Hadjar naznačil, že by rád dokončil svou první sezonu ve Formuli 1 v barvách Racing Bulls. Po slibném začátku ročníku 2025 si buduje silnou pozici v týmu a svými výkony si říká o dlouhodobější důvěru vedení stáje. Hadjar tak dává jasně najevo, že si svou šanci v F1 hodlá udržet až do konce sezony a ideálně i dál.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.