Týmy se během sezóny 2016 usilovně snažily stáhnout náskok dominantního Mercedesu. Komu se ve vývoji dařilo oproti začátku a kdo naopak ve srovnání s prvním závodem ztrácel relativně nejvíce?
Při výpočtu těchto údajů jsem vycházel z nejrychlejšího kola, který předvedl vždy ten lepší jezdec z dvojice daného týmu. Sečetl jsem jeho nejlepší sektory (ideální kolo) a porovnal jej se součtem sektorů vítěze kvalifikace, což byl letos v 20 případech z 21 pilot Mercedesu (Stříbrné šípy byly v kvalifikaci poraženy pouze Red Bullem v Monaku).
V první tabulce jsem srovnával první kvalifikaci sezóny z Austrálie s tou poslední v Abú Zabí. Největší zlepšení předvedl Manor (o 3,8 %), kterému úvod s nevyladěným vozem vůbec nevyšel - v předsezónních testech ujel nejméně (1182,37) kilometrů a učil se za pochodu.
Velký pokrok je vidět také u Red Bull, jenž stáhl 1 % z náskoku Mercedesu, naopak jeho sesterská stáj Toro Rosso ztratila 1,45 %. Okruh Jas Marina ji nesedl, svůj narůstající deficit navíc svalují na pohonnou jednotku Ferrari loňské specifikace - tu Scuderia letos již nevyvíjela. Na začátku to moc velká výhoda nebyla, postupně ji ale překonal Renault i Honda (zejména díky lepšímu systému pro rekuperaci energie).
Prvních pět vs. posledních pětJak asi tušíte, kvůli možnosti jednorázových výkyvů ve výkonnosti týmů nejde o to nejpřesnější porovnání. Proto jsem se ve druhé části zaměřil na větší vzorek - zprůměroval jsem ztrátu na Mercedes v prvních pěti (Austrálie, Bahrajn, Čína, Rusko, Španělsko) a v posledních pěti (Japonsko, USA, Mexiko, Brazílie, Abú Zabí) kvalifikacích sezóny 2016.
Jak se tedy změnila relativní výkonnost, pokud srovnáme kvalifikační rychlost každého týmu z první a z poslední čtvrtiny letošního ročníku? Největší zlepšení předvedli v závěru startovního pole Manor (- 1,48 %) a Renault (- 0,77 %), ze špičkových týmů vyčnívá Red Bull, jenž ve vývoji předčil všechny soupeře z Top 8 (- 0,72 %). Nutno podotknout, že velkou měrou se na tom u obou podílel výrobce pohonných jednotek Renault, který do Monaka přivezl nový, výkonnější motor.
Na druhou stranu je dobře vidět stagnace Ferrari, jež letos ve vývoji zcela zaspalo (z náskoku Stříbrných šípů stáhlo jen 0,06 %). Zlepšovat se nedokázal ani Williams, jehož ztráta dokonce o 0,29 % narostla, a postupně se se starým motorem propadalo i Toro Rosso (+ 0,6 %), které do závodu v Austrálii startovalo jako třetí nejrychlejší tým.
Dominance MercedesuNa závěr se podívejme na to, jak byl na tom se svým náskokem letošní mistr světa. Stříbrné šípy potřetí za sebou ovládli šampionát Formule 1 - a pokud soupeři věřili v zákon klesajících zisků a v to, že se jim již nemůžou vzdalovat kvůli teoretickému výkonnostnímu stropu, šeredně se mýlily. Mercedes letos dominoval ještě více, než Red Bull ve svých nejslavnějších letech - na soupeře měl průměrně náskok 0,87 %.
Stížností na to bylo ale o něco méně kvůli tomu, že spolu oba jeho jezdci bojovali až do posledního závodu o titul. To zaručovalo skvělé titulky, zajímavé příběhy a spoustu zájmu. Pokud by tým stanovil jedničku a jel pouze na jednoho z nich, pak by zaúřadovala politika a soupeři by se snažili o dřívější a razantnější změnu pravidel. Není to sportovní, ale tak už to v F1 chodívá.
Nyní nezbývá doufat v to, že změny před sezónou 2017 dostatečně zamíchají rozložením sil a že vítězný tým závodu nebude znám předem. Vzhledem k rozpočtu a zdrojům Mercedesu to však není zaručeno a je možné, že jeho nadvláda bude pokračovat i příští rok.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.