Bývalý prezident FIA Max Mosley hovoří o posledních změnách ve vedení Formule 1, o dědictví Bernieho Ecclestonea a nových pravidlech. Co by dělal jinak?
"Myslím, že to pro [Liberty Media] může být docela těžký. Podle mě byl [Ecclestone] brilantní při jednání s promotéry, organizátory a s celou strukturou šampionátu. Pro někoho nově příchozího to bez všech těch osobních vztahů může být těžké," komentuje Mosley pro CNN současné změny ve vedení.
"Pokud by to bylo na mně, tak bych ho nechal, ať dělá věci, v nichž je očividně velmi dobrý, a své úsilí bych soustředil na věci, jež se doposud nedělaly - jako například interaktivní televize, virtuální realita, sociální média, internet a další. To všechno bylo ve Formuli 1 trochu zanedbáváno, a to je ten druh věcí, v nichž Liberty zřejmě bude velmi dobrá," pokračuje bývalý prezident FIA.
Na otázku, co po sobě Ecclestone zanechává, odpovídá slovy: "Formule 1 je svým způsobem jeho dědictvím. Lidé zapomínají, že Světový šampionát v Rallye (WRC) má, a zřejmě vždy měl, větší potenciál než F1. Totéž pravděpodobně platí pro závody na větší vzdálenosti, jako je Le Mans. Ale Bernie přišel do F1 - tehdy byla velká, a on ji učinil mnohem větší.
Když jsem byl prezident FIA, tak jsem přemýšlel o tom, proč nemůžeme mít dalšího Bernieho, který by se postaral o rallye o vytrvalostní závody - zkrátka nikdo jiný takový nebyl. Všechna ta různá hlediska sportu lze vybudovat v tak velký byznys, jakým je Formule 1."
Podle něj by Liberty Media měla mít "otevřenou mysl" vůči formátu závodních víkendů: "Jen to, že je něco úspěšné, ještě neznamená, že to nelze dělat lépe."
Čeká ji náročné rozhodnutí v tom, jak silně podporovat vysílání závodů na placených kanálech. Mosley si také myslí, že angažování bývalého technického ředitele Ross Brawna bylo dobrou volbou, ale nová pravidla, jež mají letos zlepšit závodění, jsou "sporná."
"Osobně si myslím, že se zřejmě vydala špatným směrem. Byl bych pro méně aerodynamiky a zřejmě pro více mechanické přilnavosti. Záměrně vozy zrychlovat je sporné, protože všechna pravidla, která v posledních 40 či 50 letech FIA zaváděla, je měla zpomalit - zpomalit či učinit bezpečnější, protože rychlost se samozřejmě rovná nebezpečí," dodává Mosley.
Christian Horner při Velké ceně Velké Británie otevřeně přirovnal Red Bull k Ferrari, což získalo nový rozměr poté, co byl sám nečekaně odvolán z vedení týmu Red Bull.
Alain Prost přiznal, že významně pomohl Oscaru Piastrimu na začátku jeho kariéry. Nyní ho podporuje v souboji o titul v roce 2025 proti týmovému kolegovi Landu Norrisovi.
Fernando Alonso přiznal, že celý tým Aston Martin se učí od Adriana Neweyho, který přináší širší pohled na to, jak by měl tým fungovat. Podle něj nejde jen o techniku, ale o komplexní přístup k práci celé organizace.
Šampion Super Formule Sho Tsuboi a rezervní jezdec Haasu Ryo Hirakawa otestují vůz VF-23 během testu TPC na okruhu Fuji. Pro oba Japonce půjde o cennou příležitost ukázat se v technice F1 na domácí trati.
Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu došlo k neobvyklé nehodě ikonického vozu, se kterým Sebastian Vettel získal titul mistra světa. Incident se obešel bez zranění.
Aston Martin spustil v červnu 2025 vlastní jezdeckou akademii. Cílem programu je vychovávat nové talenty pro budoucnost motorsportu, včetně Formule 1.
McLaren zatím nepolevuje a směřuje k snadnému obhájení titulu v Poháru konstruktérů. Tato sezona se rýsuje jako jedna z nejpřevratnějších a nejdominantnějších kapitol v historii F1.
Toto Wolff přiznává, že ne vždy souhlasil se stylem vedení FIA pod Mohammedem Ben Sulayemem. Uznává však, že jeho pevný postoj přinesl sportu určité výhody.
Odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu zasáhlo svět Formule 1 jako blesk z čistého nebe. Po letech úspěchů a dominance tak tým náhle ztrácí jednu ze svých klíčových postav.
Lewis Hamilton nedávno provedl zásadní změnu, která mu má pomoci lépe se adaptovat v novém týmu Ferrari. Tento krok je součástí jeho snahy urychlit proces zapracování a dosáhnout co nejrychlejšího zlepšení ve výkonech během sezóny.
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.