Pirelli bude moci podle svého sportovního ředitele Paula Hemberyho v příští sezóně reagovat rychleji na kritiku ze strany pilotů. Vysvětluje také důvody, proč nemohli připravit tak kvalitní pneumatiky, jako v minulosti Michelin či Bridgestone.
Po Velké ceně Brazílie si celá řada pilotů stěžovala na "příšerné" pneumatiky do deště - například Romain Grosjean, který havaroval při nájezdu na startovní rošt, Marcus Ericsson, Kevin Magnussen či Kimi Räikkönen. Vozy se těžko řídily i na rovinkách, kde se potýkaly s aquaplaningem.
Před pár lety vozy generovaly vyšší přítlak, proto bylo snadnější se s ním vyrovnat. Navíc má současná generace s přeplňovanými hybridními pohonnými jednotkami vyšší výkon a krouticí moment a dosahuje vyšších rychlostí. Přesto pneumatiky Pirelli za mokra nejsou na úrovni Michelinu či Bridgestoneu před několika lety.
Během války pneumatikářů uprostřed minulého desetiletí měli týmy s různými výrobci smlouvy (např. Bridgestone s Ferrari, Michelin s Renaultem, Williamsem a McLarenem) a intenzívně se testovalo - všechny druhy směsí a konstrukcí, u pneumatik do deště i různé druhy vzorků.
Například Michelin během jednoho dne deštivého testu vyzkoušel 18 - 20 různých sad, které se lišili v pevnosti, vzorku i směsi. Během tohoto procesu se snažil vyřadit ty, které pro nebyly správné pro mokré závody. Jenže Pirelli během sezóny nemůže ani testovat, ani nemá k dispozici reprezentativní monopost. To by se nyní mělo konečně změnit.
Podle Hemberyho k vývoji lepších pneumatik do deště pomohou testy v průběhu sezóny: "Měli jsme [jen] čtyři nebo pět dní jízd za simulovaného deštivého počasí, kdy jsme zkrápěli různé okruhy, které jsme navštívili, abychom připravili správné pneumatiky do deště pro další rok, a netestovali jsme ale se správnými auty."
"Budoucí auta nevyrazí dříve než v únoru/březnu, takže půjde o průběžný proces. Výhodou, kterou budeme tentokrát mít ve srovnání s předchozími roky, je to, že budeme moci testovat v průběhu sezóny s aktuálními vozy - a to je obrovská změna," pochvaluje si sportovní ředitel Pirelli.
"Samozřejmě nemůžeme říct, že vše bude od prvního dne perfektní. Jsem si jistý tím, že přijdeme na nějaká překvapení, alespoň však teď máme příležitost pracovat na změně během roku. To je pro nás absolutně skvělá situace poté, co jsme v uplynulých třech letech nemohli testovat ani jeden den," pokračuje pro Autosport Hembery.
A co říká na kritiku pilotů po závodě v Brazílii? "Zdá se, že si Max vedl dobře, byl působivý. Pokud jde o mě, právě jsme zažili jeden z nejlepších závodů za našich šest let v F1, takže to z diváckého hlediska moc špatně nevypadalo.
Příští rok pro nás po přechodu na širší pneumatiky bude první výzvou překonání aquaplaningu. Na to se můžeme zaměřit při simulacích a získat ponětí o absolutních úrovních. Pak to bude o získání správných úrovní přilnavosti, což bude tvořit velkou část naší práce v průběhu příštího roku a také v roce 2018," dodává Hembery.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.