I když se čelní představitelé McLarenu a Hondy snaží své fanoušky po neúspěšném předsezónním testování maximálně uklidnit, tak není pochyb o tom, že se tým na začátku sezóny 2017 nachází v krizi. Jak velká je?
Neúspěšné předsezónní testyHonda v uplynulých dvou týdnech v Barceloně spotřebovala více motorů, než je povoleno pro celý ročník, jezdila s nižším výkonem než v předchozí sezóně, a piloti proto na rovinkách byli o 20 km/h pomalejší. Navíc McLaren nezvládl ani jednou v kuse více než 11 kol, ztratil na dráze spoustu cenného času, který potřeboval v poznávání nového šasi MCL32.
Jeden z členů týmu na otázku, jak moc je situace v týmu špatná, uvedl, že je horší než vaše nejhorší možná noční můra. Pokud by se nyní vydali do Austrálie, tak by piloti v kvalifikaci skončili na startovním roštu vzadu, závod by nedokončili a navíc by do té doby spotřebovali dva z letos povolených čtyř kusů pohonných jednotek.
Co je špatně?V zákulisí se hovoří o tom, že Honda se zcela novým motorem zřejmě nedosáhla původně avizovaných zisků. Její sportovní ředitel Jusuke Hasegawa sice hovořil o tom, že se do startu sezóny dostanou na loňskou úroveň Mercedesu, ten však společně s ostatními výrobci učinil další pokrok. Nepomůže ani slušný pokrok na straně šasi, o kterém je McLaren přesvědčený.
První problémy se objevily už první filmovací den, což už bylo příliš pozdě. Auto pak hned na začátku testů zůstalo trčet v garáži kvůli problému s olejovým systémem, který zavinila nová konstrukce nádrže. Výměna motoru a nasazení specifikace č. 2 nepomohlo - vyskytovaly se další potíže, za které nejspíše mohou nadměrné vibrace, jež poškozovaly spoje.
Za osm dní zvládl jen 425 kol (1978,4 km), což je ve srovnání s Mercedesem (1096 kol) či Ferrari (956 kol) tristní. Pokud se podíváme na ujeté vzdálenosti z pohledu výrobců motorů, je situace ještě zoufalejší: Mercedes 12480 km, Ferrari 11446,6 km a Honda jen 1978,4 km.
Růžové to nebylo ani s výkonem, Honda dosahovala o 45 - 50 koní méně než v poslední Velké ceně Abú Zabí. Hvězda týmu Fernando Alonso k tomu řekla: "Jo, momentálně máme méně výkonu než loni, ale nastavení, se kterými jsme až dosud jezdili, se z různých důvodů a různých problémů s motorem ani zdaleka nepřiblížila těm, jež bychom používali v závodě. Ten výkon neuvidíme do té doby, dokud nevyřeší spoustu problémů, které máme."
Řešení?"Očekávám ze strany týmu neuvěřitelně silnou reakci," uvedl dále Alonso, aniž by poukázal na detaily. Honda potřebuje rychle vyřešit své potíže. Ty se stále táhnou, což je dáno odlišnou japonskou kulturou. Projevuje se neochotou přijmout jakoukoliv pomoc z vnějšku, naslouchat vedení odborníkům, což je patrné například z ukončení spolupráce se zkušeným Gillesem Simonem.
Honda potřebuje přijmout nový přístup, nové linie komunikace, nové technologie, čerstvé nápady a musí být otevřenější vůči změnám. Je ale také možné, že Alonso začal myslet na to, zda by nebylo lepší přejít k jinému dodavateli pohonných jednotek. Ke kterému - to by záleželo na losování kvůli tomu, že všichni zbývající mají po dva zákazníky (Mercedes: Force India a Williams; Ferrari: Haas a Sauber; Renault: Red Bull a Toro Rosso).
Navíc by nešlo o snadný krok vzhledem k dlouhodobému kontraktu a finanční pomoci McLarenu z Japonska. Kolik času však může stáj z Wokingu ještě Hondě poskytnout? Další neúspěchy se mohou podepsat na odchod těch nejlepších inženýrů, poklesu finančních odměn a schopnosti nalézat nové sponzory.
NadějeZávodit se ještě nezačalo, nic není ztraceno. Stačí vzpomenout na katastrofální začátek Red Bullu s Renaultem v roce 2014 po přechodu na hybridní pohonné jednotky. Usilovná společná snaha tehdy vyústila ve vítězství ve třech závodech. Honda však bude muset pořádně zabrat a změnit spoustu věcí.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.