Lance Stroll má podle odcházejícího technického ředitele Williamsu Pata Symondse talent. Svými výkony na tým během letošního testování zapůsobil.
Mladý Kanaďan bude v příštím ročníku Formule 1 debutovat poté, co ovládl evropskou sérii F3. Protože se jedná o velký skok, jeho otec zafinancoval rozsáhlý testovací program - podobný tomu, kterým před dvaceti lety prošel jeho krajan Jacques Villeneuve.
"Existovaly takové testovací programy - myslím, že Jacques Villeneuve absolvoval velmi soustředěný program s Williamsem v roce 1995. Vím, že zamířili specificky na mnoho tratí, kde v té době týmy netestovaly," vzpomíná Symonds.
"Obecně řečeno, všichni ti kluci, kteří byli řádnými testovacími piloty, odjeli a testovali, takže nasbírali kilometry, ale pozornost se vždy soustředila spíše na vývoj auta než na vývoj jezdců. My jsme to v tomto případě otočili, takže se to spíše podobá starému programu Jacquese, kdy jste učili jezdce," pokračuje odstupující technický ředitel Williamsu.
"Například v Abú Zabí [Lance Stroll] trénoval zastávky. Měli jsme tam celou posádku pro zastávky v boxech a nacvičovala se jedna zastávka za druhou. Posádka trénink nepotřebovala, ale on ano. Na to se soustředila pozornost," přibližuje výcvik svého nového jezdce.
A jak si Lance během testovacího programu vedl? "Myslím, že to bylo celkem poučné. Program zahrnoval auto z roku 2014 a tyto akademické pneumatiky - ty jsou celkem odlišné. Nevíte, jak moc, nemáme na nich data. Můžeme se ale podívat na to, co dělá se svými daty Lance a porovnat to s Valtterim [Bottasem] v roce 2014 a Felipem [Massou]. A to na mě docela zapůsobilo," připouští Symonds.
"Okruhy se učil celkem rychle, a to vždy charakterizuje dobrého jezdce. A na konci dvou dnů ve voze jezdil docela dobře. Navíc se učí. Velká část jízdy s vozem F1 je nyní o pečování o pneumatiky a o učení se toho, jak to dělat - učit se ty věci, nad nimiž inženýři neustále remcají.
Takže musel vyrazit, propálit se sadou pneumatik a říct: 'Do prdele, teď vím, že nemůžu jezdit naplno.' Jedná se o tyto věci. On se učí, což je dobré," uzavírá Symonds své hodnocení pokroků Lance Strolla.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.