Virtuální safety car (VSC) je podle Carlose Sainze k ničemu a Formule 1 jej momentálně nepotřebuje. Jaký má k takovému názoru důvod?
Mladý Španěl na využití virtuálního safety caru po odstoupení Lewise Hamiltona v Malajsii doplatil, protože byl v boxech těšně před tím, než Mercedesu explodoval motor. Proto se mu nelíbí, že někteří piloti díky němu získávají nefér výhodu a jiní naopak ztrácejí.
"Podle mého názoru je trochu zbytečný. Nemám ho rád. Není to něco, co bych si užíval," zlobí se po Velké ceně Malajsie, v níž komisaři VSC použili hned třikrát. "Protože když jezdíte uprostřed pole, tak vždy preferujete safety car, řádný safety car, který by pole shluknul dohromady."
"Funguje tak, jak by měl. Ale lidé si očividně hodně hrají se zahříváním svých pneumatik, aby si vytvořili vlastní odstupy před zastávkami. Hodně si tím můžete pomoci ke své výhodě nebo k nevýhodě druhých, takže si to opravdu neužívám. Nemyslím si, že by šlo o něco, co by F1 prospívalo. To je můj osobní názor," pokračuje Sainz.
VSC podle něj také přispívá k nevyhnutelné výhodě pro toho, kdo je první: "Pokud jsem lídrem závodu, tak se mi zřejmě bude zamlouvat. Když ale jezdím uprostřed pole, tak ho asi mít rád nebudu. Působil jsem v mnoha závodních sériích, kde pokud máte 10sekundový náskok a najednou před vámi vyjede safety car, tak musíte znovu bojovat. Když se na to podívám, možná to je férovější, ale nemyslím si, že by šlo o něco, co by F1 potřebovala - obzvlášť pro jezdce středu pole."
V Sepangu po své zastávce na jeho využití doplatil, místo něj desáté místo a bod vybojoval Jolyon Palmer s Renaultem. Ten byl o něco rychlejší než Toro Rosso, což Sainz nepříjemně překvapilo.
"Jednozastávková strategie se jim rozhodně vyplatila. Byli před námi v kvalifikaci, takže měli neustále o něco lepší rychlost než my, obzvlášť vzhledem k tomu, že se Kevin kvalifikoval na použitých pneumatikách. Mohli jste to skutečně pozorovat v posledním stintu, kde byl Renault o trošku rychlejší, i když jsem měl čerstvé pneumatiky a tlačil jsem na to 16 kol jako v kvalifikaci. To se nám nelíbilo a na této trati jsme to nečekali," dodává Sainz.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.