Osmý díl letošního šampionátu na poprvé přivádí do Ázerbájdžánu. Jaké výzvy představuje zajímavý městský okruh v Baku a jak je náročný na techniku? Na co se o víkendu můžeme o víkendu těšit? Na to se podíváme v následujícím představení víkendové Velké ceny Evropy.
Týmy musely cestovat z Kanady přes osm časových pásem a 9000 km přímo do Ázerbájdžánu, kde budou bez víkendové přestávky hned pokračovat. Nová trať obsahuje dlouhou rovinku, ale také úzké a pomalé zatáčky vedoucí skrz starou část hlavního města.
Z Montrealu se povzbuzen dalším vítězstvím vrací Hamilton, který náskok Rosberga v šampionátu snížil na rozdíl pouhých devíti bodů. Nico se bude snažit zvrátit nepříznivý vývoj z posledních závodů, zvítězit a udržet si tak své vedení.
V mnohem lepší formě se naposledy předvedlo také Ferrari, které bude chtít Stříbrné šípy konečně porazit. Red Bull se svým dodavatelem motorů Renaultem dělá rovněž pokroky, na dlouhé rovince v Baku však bude trpět - podle Helmuta Marka tam kvůli nižšímu počtu koní bude ztrácet v každém kole až 1,2 sekundy.
Okruh je po Spa druhý nejdelší v kalendáři, měří o 100 m více než třetí Silverstone: 6 003 metrů. Nedělní velká cena je vypsána na 51 kol, na vítěze v neděli tedy čeká 306,306 km. Jeho zajímavostí je i to, že se nachází 28 metrů pod hladinou moře.
Obsahuje 20 zatáček, z toho 12 levotočivých a 8 pravotočivých - jezdí se tedy proti směru hodinových ručiček. Klíčovou je rychlá levotočivá patnáctka s vysokou nájezdovou rychlostí v těsné blízkosti kolem zdi, zatáčka za ní je nejrychlejší na okruhu (nepočítaje sekvenci 17 - 20, což je v podstatě rovinka s přetížením 3,8 G v 19. zatáčce), projíždí se kolem 170 km/h.
Zajímavá je 8 zatáčka kolem středověké zdi, kde je trať velmi úzká - jen 7,6 m, což je maximálně pro 2 auta. V jiných místech dosahuje šířky až 13 metrů.
Zajímavostí je nejdelší rovinka v celém kalendáři - měří 2,1 km a vozy na ní budou dosahovat přes 350 km/h, plynový pedál přilepí na podlahu na 20 sekund. Celkově se naplno pojede 49 % času jednoho kola (54 sekund) neboli 69 % vzdálenosti.
FIA pro Baku stanovila dvě závislé DRS zóny, které sdílejí stejný bod detekce - ten se nachází ve vrcholu poslední zatáčky. Svá zadní křídla budou moci otevřít o 347 m dále a 54 m za druhou zatáčkou. Boxová ulička měří 390 m, při 60km/h ji vozy projedou za 23,4 s.
Týmy by pro pomalé zatáčky potřebovaly vysoký přítlak jako v Monaku, kvůli dlouhé rovince připomínající Monzu však budou muset sáhnout po kompromisu. Optimální nastavení si budou ověřovat v pátek - nemá smysl dosahovat rychlých časů na kolo, pokud budou pomalí na rovinkách, a tedy bezbranní při předjíždění v závodě. Kvůli tomu zůstanou u nižších úrovní přítlaku, než by bylo ideální.
Brzdy budou zatěžovány středně, používat se budou po 18 % času jednoho kola: přetížení nad 2 G budou při zpomalování piloti zažívat v 9 místech.
Velmi prudce (nad 4 G) se brzdí jen do první zatáčky, kde piloti musí zpomalit z rychlosti přes 340 km/h na 114 km/h na 133 m za přetížení 4,3 G. Na pedál přitom musí vyvinout tlak o síle 128 kg a výkon brzd v tomto místě dosahuje 2154 kW.
Z pohledu spotřeby je okruh velmi náročný - přibližně 1,96 kg benzínu, systém pro rekuperaci energie dostane zabrat. Úbytek 10 kg paliva odpovídá zrychlení o 0,32 s.
Převodovka bude muset 78krát během kola změnit rychlostní stupeň, za závod 3 978krát.
Přestože je Baku městským okruhem, Pirelli pro jistotu přivezlo o stupeň tvrdší pneumatiky než k předchozím dvěma závodům: super-měkkou, měkkou a středně-tvrdou směs.
Mezi piloty je nejpopulárnější ta super-měkké, dvě sady středně-tvrdé si nechal přivézt jen osm pilotů. I když teploty vzduchu mohou být vysoké, tak zde může být problém se zahříváním pneumatik, podobně jako v Montrealu.
Protože jde o městskou trať s novým asfaltem, tak bude přilnavost velmi nízká, rychle ale bude vyvíjet. Degradace a opotřebení by mohly být celkem nízké. Očekáváme, že týmy budou volit mezi jednou až dvěma zastávkami.
Video: Průjezd Baku s Danielem Ricciardem (zdroj: Red Bull)
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.