První kvalifikace sezóny 2017 je za námi. Jak si v ní vedly týmy ve srovnání s tou loňskou? Kdo za uplynulý rok zrychlil nejvíce a kdo udělal naopak nejmenší pokrok? Srovnali jsme nejrychlejší sektory všech týmů.
Lewis Hamilton s Mercedes získal i letos pole-position, když dosáhl o 1,6 sekundy rychlejšího času než loni. To pro mnohé bylo proklamovaném zrychlení o pět vteřin zklamáním, je důležité si ale uvědomit dvě věci:
1) Melbourne není klasickým závodním okruhem, proto je také brzy na ukvapené závěry o upadající podívané či nedostatku předjíždění - to zde bylo vždy dost obtížné;2) Pneumatiky Pirelli mají novou konstrukci i směsi - jsou trvanlivější (Kvjat v závodě na ultra-měkké zvládl 34 z celkových 57 kol) a nedochází k tak silnému pogumování dráhy a zrychlování v průběhu víkendu.
Zatímco loni týmy již měly rozsáhlé zkušenosti s předchozí konstrukcí monopostů, tak letos na počátku v poznávání nové generace vozů postavených po velkých změnách v pravidlech. Během sezóny zrychlí o další 1,5 - 2 sekundy.
Ze srovnání je patrné, že nejvíce se proti loňsku zlepšil Haas: Grosjean loni na Hamiltona ztrácel 2,8 sekundy, Grosjean letos zaostal pouze o 1,9 s - na Mercedes tedy americký tým stáhl dle součtu nejrychlejších sektorů 9 desetin sekundy poté, co letos zaznamenal o 2,545 s lepší čas než loni. Francouz tak místo z 19. pozice do velké ceny startoval z výborného 6. místa. Americký tým těží také ze znatelného pokroku, který dosáhlo se svou pohonnou jednotkou Ferrari.
Druhé největší zlepšení pozorujeme u Renaultu, jenž proti loňsku zrychlil o 2,369 sekundy. Palmer loni vybojoval 14. pozici na roštu, když na Hamiltona v Q2 ztratil tři sekundy, Hülkenberg letos obsadil 12. příčku poté, co byl v prostřední části pomalejší o 1,84 s.
Mistrovské Stříbrné šípy se zlepšily o 1,666 s, Ferrari jejich ztrátu stáhlo relativně o 0,556 s. V závodě však bylo jejich tempo lepší, Mercedesy překvapily hlavně větším opotřebením pneumatik a horší konkurenceschopností na ultra-měkké směsi.
Nejmenší pokrok pozorujeme u Force Indie, která loni obsadila v šampionátu výbornou čtvrtou pozici, a u McLarenu. Ten se oproti loňsku dokázal zlepšit jen o 0,686 sekundy, což je výrazně pod průměrem všech týmů (1,542 s). V závodě pak byl pomalejší než Sauber, což jde zejména na vrub pohonné jednotky. Honda kvůli obavám o spolehlivost jezdí s nižším výkonem, oproti konkurenci ji trápí i vysoká spotřeba. Novou verzi připravuje až pro Monako, zázrak z Japonska však ani letos nelze očekávat.
Zajímavý je také pohled na maximální rychlosti, které letos v Melbourne (na tzv. speed trapu) v důsledku nárůstu odboru nové generace monopostů poklesly průměrně o 1,5 km/h.
Největší propad je patrný u Sauberu: 5,3 km/h, což je dáno pohonnou jednotkou - švýcarský tým jako jediný nastupuje s loňským agregátem Ferrari, který již nebude vylepšován. Druhá největší změna k horšímu je patrná u McLarenu (- 3,8 km/h).
První tři příčky patří naopak vozům poháněným Renaultem - kromě továrního týmu (+ 4,8 km/h) jde o Toro Rosso (+ 1,4 km/h) a Red Bull (+ 1 km/h). Z toho je vidět, že ve Viry dosáhly v oblasti výkonu pokroku - na nejlepší Mercedes a Ferrari to však stále nestačí. Novou specifikaci plánují až pro Velkou cenu Kanady, Red Bull s mistrovskými ambicemi si tedy bude muset na zlepšení své konkurenceschopnosti ještě chvíli počkat.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.