Mezinárodní automobilová federace ve Vídni řešila mimo jiné i díry v současné konzistenci rozhodnutích, které letos komisaři udělali. Pracuje se prý na nových metodách, které pomohou tento neduh odstranit.
Krom toho, že ve Vídni oznámil Nico Rosberg svůj odchod z Formule 1, tak program nabízel i jiné zásadní body, které bylo třeba prodiskutovat. Jedním z nich byla i konzistence současných pravidel a rozhodnutích, která v letošní sezóně komisaři učinili. Dle předsedy komisařů Garryho Conellyho právě konzistence patřila mezi nejvíce diskutované body.
"Prošli jsme pravidla a nyní pracujeme s Mezinárodní automobilovou federací na jejich lepším výkladu, aby byla možnost dělat lepší rozhodnutí. Hodně jsme se bavili o tom, jak zlepšit konzistenci současných regulí. Myslíme si, že je ještě třeba udělat více mítinků ohledně rozhodnutí, která padla v minulosti. tak abychom rozuměli, jak komisaři pracují s danou situací, hlavně když je potřeba dělat subjektivní rozhodnutí například ohledně nějakých nebezpečných manévrů na trati. Každý to totiž vidí jinak. Samozřejmě se to řeší kolektivně, ale je třeba zajistit, aby taková rozhodnutí byla více konzistentní," okomentoval situaci Conelly.
Jedno z řešení by mohlo být zavedení videosystému, kdy by se zpětně zkoumali učiněná rozhodnutí. Poté bylo ještě navrženo, že by zatáčky, kde ke zkracování dochází byly uzpůsobeny tak, aby jakékoliv vyjetí z tratě jezdce stálo více času než čisté projetí.
"Podívali jsme se na systém, který DMSB používá k přezkoumávání závodů. Komisaři si spolu sednou a podívají se na video a zhodnotí rozhodnutí, která učinili. Myslím si, že by to bylo dobré dělat každé tři až čtyři závody. V celém šampionátu je asi jen 11 nebo 12 zatáček, kde si pilot může nějakým očividným způsobem zkrátit trať. Jsou řešení, která se dají použít k vyřešení těchto potíží. Když například vyjedete v první zatáčce v Monze, tak vám zabere více času dostat se zpět na trať a je to de facto trest pro pilota. Je pak jednoduché takovouto situaci posuzovat. Pravidla říkají, že jezdci se mohou vrátit zpět na trať, pokud to udělají bezpečně a nezískají žádnou trvající výhodu. To je ale hodně subjektivní. Nelze přesně říci, co je trvající výhoda. Tímto bychom se tomu vyhnuli, pokud by vyjetí vždy znamenalo časovou ztrátu," sdělil Conelly.
Conelly nakonec ještě dodal: "Není to vůbec jednoduchá role, jelikož do hry vstupuje subjektivita. Není to jako tenis, kde je míček buď v autu, nebo v hřišti. Někdy je to těžké posuzovat, ale nikdy o tom nerozhoduje jen jedna osoba a my se snažíme, aby rozhodnutí byla co možná nejkonzistentnější. Myslím si, že se nám to daří, ale je vždy prostor pro další zlepšování a my se budeme i nadále snažit posouvat."
Šéf Williamsu James Vowles věří, že Formule 1 je blízko příchodu nové americké hvězdy. Podle něj mají Spojené státy čím dál větší vliv na sport jak komerčně, tak z pohledu jezdeckého talentu.
Martin Brundle se zaměřil na to, jak Max Verstappen závodí proti Landu Norrisovi a Oscaru Piastrim. Podle něj je v těchto duelech patrný vzájemný respekt i promyšlenější strategie než vůči jiným soupeřům.
Christian Horner se domnívá, že nové motorové regule pro příští sezónu přinesou Mercedesu výrazné výzvy, a podobný pohled sdílí i řada dalších v paddocku. Jeho názor podpořil i Ford, který očekává, že změny zásadně ovlivní výkonnost týmů.
Mick Schumacher nadále usiluje o návrat do Formule 1 a do své blízkosti přizval zkušeného poradce Dirka Müllera. Ten věří, že Schumacher je dnes mentálně i jezdecky dál než při svém debutu a má šanci znovu prorazit.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.