AUSTIN - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Co bližšího prozrazuje pohled na časy a maximální rychlosti dosahované v jednotlivých sektorech kvalifikace, kolik pneumatik pilotům zbývá a jaké strategie můžeme očekávat ve Velké ceně Spojených států 2016?
První sektor patří mezi piloty k těm nejoblíbenějším - po prudkém stoupání vzhůru o 40 výškových metrů do ostré levotočivé zatáčky přichází na řadu velmi rychlá druhá zatáčka a sekce Maggots - Becketts - Chapel okopírovaná ze Silverstone.
Před brzděním do sedmé zatáčky začíná druhý sektor. Po osmé zatáčce se opět jede chvíli naplno, zbývají v něm dvě ostré levotočivé zatáčky a jedna 1090 metrů dlouhá rovinka s DRS zónou. Na jejím konci se měří nejvyšší rychlosti (tzv. speed trap).
Třetí technický sektor začíná za 12. zatáčkou, jeho úvod s pomalými připomíná závěrečnou část z Hockenheimringu. Pravotočivé zatáčky 16 - 18 se projíždějí jako jedna rychlá, kolo uzavírají středně rychlá levá a pomalá 20. zatáčka vedoucí na cílovou rovinku s druhou DRS zónou.
Blíže jsme se okruhu věnovali v jeho rozsáhlém technickém představení zde.
Hamilton se maximálně snaží v boji o titul a dnes si po dalším výtečném kole dojel pro své 58. pole-position. V prvním sektoru smetl veškerou konkurenci včetně Rosberga, když si v něm vyjel náskok tří desetin vteřiny.
Ve zbývajících dvou už trochu ztrácel, přesto mu to stačilo na první místo. Svým časem 1:34,999 min téměř o 7 desetin překonal absolutní rekord Vettela z roku 2012.
Otázkou ale je, zda bude velkou výhodou: v Austinu se totiž snadno předjíždí a Lewis zde pokaždé vyhrál, když startoval z druhé příčky. Uvidíme, jak na to zareaguje zítra Rosberg, Mercedesy mají se startovními procedurami potíže. První zatáčka je po prudkém stoupání nalevo, pole position se nachází na pravé straně roštu.
Oba Mercedesy budou začínat na měkkých pneumatikách, třetí Ricciardo proti nim bude mít výhodu těch super-měkkých. Doufá, že se připlete mezi své soupeře, kteří spolu budou tvrdě bojovat, a případně z této situace těžit. Dnes si moc polepšit nemohl, ve všech sektorech byl třetí, a svého týmového kolegu Verstappena předčil o čtvrt sekundy.
Piloty na 2. - 4. místě v prvním sektoru dělilo pouze 16 tisícin sekundy, v dalších částech pak Red Bullům Mercedesy znatelně unikaly. Ferrari na rakouský tým ztrácely přes 6 desetin, s tímhle v Maranellu už letos určitě díru do světa neudělají a možná by nebylo špatné také změnit rétoriku a nějaké vylepšení konečně předvést i na dráze.
Poskládat nejlepší sektory do jednoho kola se v Q3 podařilo pouze dvěma pilotům: Hamiltonovi a Räikkönenovi, jenž v posledních 4 kvalifikacích dokázal Vettela třikrát porazit.
Nejvíce naopak ztratil Bottas (0,222 s), k lepší pozici by mu to ale vzhledem k jeho ztrátě stejně nepomohlo. To ale může mrzet Péreze, jenž nedal dohromady ideální kolo - promrhal 0,274 sekundy a postup do elitní desítky.
Nejvyšší rychlosti dosahovaly Manory vybavené pohonnými jednotkami Mercedes - Wehrlein v jel v závěru první části kvalifikace 341,2 km/h; Grosjean s Haasem poháněným motorem Ferrari byl o 3,2 km/ pomalejší.
Zbylí dva výrobci už ztráceli výrazněji: Renault 8,9 km/h a Honda 9,8 km/h. Loňské Ferrari ve vozech Toro Rosso se relativně stále propadá, Kvjat s ním ztrácel dokonce skoro 15 km/h.
Z maximálních rychlostí je vidět, že Mercedes má vůz nastaven na vyšší přítlak než ostatní týmy s jeho motorem, což se mu vyplácí v zatáčkách, jak je patrné na rozhraní jednotlivých sektorů.
McLaren je silný při brzdění, má dobrou trakci, ale v rychlejších táhlých zatáčkách ztrácí: Alonso dosáhl 3. nejvyšší rychlost (223,6 km/h, tj. 2,1 km/h za nejlepším Hamiltonem) na cílové čáře, před sedmou zatáčkou však figuruje až na 15. místě (221,1 km/h, deficit 10,6 km/h). Honda je sice již zřejmě nejlepší v rekuperaci energie, jejím motor ale na Mercedes stále ztrácí kolem 80 koní.
Z rychlostí na konci 1. sektoru je také vidět, že Ferrari v oblasti přítlaku i přes silnější motor za Red Bullem zaostává.
Pneumatiky a strategieTeploty se dráhy se dnes držely kolem 39 °C, vzduch měl 27 °C, v kvalifikaci tedy bylo o něco tepleji než dopoledne při třetím tréninku, v němž dominovaly Red Bully. Mercedes ale v této fázi šetřil motor, jehož výkon vyšrouboval až večer.
Pro zítřejší závod přicházejí v úvahu dvou- a třízastávkové strategie, které jsou pravděpodobnější i pilotů startujících na super-měkkých směsích. Taktické možnosti zůstávají široce otevřené, protože předjíždění na okruhu Circuit of Americas nepředstavuje žádný problém, proto zde ani start z pole-position není klíčový. Loni zvítězil Hamilton, který stavěl dvakrát - obutí měnil v 18. a v 43. kole.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.