Bývalý moderátor motoristické show Top Gear na nově vzniklé internetové platformě Drivetribe zveřejnil svůj pohled na současnou F1.
Hvězdné trio Hammond, May a Clarkson asi není třeba představovat. Tato trojice moderátorů dlouhá léta stála za kultovním pořadem Top Gear a před dvěma týdny chlapi rozjeli nový projekt The Grand Tour - seriál z produkce Amazonu, který je ještě nabušenější a ostřejší verzí svého de facto britského předchůdce.
Na mediální vlně okolo prvních dílů The Grand Tour se svezl i další projekt, za kterým stojí zmíněná trojice motoristických novinářů - sociální síť Drivetribe. Ta byla spuštěna před pár dny a jedná se o místo, kde lze nalézt zajímavý multimediální obsah ze všech oblastí motorismu.
Jeremy Clarkson na Drivetribe zveřejnil i zajímavý sloupek, kde se zamýšlí nad současným stavem královny motorsportu a nabízí i zajímavé řešení, které by ze závodů udělalo větší drama.
V první části příspěvku Clarkson popisuje, jak moc ho současná Formule 1 nebaví díky přehnané svázanosti jezdců a zbytečné komplexnosti, kdy formuli přirovnává k počítači, který jen někdo pár hodin udržuje v chodu. Tvrdí, že diváky nezajímají technologie jako např. DRS či KERS. Dále dodává, že širší pneumatiky a křídla tento problém nevyřeší. Musí se změnit celý systém a předkládá svůj návrh.
"Pokud Hamilton v kvalifikaci vybojuje pole position, tak jeho týmový kolega bude začínat z poslední příčky. Když Verstappen bude druhý, tak jeho kolega začne jako předposlední a tak to půjde dál.
Tohle z kvalifikace udělá skvělou show, jelikož poražení vašeho týmového parťáka bude rozhodující. Navíc pak i samotný závod bude mnohem zajímavější, jelikož nejrychlejší auta budou na začátku a na konci startovního roštu. Nejpomalejší týmy se budou držet někde ve středu pole a budou tak tvořit překážku během celého závodu, která zaručí dostatek předjíždění.
Navíc se vám nikdy nestane, že dva piloti z jednoto týmu budou jezdit po boku, takže nebudou zbytečné omezování rozkazy z boxové zídky," vysvětluje Clarkson svůj nápad.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.