Sportovní ředitel Hondy Jusuke Hasegawa hodnotí pokroky dosažené v letošní sezóně a spokojenost s výkony, které jejich pohonná jednotka za zády McLarenu MP4-31 předváděla. Jaké mají cíle pro zbývající závody?
Japonský výrobce je stále nejslabším motorem ve Formuli 1. Hasegawa na otázku zda je potěšen pokrokem, který letos po loňském propadáku dosáhli, odpovídá: "Nemůžu říct, že bychom byli potěšení - spíše jsme spokojeni. Dosáhli jsme toho hodně, ale stále jsme vzdáleni našemu cíli. Zlepšení motoru bylo dobré, nikoliv však dostačující."
Sportovní šéf, který u Hondy převzal funkci po Jasuhisovi Arajovi, přiznává, že letos byli po katastrofálním začátku v roce 2015 pod velkým tlakem: "Nemáme nástroj pro měření tlaku, ale samozřejmě byl velký. Atmosféra byla zpočátku hodně nervózní, ale nyní je díky dosaženému pokroku mnohem lepší. Některé výsledky jsou povzbuzující, takže nyní cítíme více motivace než napětí, a to působí velký rozdíl."
Největšího pokroku dosáhl japonský výrobce v oblasti rekuperaci energie - v té je nyní na špici: "Systém je na úrovni našich soupeřů, a v některých hlediscích je dokonce překonává. Ale motor s vnitřním spalováním je pořád horší." Honda za špičkou zaostává o více než 60 koní, to se má ale příští rok změnit.
Zrušení systému žetonů jí umožní výrazně pozměnit architekturu své pohonné jednotky. Kompresor i turbínu zřejmě umístí mimo prostor mezi válci, což jim umožní tyto komponenty zvětšit a dosahovat vyššího výkonu. Kromě toho se v Sakuře zabývají systémem tryskového zapalování (TJI - Turbulent Jet Ignition), který již soupeři adoptovali. Ten jim pomůže dále zvýšit efektivitu jejich motoru.
Jak vidí odstranění omezení v podobě žetonů Hasegawa? "Do určité míry to je úlevou. Ale i když tento systém příští rok zmizí, tak to neznamená, že zmizí i problém - technologická omezení zůstávají."
Všichni výrobci ale podle něj budou na srovnatelné úrovni výkonnosti: "Pokud jde o vyrovnání výkonů, tak věřím, že k tomu časem dojde samo a že by to nemělo být výsledkem nějakých umělých omezení."
K letošním cílům Hondy uvádí: "Očekáváme mnohem lepší efektivitu motoru. Ve zbývajících závodech by oba vozy měly postupovat do poslední části kvalifikace a získávat body, abychom do zimní přestávky mohli vstoupit s dobrou náladou."
"Potřeboval bych ještě více než to, ale nemá to smysl si dávat příliš vysoké cíle. Musím zajistit, abychom sezónu zakončili s dobrým základem pro přípravu na rok 2017," popisuje Hasegawa. Letos se již žádných vylepšení od Hondy nedočkáme, zbyl ji jediný žeton.
"Samozřejmě jsme už vývoj museli přesunout na příští rok, takže si nemyslím, že bychom v jeho zbytku mohli nasadit nějaké vylepšení. Ale ta poslední, která jsme představili v Malajsii a ve Spa, byla velkým vylepšením. Myslím, že jsme s nimi dosáhli slušné úrovně pokroku. Nejsme spokojeni, můžeme však být o něco veselejší," dodává sportovní ředitel Hondy.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.