Ve spolupráci s techniky společnosti Brembo popíšeme, jak se liší při brzdění dva z nejlepších pilotů na světa - Fernando Alonso a Lewis Hamilton.
Oba piloti se velmi dobře znají. V roce 2007 byli týmovými kolegy, loni ale skončili na opačných koncích tabulky. Zajímavé je to, že oba mají zcela odlišný jízdní styl, jenž si žádá odlišné vybavení jejich monopostů: zatímco Lewis má raději přetáčivé auto, Fernando preferuje vůz spíše nedotáčivý.
Lewis Hamilton
Trojnásobný mistr světa má rád, když se celá jeho formule soustředí na přední nápravu. Během dvou uplynulých let, v nichž dominoval s Mercedesem, potvrdil svou náklonnost vůči agresivnímu brzdění svým rozhodně ostřejším přístupem ve srovnání s Nicem Rosbergem.
Hamilton často prodlužuje úvodní část brzdění při nájezdu do zatáčky, prodlužuje ji až za hranici přilnavosti pneumatik. Podle inženýrů Bremba, kteří s ním dlouhou spolupracují, je pro něj jediným limitem využívání tepla brzd. Postupně uvolňuje brzdový pedál a progresivně zvyšuje úhel natočení kol, čemuž se v závodním slangu říká "trail braking."
Při tomto jízdním stylu, který vždy daleko překračuje hranice fyzických limitů, pilot riskuje zablokování předních kol. Přesně to se mu přihodilo například minulý rok v Maďarsku, když skončil ve štěrku, aby se vyhnul svému týmovému kolegovi, který byl předním, když začal brzdit jen o zlomek sekundy dříve.
Jak se Lewis dívá na karbonové brzdy, to je patrné ze sbírky jeho silničních vozů, které má v garáže: Pagani Zonda 760 LH a Ferrari LaFerrari - oba jsou vybaveny karbonovými keramickými kotouči Brembo.
Fernando Alonso
Jízdní styl španělského pilota není tak divácky atraktivní, protože brzdí o něco dříve než jeho soupeři - upřednostňuje totiž čistější techniku při brzdění. Dvojnásobný mistr světa (s Renaultem v letech 2005 a 2006) se obvykle dostává velmi blízko limitu při velké škále podmínek přilnavosti, ale nepřekračuje ho.
Je úroveň citlivost za mokra je neuvěřitelná, jak dokázal při svých 3 vítězstvích s Ferrari: v Koreji 2010, v Británii 2011 a v Malajsii 2012, kterou označil za nejlepší závod své kariéry.
Podle techniků Brembo, kteří ho znají už od dob Minardi a poté z Ferrari, má Alonso určitý druh přirozeného ABS. V podstatě plně využívá přilnavost pneumatik a svou výbušnou fyzickou sílu: na pedál dokáže vyvinout obrovskou sílu a dosahuje působivých časů odezvy. To mu umožňuje dosahovat vyšších rychlostí v zatáčkách, aniž by riskoval zablokování kol.
Fernando také pro každodenní jízdu upřednostňuje italská auta, mezi jinými vlastní Ferrari 458 Italia nebo Maserati Gran Cabrio. Jde o velmi odlišné vozy, které však opět mají jedno společné: brzdové systémy Brembo, které má za poslední dekádu na svědomí se čtyřmi týmy (Brawn GP, Ferrari, Mercedes a Red Bull) 8 jezdeckých titulů (Alonso, Vettel a Hamilton) a 9 konstruktérských.
Na Velké ceně Rakouska by měla být aktivována klauzule ve smlouvě Maxe Verstappena, která zajistí jeho setrvání u Red Bullu i pro rok 2026. Tým tak získá klíčovou jistotu před příchodem nové motorové éry, ve které bude nasazovat vlastní pohonné jednotky vyvíjené s Fordem.
Guenther Steiner letos nevěří, že Max Verstappen dokáže reálně ohrozit Oscara Piastriho a Landa Norrise z McLarenu v boji o titul mistra světa ve Formuli 1. Podle šéfa týmu Haas má McLaren v současné době lepší formu a silnější týmovou podporu než Verstappen.
Andy Cowell reagoval na slova Adriana Neweyho o „slabém“ technickém zázemí Aston Martinu s tím, že každá stáj má prostor pro zlepšení a výzvy jsou součástí vývoje.
Nová pravidla omezující flexibilitu předních křídel od španělské Grand Prix mohou výrazně ovlivnit výkonnost týmů ve Formuli 1, protože ohýbání křídel pomáhá zlepšit aerodynamickou rovnováhu a stabilitu vozu.
Ferrari překvapilo v Monaku silným výkonem, který předčil vlastní očekávání. V Maranellu teď doufají, že nová pravidla pro přední křídla v Barceloně přinesou zásadní posun.
Red Bull netrpělivě vyhlíží Velkou cenu Španělska, která zároveň přinese první zkoušku nové technické direktivy FIA zaměřené na pružná přední křídla. Helmut Marko doufá, že změna naruší výkonnostní vzestup McLarenu a vyrovná podmínky v boji na špici.
Velká cena Španělska nabídne v pátečních trénincích starty nováčků Ryo Hirakawy v Haasu a Victora Martinse u Williamsu. Oba jezdci využijí tuto příležitost k získání cenných zkušeností a splnění FIA kvóty nováčků.
Rubens Barrichello varuje, že jezdit za Ferrari je mentálně nejtěžší výzva v celém šampionátu. Lewis Hamilton teď podle něj čelí tlaku, který zvládnou jen psychicky nejsilnější jezdci.
Šéf motorového programu Audi F1 Mattia Binotto věří ve výkon svého motoru, ale varuje, že pravidla pro rok 2026 mohou přinést dominanci jiného týmu. „Nová pravidla mohou zásadně přerozdělit síly na startovním roštu,“ dodal.
Toto Wolff očekává, že Ferrari nejvíce vytěží ze změn pravidel ohledně flexibilních křídel, které vstoupí v platnost při Velké ceně Španělska. Podle něj mají Italové díky své rychlé reakci a inovacím šanci výrazně posílit svou konkurenceschopnost.
Alex Wurz, předseda GPDA a bývalý jezdec F1, navrhl tři úpravy trati v Monaku, které by mohly zvýšit šance na předjíždění bez ztráty jejího charakteru.
Jos Verstappen uvítal nové technické směrnice ohledně předního křídla, které vstupují v platnost o víkendu při Velké ceně Španělska v Barceloně.