Ferrari se snaží usilovně stáhnout náskok Mercedesu a v Kanadě s dlouhými rovinkami dokázat, že je mu ze všech nejblíže, proto o tomto víkendu představí několik novinek - kromě vylepšeného motoru a paliva půjde možná i o zavěšení.
Italská stáj se při úpravě svého motoru zaměřila na turbodmychadlo, které by mělo být v Montrealu úplně nové. Původně se u FIA snažila argumentovat s vylepšením, nakonec však musela čerpat 2 žetony ze zbývajících šesti, do konce sezóny ji tak zbývají už pouze čtyři.
Cílem je dosahovat vyššího špičkového výkonu po delší dobu, aby tak mohla lépe využívat potenciálu svého systému pro rekuperaci energie (ERS), obzvlášť v kvalifikaci.
Šéf vývoje pohonných jednotek Scuderie, Mattia Binotto, k tomu říká: "Hybridní systém je v Kanadě důležitý, protože na hlavní rovince využíváte veškerý výkon. Ve střední části okruhu musíte zajistit, že správně rekuperujete energii a dobijete baterie do té doby, než začnete zrychlovat z vlásenky na tu hlavní rovinku."
Kromě nového turbodmychadla se může těšit také na novou směs paliva, kterou připravil její partner Shell pro co nejlepší využití nového mapování motoru a zlepšení efektivity.
Protože ale Ferrari už za Mercedesem zaostává spíše v oblasti šasi než v oblasti pohonné jednotky - podle GPS dat zejména v pomalých a středně rychlých zatáčkách a při trakci, možná přiveze také nové zadní zavěšení. Tým se snaží vyřešit nedostatek mechanické přilnavosti a špatného zahřívání pneumatik.
"Víme, že se to týká toho, jak naše auto pracuje s pneumatikami. Musíme zabrat a tento problém vyřešit, protože když nestartujeme z čelních pozic, pak čelíme problémům, kterým bychom čelit neměli," upozorňuje šéf týmu Maurizio Arrivabene.
Ostatní výrobci motorů: vylepšení chystá i Honda
V Monaku zaznamenala svůj letošní nejhorší výsledek, když získala jen 12 bodů, a Mercedes po dalším vítězství svůj náskok na čele navýšil na 67 bodů. Zlepšení potvrzuje v poslední době Red Bull, který na Ferrari ztrácí už jen 9 bodů. Ten v posledním závodě těžil z nového motoru Renault, který budou mít v Kanadě k dispozici již všichni čtyři piloti francouzského výrobce, tj. i Jolyon Palmer a Max Verstappen, kteří dosud jezdili se staršími specifikacemi.
Honda jako jediná v průběhu sezóny ještě nečerpala žádné žetony, před Kanadou jich ale několik také utratí. Závodní ředitel McLarenu Eric Boullier mi včera v rozhovoru potvrdil, že zatím stále neví, kolik přesně jich využijí, protože se se svým japonským partnerem rozhodnou až na poslední chvíli, má jich být "ale jen pár."
Mercedesu stále zbývá 11 žetonů a Renaultu i po vylepšení před Monakem dokonce 21. Ve Viry ale už žádné větší novinky letos nechystají, zatímco ostatní s dalšími úpravami cílí na závody v Belgii a v Monze.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.