Fernando Alonso se včera zastal obranných manévrů Maxe Verstappena, který na rovince ve Velké ceně Belgie blokoval Kimiho Räikkönena. Proč se ničeho špatného nedopustil?
Finský pilot byl po závodě naštvaný a mladého Holanďana varoval, že pokud svůj jízdní styl nezmění, tak brzy způsobí velkou nehodu. K němu se přidal i Vettel, který na něj svedl i nehodu z první zatáčky po startu, ačkoliv ji sám způsobil. Přitom letos rozhodně nešlo o první kontakt s jeho největším soupeřem - s týmovým kolegou.
V Monze Alonso vysvětlil, proč Verstappenova obrana na rovince byla v pořádku: "Myslím, že existuje pravidlo, které říká, že nesmíte pohnout v brzdné zóně nebo když máte vedle sebe auto. Jedna změna směru je tedy povolená, pokud jste stále před autem za vámi."
"Nemyslím si, že by byl Kimi vedle Maxe a že by se ten pohnul a vytlačil jej na trávu. Bylo to velmi pozdě, ale možná neodhadl, kde Kimi je. Ale Kimi byl stále za ním, proto se na to psané pravidlo stále vztahuje. Je to v pohodě," soudí Španěl.
Změnil by ale jednu věc - jak piloti mění směr při brzdění. To, co Max udělal v Maďarsku, podle Alonsa bylo příliš: "Nemůžeme mást fanoušky s dvěma zcela odlišnými incidenty uprostřed rovinky - jak tomu bylo s Verstappenem či Kimim - s tím, co se mi přihodilo v Austrálii, kde jsem špatně odhadl brzdný bod."
"A také Max - Kimi v Maďarsku: při té příležitosti jsem vnímal, že Max hodně mění svou pozici při brzdění do zatáčky č. 2, byl moc agresivní. Hovořili jsme o tom v Německu na setkání s piloty. A ti nebyli s Maxovým počínáním v Maďarsku spokojeni, protože k tomu došlo při brzdění do druhé zatáčky.
V brzdné zóně směr měnit nesmíte. Ale uprostřed rovinky to jednou udělat můžete, pokud vedle sebe nemáte jiné auto. Při incidentu ve Spa tedy bylo vše v pořádku," vysvětluje Alonso pravidla.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.