Odcházející technický ředitel Williamsu Pat Symonds tvrdí, že vozy pro rok 2017 jsou kvůli nedostatku času pro testování v aerodynamických tunelech stále velmi nevyspělé. Přesto se podle něj od sebe moc lišit nebudou a v případě stejného nátěru bychom je těžko rozeznávali.
Příští rok začne pro Formuli 1 nová éra, protože dojde k velkým technickým změnám: vozy, křídla a pneumatiky budou širší, což povede k jejich zrychlením zhruba o pět sekund na kolo. Pravidla však byla dokončena poměrně pozdě a týmy neměly dostatek času pro vývoj monopostů nové generace v aerodynamických tunelech.
"Myslím, že největší změnou je to, že je k dispozici méně času pro vývoj - omezen je čas i počet testů v aerodynamickém tunelu. Pokud se vrátíte zpět do roku 2009, tak došlo k obrovské změně, ale o ní jsme hovořili celé věky, návrhy dávno kolovaly a my jsme provozovali tunely 24 hodin denně 7 dní v týdnu, Toyota takto fungovala dokonce ve dvou tunelech. Byla spousta času pro zkoumání," vzpomíná Symonds.
"K další celkem velké změně došlo v roce 2014, kdy jsme měli několik aerodynamických změn plus hodně nových věcí kolem chlazení a podobné věci. Do té doby jsme na to stále měli poměrně dost času, akorát jsme v té fázi absolvovali 80 testů za týden," pokračuje Symonds pro motorsport.com
"Tentokrát jsme dostali naše pneumatiky pro aerodynamické tunely na konci února - až tehdy jsme tedy opravdu začali s testováním v aerodynamickém tunelu. Samozřejmě jsme se před tím věnovali CFD simulacím, a abych byl upřímný, trochu jsme testovali v tunelu s využitím zadních pneumatik vpředu a snažili jsme se získat určitou představu o základním průtokovém režimu.
Ale od února už šlo [jen] o 65 testů na týden a také jsme měli práci s vozy pro rok 2016. Takže si myslím, že vývoj je velmi nevyspělý ve srovnání s tím, kde jsme byli dříve. Proto si jsem jistý tím, že bude pokračovat a že si lidé nejsou úplně jisti svými cíli, jak je nazývají, zatímco já jim říkám očekávání."
Přesto se podle odstupujícího technického ředitele Williamsu vozy soupeřů nebudou moc lišit: "Pravidla toho celkem dost nařizují. Existuje oblast u krytu motoru, kde se můžeme dočkat několika variací a věcí. Existují některé trochu otevřenější oblasti, ale ty si opravdu nepovšimnete, abych byl upřímný. Pokud byste je všechny natřeli na černo, pak byste si opět sotva něčeho všimli."
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.