Pascal Wehrlein minulý týden zaskočil za Lewise Hamiltona a s Mercedesem ujel na širších pneumatikách pro příští sezónu další kilometry. Podělil se o své dojmy a předložil svůj názor, jakého zrychlení dosáhnout monoposty Formule 1.
Mladý talent Mercedesu, jenž letos závodí za Manor, má s širšími pneumatikami již bohaté zkušenosti. Testoval v září v Paul Ricard, kde na těch hladkých během tří dnů (6. - 9. 9.) ujel 286 kol, poté přidal na konci měsíce (21. a 22. 9.) dalších 270 kol na směsích určených pro mokré podmínky. Minulý týden navíc zaskočil za zraněného Lewise Hamiltona v Barceloně a za deště tam přidal dalších 31 kol.
"Moc toho říct nemůžu, ale ano - pneumatiky jsou rychlejší," potvrzuje Wehrlein. O kolik? "Pět sekund na kolo je celkem reálné. Jestli to bude čtyři nebo šest sekund, to se uvidí, budou však mnohem rychlejší. A navíc - širší pneumatiky lépe vypadají."
Pokrok se podle některých těžko hodnotí, protože se stále testuje jen s rok starými, upravenými monoposty, které nevytvářejí dostatečné množství přítlaku.: "Musíme si počkat na to, jaké to bude s vozy pro rok 2017, ale nové pneumatiky poskytují vyšší přilnavost. To je fakt," upozorňuje Wehrlein.
Získávají jezdci testující pneumatiky před rokem 2017 výhodu?Příležitost vyzkoušet si nové pneumatiky mají pouze piloti tří týmů: Ferrari, Mercedesu a Red Bullu. Je pro ně možnost osahat si produkty pro sezónu 2017 výhodou? Pilotům Mercedesu a Red Bullu se do toho moc nechce, Fernando Alonso si ale nedávno postěžoval, že získávají nefér výhodu (čtěte zde). Sebastian Vettel například využil jakoukoliv příležitost, která se mu k testování naskytla.
"Můžu vám zaručit, že díky tomu bude mít příští rok výhodu. Bez jakékoliv pochyby budou tyto pneumatiky založeny z velké části na jeho vstupních informacích. Jde o neuvěřitelně chytrý tah z jeho strany a neuvěřitelná hloupost ostatních jezdců, kteří si nevyhradili čas na testování, když měli možnost. To je přesně to, co dělal Michael Schumacher. Využil každou šanci, která se mu k testu naskytla," komentuje situaci Stefan Johansson, bývalý pilot McLarenu a Ferrari.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.