V Austrálii se k mikrofonu dostali i nejvyšší představitelé společnosti Liberty Media a novináři měli možnost vyzpovídat například Rosse Brawna, který načrtl svou vizi budoucnosti tohoto sportu. Rád by vytvořil perfektní svět, ve kterém by vše šlapalo, jak má.
Formule 1 se posledních pár let potýká s určitou formou generační krize. Jsou tu problémy ohledně dominance, které tu ale byly vždy, jen dnes lidem vadí více, jelikož nutná dávka napětí a adrenalinu, kterou dnešní divák vyžaduje je mnohem vyšší. Pak je tu zpátečnický přístup k sociálním sítím a šílené náklady spojené s vývojem.
A právě tyto oblasti by rádi lidé z Liberty Media v budoucnu změnili. Pomyslnou čáru za "starou" érou udělalo odvolání Bernieho Ecclestonea a představení nového trojčlenného vedení, ve kterém je mimo jiné i legenda Ross Brawn. Ten byl jmenován do funkce ředitele pro motorsport a jeho hlavní náplní bude komunikace s týmy a dalšími orgány, aby byl v F1 nastolen zdravější ekosystém.
"Role, kterou nyní zastávám, ještě v rámci FOM nikdy nebyla. Mým cílem je aktivně pracovat s týmy a Mezinárodní automobilovou federací, abychom společně hledali ta nejlepší řešení a dokázali z F1 udělat co možná nejlepší sport. Slovem nejlepší myslím hlavně dobré závodění, zdravé podmínky pro všechny týmy a jezdce. Prostě si představte perfektní svět," řekl nový šéf motorsportu F1.
"Chceme se pokusit tento perfektní svět vybudovat, alespoň ze závodní perspektivy. Je to pro mě velmi vzrušující, jelikož se znovu vracím ke každoroční pravidelné návštěvě všech velkých cen a tak dále," pokračoval Ross Brawn.
Letošek je rokem značných technických změn. Robustnější vozy a širší pneumatiky by měly primárně vyzdvihovat aerodynamickou stránku vozů, ale objevují se názory, že vysoký přítlak a mohutnost vozů uškodí samotnému předjíždění, kde selský rozum napovídá, že výhodu budou mít spíše agilnější auta. Pokud by tedy zážitek ze závodění nebyl divácky atraktivní, tak dle Brawna nastanou změny, které se tyto problémy budou snažit odstranit.
"Ve Formuli 1 máte nějakou proceduru, která rozhoduje o tom, jakým směrem se sport bude vyvíjet a já si stále myslím, že je velmi důležitá, ale pokud se ukáže, že letošní změny nejsou ideální z perspektivy samotného závodění, tak proti tomu budeme bojovat. Můžete si být jistí, že s FIA budeme pracovat na řešení, pokud takovéto problémy nastanou."
Přestože je Brawnova vize až poeticky krásná, tak se nedá očekávat, že by nějaké významnější změny přišly před rokem 2020, kdy vyprší smlouva ohledně hybridních pohonných jednotek. Budoucnost je dle Brawna primárně v hledání dlouhodobých řešení.
"Bez pochyby budeme řešit problémy, které se objeví za pochodu, ale na větší změny bude potřeba více času. Musíme vše řešit s FIA a prodiskutovat případné změny s týmy. Tyto změny budeme muset navíc přinést v ten pravý čas, abychom někomu nezpůsobili nějaké zbytečné újmy, co se týče investorů a týmové struktury.
Klíčovým faktorem je samozřejmě motor. Současné pohonné jednotky jsou výstavní kousky moderního inženýrství, ale ukazuje se, že jsou příliš nákladné a složité - někteří dodavatelé tak čelí problémům.
Jaké motory chceme v budoucnu? To si musíme nejdříve určit a pak můžeme vytvářet nějaké časové plány, něco se již řešilo na podzim a myslím si, že by to s představením nových motorů dávalo smysl. Jak jinak chcete řešit budoucnost? Bez znalosti specifikace motoru to prostě nelze. Máme ale již nějaké plány, které k sobě dobře pasují," zakončil Ross Brawn.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.