Po prvním závodě v sezóně 2017 po rozsáhlé změně technických pravidel se hned zvedla vlna nevole. Velká cena Austrálie sice obsahovala těsnou bitvu o vítězství mezi Sebastianem Vettelem a Lewisem Hamiltonem, ale nedostatek předjíždění vyvolal řadu otázek týkajících se nových pravidel. Šlo o náznak toho, jak budou vypadat i další závody nebo o jednorázový výkyv?
Stručnou odpovědí na úvod je, že půjde o trochu z obojího. Na okruhu v Melbourne se nikdy moc nepředjíždělo. Kdybychom se podívali na minulé Velké ceny Austrálie, které se jely za stabilních pravidel a bez větších incidentů nebo aut startujících mimo své pozice, pak došlo obvykle jen k několika málo předjetím: v roce 2015 jich bylo celkem 13, z toho 10 s pomocí DRS. V sezóně 2014 šlo o podobný příběh: 24 předjetí, z toho 8 s využitím DRS.
Ano letošní Velká cena Austrálie obsahovala jen 12 změn pozic včetně dvou "normálních" předjetí a tří s pomocí DRS. V průběhu let zde ale dochází k vysoké variabilitě. Loni jsme se dočkali červené vlajky, tří výjezdů safety caru a spousta vozů startovala mimo své pozice, což vedlo k 40 změnám na dráze. V roce 2017 naproti tomu nedošlo na žádný z těchto faktorů: vozy se kvalifikovaly víceméně tak, jak se to čekalo, a výkonnostní rozdíly v poli nebyly dostatečně velké na to, aby se pořadí měnilo.
Jak nepomohla nízká degradace pneumatik Pirelli 2017Pokud dáme tradiční příležitosti k předjíždění stranou, pak do hry v Melbourne vstoupil druhý faktor. Jednoduše nedocházelo k dostatečné degradaci nových pneumatik Pirelli (Kvjat například na ultra-měkké směsi odjel 34 kol, tj. přes 60 % závodu), aby to podpořilo předjíždění.
Rozdíly ve výkonností byli větší, když pneumatiky odcházely různou rychlostí, a k tomu zkrátka v Albert Parku nedocházelo. Loni zpomalovaly kolem 0,2 s / kolo, letos přibližně o 0,08 s / kolo, což vyvážila hmotnost spotřebovaného benzínu.
Počet předjížděcích manévrů na polo-městské dočasné trati v Melbourne byla každopádně nižší, nebylo by ale správné vnímat první závod sezóny jako definitivní příklad toho, jak budou vypadat ostatní závody.
Čína - první skutečně závodní okruhTento víkend se bude závodit v Šanghaji, kde byla v minulosti situace úplně jiná. V roce 2016 jsme viděli neuvěřitelných 181 předjížděcích manévrů. Někteří se kvůli tomu dokonce rozčilovali, že tato trať produkuje "falešné závody." Autům se stačilo zavěsit na DRS rovince, zmáčknout tlačítko a na 1,17km dlouhé rovince pohodlně předjet.
I když se k takovému číslu v budoucnu sotva někdy dostaneme vzhledem k loňským podmínkám (chaotické první kolo, brzký výjezd safety caru, Hamilton probíjející se zezadu), tak 28 předjetí z roku 2015 by mohlo být rozumným cílem. V Číně tedy budeme moci poprvé dobře posoudit novou Formuli 1.
Bude předjíždění v roce 2017 dokonce snadnější než dříve?Z toho, co jsme doposud pozorovali, existují faktory, které letos obtížnost předjíždění vlastně sníží. Velikost aerodynamického stínu pro vozy v závěsu je letos díky změnám pravidel vyšší. Za většími vozy vzniká větší úplav. Když se budou auta za sebou řítit po rovince, tak dojde k výraznějšímu rozdílu v rychlostech v předjížděcí zóně.
Silnější bude také vliv systému pro snížení přítlaku (DRS). Díky větším zadním křídlům se přínos DRS v časech na kolo zvýšil o 30 %. To opět pomůže zlepšit příležitosti pro předjíždění - obzvlášť na okruzích s dlouhými rovinkami, jako je následující Čína a Bahrajn.
Těsná jízda v závěsu pneumatiky neničíZ Melbourne si odnášíme ještě jedno klíčové ponaučení, které bylo ve velké míře přehlídnuto. Vettel se dokázal držet Lewise po celou dobu prvního stintu. Pokud by v předchozích letech někdo zůstal 16 kol nalepený na převodovce soupeře, své pneumatiky by si úplně zničil. Pokud se piloti v minulosti pokusili zaútočit, tak jim gumy odešly velmi rychle.
Ve Velké ceně Austrálie ale pilot Ferrari relativně pohodlně setrvával v úplavu Mercedesu, a jakmile měl čistý vzduch, tak so dokázal dostat do vedení a vyhrát. Vozy sice v zatáčkách přicházejí o větší míru přítlaku, nemá to však vliv na jejich pneumatiky. A pokud je přehřejí, tak ty se brzy opět vrátí ke špičkové výkonnosti, což se loni nestávalo. Tento fakt by měl letos také pomoci k vyrovnanějším závodům.
Po letech stížností, že DRS udělalo z předjíždění v F1 příliš snadnou záležitost, se dostáváme situace, kdy půjde o skutečnou hru rizika. Piloti budou muset být odvážní na brzdách a manévr si lépe připravit. Pokud máte v této nové éře předjet, pak si to musíte řádně vybojovat. A tak by to mělo být. Zkrátka na odepisování "nudné" F1 v roce 2017 příliš brzy. Už se moc těším na Čínu a na to, jak budou vypadat další velké ceny.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.