BARCELONA - NEJLEPŠÍ SEKTORY, MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI A STRATEGIE; Co bližšího vyčteme o výkonnosti pilotů a vozů z nejvyšších rychlostí a časů dosažených v jednotlivých sektorech během kvalifikace ve Španělsku? Jaké strategie můžeme očekávat v zítřejší velké ceně?
Velmi technická trať v Barceloně představuje dobrou prověrku pro aerodynamiku vozů, zejména první sektor s rychlou a táhlou třetí zatáčkou, v níž si musí piloti během velké ceny hlídat zejména opotřebení levé přední pneumatiky.
Před čtvrtou zatáčkou začíná druhý sektor obsahující pomalou pátou zatáčku i adrenalinovou, velmi rychlou devátou. Za ní se nachází první DRS zóna a před začátkem třetího sektoru nejnáročnější místo z pohledu brzd.
Třetí sektor je technický, obsahuje středně rychlé a pomalé zatáčky s rychlou poslední zatáčkou a 1 km dlouhou cílovou rovinkou, na níž FIA umístila druhou DRS zónu. Na jejím konci se nachází čidlo pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trap.
Více podrobností o technických výzvách okruhu Circuit de Catalunya naleznete v podrobném přehledu včetně videa zde.
Hamilton od Q2 předváděl výborné výkony - v prostřední části byl o 6 desetiny rychlejší než Rosberg (ten zde zřejmě šetřil své závodní pneumatiky, stejně jako Ricciardo) a v Q3 ho předčil o 0,28 s. Dosáhl nejlepších časů také ve všech sektorech a 52. pole position své kariéry (letos třetí). Nejvíce získal pozdním brzděním v prvním sektoru (maximální rychlost měly oba Mercedesy téměř totožnou), dobrým výjezdem ze 3. i rychlejším průjezdem 9. zatáčky. Jeho čas byl o 2,6 sekundy rychlejší než loni, tehdy zde ale měkká směs nebyla k dispozici.
Velkým překvapením byla rychlost obou Red Bullů, které předčily Ferrari. Arrivabene jen kroutil hlavou a opakoval, že je něco špatně oproti dopolednímu třetímu tréninku a že se na to budou muset podívat. Vypadalo to na celkovou ztrátu přilnavosti, neztráceli nějak zvlášť v žádné ze zatáček.
Takový vývoj nečekal ani Horner: připustil sice, že Ricciardo možná až do kvalifikace záměrně neukázal Verstappenovi svůj potenciál, ale šéf Red Bullu doufal maximálně v to, že bude bojovat o místo na roštu s Räikkönenem.
Vozy rakouské stáje byly rychlejší v 1. a v 3. sektoru. Verstappen si poměrně rychle zvykl na zcela jiné, menší auto, a zkušenějšímu týmovému kolegovi zdatně sekundoval. V 1. sektoru byl rychlejší, v druhém zajel podobný čas jako Ricciardo, ve třetím ale nabral ztrátu 0,22 s, což je dáno i odlišným nastavením (zvolil méně přítlaku - viz speed trap). Se čtvrtým místem může být ale velmi spokojený - dokazuje, že má opravdu talent. To Kvjat u Toro Rosso na Sainze ztratil 0,8 sekundy. Na pomalejší vůz si hůře zvyká.
Williams byl čtvrtým nejrychlejším vozem dnešní kvalifikace, Bottas na Vettela ztratil necelé 2 desetiny. Přitom nejde o okruh, který by vozu FW38 obzvlášť vyhovoval - spíše se těší na Kanadu a na tratě, kde se volí o něco méně přítlaku. Massa doplatil na chybné načasování svého výjezdu - poprvé se ocitl v provozu, proto nezajel moc dobré kolo, to další pak už nestihl, a tak vypadl už v Q1. To pomohlo k radosti jinému týmu.
McLaren totiž poprvé od navázání partnerství s Hondou v roce 2015 postoupil mezi nejlepších deset (naposledy se mu to povedlo v Abú Zabí 2014, tam ho ale ještě poháněl Mercedes). Alonso dokázal postoupit na úkor Hülkenberga, který byl v Q2 o 11 tisícin sekundy pomalejší. Tým kvůli deficitu motoru věří, že má třetí nejlepší šasi v poli (po Mercedesu a Red Bullu). Nové přední křídlo má pouze Button, do Barcelony totiž stihli vyrobit pouze jedno.
Nejvyšší rychlosti na rovinkách dosahovaly opět Manory - Wehrlein 341,5 km/h. Jejich vůz nedokáže vytvářet tolik přítlaku, což Barcelona trestá, a tak skončili opět jako poslední za Saubery, byť mají k dobru nejvýkonnější pohonnou jednotku. Vozy s motory Mercedesy v tomto hodnocení skončily všechny v první desítce.
Gutiérrez s motorem Ferrari ztrácel 4,9 km/h, Vettel z továrního týmu 7,3 km/h. Verstappen s méně výkonným Renaultem se dostal na 7 příčku (- 6,1 km/h), Kvjat s loňským motorem Ferrari na rovince zaostával o 11,1 km/h, Button s Hondou dokonce o 12,2 km/h. Na cílové čáře to bylo jen o 7 km/h, nejvíce tedy ztrácí v druhé polovině rovinky. Japonský výrobce má stále nejslabší motor v poli, žetony si chystá na větší vylepšení - první by mělo přijít v Kanadě, druhé v Belgii.
Pneumatiky a strategieOčekává se, že většina zvolí v závodě vypsaném na 66 kol dvouzastávkovou strategii, zřejmě se ale objeví i několik pilotů, kteří vsadí na tři zastávky. Tato strategie je sice rychlejší, v závěru je ale nutné předjíždět piloty, kteří se rozhodnou pouze pro 2 zastávky.
Nejrychlejší dvouzastávková strategie: start na měkkých pneumatikách, přezutí na měkké v 20. kole a na středně-tvrdé v 40. kole. U třízastávkové vypadá ideální načasování s přezutím takto: start na měkké, přezutí na měkké v 16. a v 33. kole, pak na středně-tvrdé v 49. kole.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.