První kvalifikace sezóny 2017 je za námi. Jak si v ní vedly týmy ve srovnání s tou loňskou? Kdo za uplynulý rok zrychlil nejvíce a kdo udělal naopak nejmenší pokrok? Srovnali jsme nejrychlejší sektory všech týmů.
Lewis Hamilton s Mercedes získal i letos pole-position, když dosáhl o 1,6 sekundy rychlejšího času než loni. To pro mnohé bylo proklamovaném zrychlení o pět vteřin zklamáním, je důležité si ale uvědomit dvě věci:
1) Melbourne není klasickým závodním okruhem, proto je také brzy na ukvapené závěry o upadající podívané či nedostatku předjíždění - to zde bylo vždy dost obtížné;2) Pneumatiky Pirelli mají novou konstrukci i směsi - jsou trvanlivější (Kvjat v závodě na ultra-měkké zvládl 34 z celkových 57 kol) a nedochází k tak silnému pogumování dráhy a zrychlování v průběhu víkendu.
Zatímco loni týmy již měly rozsáhlé zkušenosti s předchozí konstrukcí monopostů, tak letos na počátku v poznávání nové generace vozů postavených po velkých změnách v pravidlech. Během sezóny zrychlí o další 1,5 - 2 sekundy.
Ze srovnání je patrné, že nejvíce se proti loňsku zlepšil Haas: Grosjean loni na Hamiltona ztrácel 2,8 sekundy, Grosjean letos zaostal pouze o 1,9 s - na Mercedes tedy americký tým stáhl dle součtu nejrychlejších sektorů 9 desetin sekundy poté, co letos zaznamenal o 2,545 s lepší čas než loni. Francouz tak místo z 19. pozice do velké ceny startoval z výborného 6. místa. Americký tým těží také ze znatelného pokroku, který dosáhlo se svou pohonnou jednotkou Ferrari.
Druhé největší zlepšení pozorujeme u Renaultu, jenž proti loňsku zrychlil o 2,369 sekundy. Palmer loni vybojoval 14. pozici na roštu, když na Hamiltona v Q2 ztratil tři sekundy, Hülkenberg letos obsadil 12. příčku poté, co byl v prostřední části pomalejší o 1,84 s.
Mistrovské Stříbrné šípy se zlepšily o 1,666 s, Ferrari jejich ztrátu stáhlo relativně o 0,556 s. V závodě však bylo jejich tempo lepší, Mercedesy překvapily hlavně větším opotřebením pneumatik a horší konkurenceschopností na ultra-měkké směsi.
Nejmenší pokrok pozorujeme u Force Indie, která loni obsadila v šampionátu výbornou čtvrtou pozici, a u McLarenu. Ten se oproti loňsku dokázal zlepšit jen o 0,686 sekundy, což je výrazně pod průměrem všech týmů (1,542 s). V závodě pak byl pomalejší než Sauber, což jde zejména na vrub pohonné jednotky. Honda kvůli obavám o spolehlivost jezdí s nižším výkonem, oproti konkurenci ji trápí i vysoká spotřeba. Novou verzi připravuje až pro Monako, zázrak z Japonska však ani letos nelze očekávat.
Zajímavý je také pohled na maximální rychlosti, které letos v Melbourne (na tzv. speed trapu) v důsledku nárůstu odboru nové generace monopostů poklesly průměrně o 1,5 km/h.
Největší propad je patrný u Sauberu: 5,3 km/h, což je dáno pohonnou jednotkou - švýcarský tým jako jediný nastupuje s loňským agregátem Ferrari, který již nebude vylepšován. Druhá největší změna k horšímu je patrná u McLarenu (- 3,8 km/h).
První tři příčky patří naopak vozům poháněným Renaultem - kromě továrního týmu (+ 4,8 km/h) jde o Toro Rosso (+ 1,4 km/h) a Red Bull (+ 1 km/h). Z toho je vidět, že ve Viry dosáhly v oblasti výkonu pokroku - na nejlepší Mercedes a Ferrari to však stále nestačí. Novou specifikaci plánují až pro Velkou cenu Kanady, Red Bull s mistrovskými ambicemi si tedy bude muset na zlepšení své konkurenceschopnosti ještě chvíli počkat.
Lewis Hamilton přiznal, že si s Ferrari promluvil o strategii v Rakousku, kde dostal stejnou jako Charles Leclerc. Nechce, aby situace dospěla do bodu, kdy by musel ignorovat týmové pokyny.
McLaren si vybudoval výrazný náskok před konkurencí, ale na dalším vývoji monopostu MCL39 nehodlá polevit. Tým dál usiluje o zlepšení výkonu i v probíhající sezóně.
Lewis Hamilton uvedl, že by ho zajímalo, co se stane, pokud Max Verstappen opustí Red Bull. Reagoval tak na rostoucí spekulace o nejisté budoucnosti nizozemského šampiona v týmu.
Fernando Alonso se s nadsázkou vyhnul poskytování rad Maxu Verstappenovi ohledně jeho možného přestupu k Mercedesu. Španělský veterán žertoval, že své názory by sdílel pouze „za obrovskou sumu peněz,“ čímž odlehčil spekulace a ukázal svůj typický smysl pro humor.
Isack Hadjar zůstává plně soustředěný na svůj cíl získat sedačku v Red Bullu, i když Yuki Tsunoda čelí problémům s aktuálním vozem RB21.
Lando Norris reagoval na spekulace o možném přestupu Maxe Verstappena k Mercedesu. Zdůraznil však, že zatím není nic potvrzeno a je třeba se soustředit na současnou sezónu.
Obavy jezdců o ovladatelnost monopostů pro sezonu 2026 vyvolávají otázky, zda jsou oprávněné, nebo předčasné. Vývoj nových vozů je stále v rané fázi, a tak konečné hodnocení přijde až s prvními testy.
Ralf Schumacher rozpoutal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena, když naznačil, že hvězda Red Bullu by mohla zamířit k Mercedesu. Tato tvrzení přidávají další vrstvu nejistoty do už tak napjatého přestupového trhu ve Formuli 1.
Fernando Alonso pochválil nováčka Gabriela Bortoleta z týmu Kick Sauber za jeho první body ve Formuli 1 v Rakousku. Oba se utkali v atraktivním souboji v závěru závodu ve Spielbergu.
Ferrari čelí zásadnímu problému s nastavením světlé výšky monopostu SF-25. Tým proto instruoval oba své jezdce, Lewise Hamiltona i Charlese Leclerca, aby během závodu praktikovali „lift and coast“, tedy zvednutí nohy z plynu a brzdění bez motoru, aby snížili zatížení a pomohli situaci zvládnout.
Před blížící se výjimečnou Velkou cenou Velké Británie se významná část komunity Formule 1 sešla s britským premiérem. Setkání poskytlo příležitost zdůraznit důležitost tohoto prestižního závodu a podpořit dlouhodobý vztah mezi F1 a Spojeným královstvím.
McLaren představuje na Velkou cenu Velké Británie speciální chromové zbarvení „Legacy at Speed“, vytvořenou ve spolupráci s Google Chrome, která spojuje historii týmu s novými fanoušky.