Motory F1 jsou moc složité, ale nebudeme se vracet o 10 let zpět, říká prezident FIA

Jean Todt
Jean Todt, foto: FIA
Albert Hadáček 31. března 2017 17:04
Sdílej:

Dnes probíhá v Paříži schůzka Mezinárodní automobilové federace s týmy Formule 1 ohledně budoucnosti pohonných jednotek. Současné hybridní šestiválce budou v F1 minimálně do roku 2020, ale co bude poté, je zatím velkou neznámou.

Vize všech je vcelku jasná, jednodušší, hlasitější a levnější motory. To ale nejde úplně ruku v ruce se současnými trendy a je proto otázkou, jakým směrem by se Formule 1 měla vydat. Na jednu stranu je závislá na automobilkách, které díky F1 mají možnost vyvíjet na nejvyšší úrovni. Na druhou stranu je Formule 1 pořád sportem a velkou show, které přílišná komplexnost dle FIA nesluší.

“Když mi dnes ukážete vůz formule 1, tak je to prostě moc složité, je to vyloženě high-tech, a to pro účely sportu není potřeba. Je to velmi citlivé téma, jelikož toto odvětví se pořád vyvíjí a těžko se bude obhajovat to, že vrchol motosportu tyto trendy nenásleduje. Nemyslím tím autonomní auta, ale odkazuji se primárně na různé elektronické prvky. My se musíme zaměřit na to, jak s tímto naložit v rámci motorsportu, což zahrnuje i Formuli 1,” okomentoval situaci prezident FIA.

"Motory jsou prostě moc drahé, moc složité a svým způsobem i moc spolehlivé. Byl jsem šokován, když jsem to viděl první den v Barceloně. Za mých časů bylo skvělé, když auta zvládla ujet 5 kol bez poruchy. Dneska auta zvládnou 70 až 80 kol. Jsou konstruována v laboratorních podmínkách v továrnách, kam nikdo nemá přístup,” pokračoval Todt.

Pokud by Formule 1 měla sledovat současné trendy, tak by asi jedinou cestou byl přechod na čistě elektrický pohon. O tom mluvil již Ross Brawn na podzim. Taková závodní série tu již ale je, a to Formule E. Samotné automobilky by se přechodu na “elektriku” pravděpodobně nebránily, ale málokterý fanoušek F1 by to dokázal skousnout. Navíc dle Jeana Todta i tyto technologie mají pořád své mouchy, což zle vidět právě ve Formuli E, kde jezdci musí při zastávce v boxech přeskakovat do druhého vozu.

“Nevýhodou elektrického pohonu je dojezd a nabíjecí doba. Nejlepší vozy jsou schopny ujet nějakých 200 km a nabíjení pak trvá 6-8 hodin. Budoucnost těchto aut vidím ve městech. Proto se snažíme závody Formule E dostat právě do metropolí.

Spousta aut ale dnes jezdí pořád na benzín a je tu i spousta hybridních vozů s rekuperačními systémy a turbem. Velkou budoucnost vidím také v palivových článcích. Je to naprosto jiná technologie a auta jsou schopná ujet klidně 600-1000 km s tím, že nabíjení trvá 3 minuty.

Zvažujeme, že bychom palivové články v nějaké závodní sérii v budoucnu využili. Co se ale týče Formule 1, tak tam se budeme snažit používat spíše konvenční motory. To ale neznamená, že se vrátíme někam o dekádu zpět. To se nikdy nestane,” zakončil prezident Mezinárodní automobilové federace.

Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Napětí roste: Max Verstappen má učinit klíčové rozhodnutí už v srpnu, říká Piquet Jr.

Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.

Novinky
Liam Lawson

Liam Lawson po ztracené šanci na Silverstonu ví, že F1 je často boj o přežití

Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.

Novinky
Christian Horner, Bernie Ecclestone a Helmut Marko v Brazílii

Bernie Ecclestone bez slitování: Horner si hrál na dvacátníka

Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.

Novinky
První den Laurenta Mekiese v pozici šéfa Red Bullu

První den v Red Bullu: Laurent Mekies přebírá otěže s odhodláním a vášní

Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.