Jaký je okruh v Barceloně a na co se můžeme o víkendu ve Velké ceně Španělska těšit? Jak jsou na tom piloti s komponenty svých pohonných jednotek a jaké pneumatiky si nechali přivézt?
Okruh Circuit de Catalunya nacházející se ve výšce 140 m n. m. týmy dobře znají, i letos na něm před sezónou dvakrát po čtyřech dnech testovaly, proto mají slušnou představu o nastavení svých vozů. Jde o první trať s významnějším převýšením, před letošní velkou cenou na ní nebyly prováděny žádné větší změny.
Závodní víkend bude velmi zajímavý, protože většina z nich v prvním evropském závodě tradičně nasazuje významné novinky. Velký balík vylepšení slibuje Force India, slibuje si od něj téměř půl sekundy. Spoustu nových dílů přiveze i McLaren, jenž očekává další pokrok a opět doufá v postup do Q3. Zahálet nebudou ani ostatní, protože poprvé mohou vše přepravovat místo letadel kamiony - včetně svých motorhomů.
Nejúspěšnější je v Katalánsku Ferrari s 8 vítězstvími, Williams jich má na kontě 6 - to poslední získal Pastor Maldonado v roce 2012, od té doby na další úspěch stáj z Grove čeká. Nico Rosberg má o víkendu šanci dosáhnout páté vítězství během jedné sezóny, což se v historii podařilo pouze Nigelovi Mansellovi (1992) a Michaelovi Schumacherovi (2004). Pokud počítáme i závěr loňské sezóny, může svou šňůru protáhnout na 8 vítězství.
Rekord může vyrovnat i Mercedes s 11 vítězstvími v řadě za sebou, což dokázal McLaren v roce 1988. Pokud by se to o víkendu Stříbrným šípům povedlo, šlo by o jejich jubilejní 50. triumf v F1. Bude zajímavé sledovat, zda jim Ferrari konečně bude blíže. Prezident Sergio Marchionne totiž očekává vítězství rudého týmu. Těšíme se také na debut Maxe Verstappena u Red Bullu, kde po závodě v Rusku nahradil Daniila Kvjata putujícího zpět k Toro Rosso.
26. Velká cena Španělska v řadě za sebou je vypsána na 66 kol, což při délce okruhu 4 655 m představuje celkovou vzdálenost 307,104 km. Jezdí se ve směru hodinových ručiček, 9 zatáček je pravotočivých, 7 levotočivých. Průměrný úhel zatáček činí 116°, v nejrychlejší (č. 3) z nich dosahují piloti rychlosti téměř 250 km/h a po dobu 3 sekund zažívají přetížení 3,2 G, v zatáčce č. 9 špičkově až 4,2 G.
Letos byly obnoveny obrubníky a zlepšen odvod vody v zatáčce č. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 15. Práce byly dokončeny již před zimními testy. Vzhledem ke své konfiguraci (směsici středně-rychlých a rychlých zatáček) je Barcelona považována za tu nejlepší prověrku aerodynamické efektivity. Pouze čtyři zatáčky jsou pomalé (projíždějí se pod 100 km/h, č. 10 dokonce jen 75 km/h). Průměrná rychlost na kolo přesto dosahuje 200 km/h. Z pohledu času na kolo je nejdůležitější poslední technická část.
FIA i letos zachová dvě nezávislé DRS zóny, které by měly přispět k většímu počtu předjížděcích manévrů: první se nachází na cílové rovince 157 za zatáčkou č. 16, druhá 40 metrů za velmi rychlou zatáčkou č. 9. Detekce probíhají na úrovni první safety car čáry a 86 metrů před zatáčkou č. 9.
I přes 1047 m dlouhou rovinku jsou vozy nastaveny kvůli vnitřní části a zejména kvůli 3., 9. a 16. zatáčce na vysoký přítlak (8/10), jenž je zde velmi důležitý.
Po tomto rovném úseku piloti uhánějí téměř 12 sekund s plynem sešlápnutým na podlahu, 5 sekund pak mezi zatáčkami 9 a 10. S otevřeným zadním křídlem by mohli dosahovat maximální rychlosti přes 340 km/h. Z čela roštu to je do první zatáčky daleko - 543 m.
Problémy činí měnící se počasí mezi dopoledními a odpoledními částmi, rovněž vzhledem k blízkým horám a moři proměnlivý směr větru, jenž ztěžuje volbu nejvyššího převodového poměru na cílové rovince. Celkově piloti na okruhu stráví s plným plynem 51 % času (39 % vzdálenosti) jednoho kola.
Na brzdě naopak stráví na sedmi místech (z toho 2 těžká) průměrných 18 % času. Rovinky umožňují efektivní rozptýlení tepla mezi jednotlivými brzdovými body. Nejnáročnějšími jsou první a desátá zatáčka (Elf), do které navíc vozy přijíždějí z kopce.
Brzdí se na osmi místech, nejtvrději do první zatáčky, kde na 103 metrech během 1,1 sekundy při zpomalování o 213 km/h odpovídá přetížení síle 5,6 G. Piloti musí na pedál zatlačit silou 168 kg a výkon brzd dle společnosti Brembo dosahuje 2446 kW.
Maximální výkon motoru je důležitý na dlouhé rovince, na výjezdu z pomalých zatáček je pro změnu důležitá dobrá trakce, v rychlých odezva (č. 3 a 8) a zachování dobré stability při podřazování a brzdění do pomalých zatáček (č. 10).
Protože je okruh plynulejší než moderní tratě, na které letos F1 zavítala, je u turba důležité zachovávání dobré ovladatelnosti. Zatáčka č. 10, kde rychlost padá k 70 km/h, vyžaduje jeho dobrou odezvu, aby pohonná jednotka mohla poskytovat hladký průběh krouticího momentu a zajistila dobrý výjezd. Trakce z poslední zatáčky je pro předjetí na konci cílové rovinky zřejmě ještě důležitější než samotná maximální dosahovaná rychlost.
MGU-K má díky častému brzdění příležitosti pro dobíjení, klíčovou výzvou je zajištění správné míry stability při brzdění a navyšování výkonu při výjezdech ze zatáček. Barcelona není obtížná ani pro MGU-H, které může rekuperovat energii na cílové i zadní rovince.
Spotřeba paliva je pravidly omezena na 100 kg na závod (1,52 kg/kolo, tj. 44 l/100 km). Dle nároků na spotřebu patří Barcelona na rozdíl od Melbourne či Bahrajnu mezi méně náročné okruhy, šetření palivem bude v průběhu velké ceny nízké. Deset kg paliva časy na kolo teoreticky zpomaluje o 0,34 s.
Převodovku během jednoho kola čeká 45 změn rychlostních stupňů, 2970 přeřazení za celý závod. Kvůli změnám větru se na poslední chvíli dělají jemné úpravy v aerodynamice (rychlosti se liší o 1 - 4 km/h). Silný zadní vítr je na dlouhé rovince méně škodlivý než ten čelní.
Pirelli s sebou veze měkkou, středně-tvrdou a tvrdou směs. Opotřebení pneumatik je vysoké kvůli drsnému asfaltu a energii, kterou musí v zatáčkách zvládat. Nejvíce je zatěžovaná levá přední pneumatika, a to zejména v rychlé a táhlé třetí zatáčce, kde na ní působí vysoké boční přetížení - její průjezd trvá 4 sekundy a rychlost dosahuje 240 km/h.
Loni týmy volily 2 - 3 zastávky, letos by to mělo být podobné. Ideální strategie počítá s dvěma výměnami pneumatik - mezi 15 - 20 a 40 - 43 kolem. Předpověď počasí vypadá příznivě, pravděpodobnost deště je nízká. Teploty by se měly pohybovat kolem 21 °C.
Boxová ulička v Barceloně měří 367 m, její průjezd včetně zastávky zabere 20 vteřin. Safety-car vyjížděl od roku 2003 celkem pětkrát, v 80 % případů kvůli nehodám v prvním kole. Pravděpodobnost jeho výjezdu je 27 %, v posledních dvou letech jsme ho zde však v akci neviděli.
Video: Průjezd Barcelonou s Fernandem Alonsem (zdroj: Youtube)
Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen, který v roce 2008 na Ferrari zvládl jedno kolo za 1:21,670 min. Loni byl v závodě nejrychlejší Lewis Hamilton - 1:28,270 min.
Údaje ze sezóny 2015
Nejrychlejší časy - 1. trénink: 1:26,828 (Rosberg) - 2. trénink: 1:26,852 (Hamilton) - 3. trénink: 1:26,021 (Rosberg)
- Q1: 1:26,382 (Hamilton) - Q2: 1:25,166 (Rosberg) - Q3: 1:24,681 (Rosberg)
- rozdíl Q3 - P1: 2,147 s- rozdíl Q1 - Q3: 1,701 s
Maximální rychlost: 343,8 km/h (Hülkenberg)Počet zastávek: 46Počet normálních / DRS předjetí: 10 / 12
Pódium: 1. Rosberg, 2. Hamilton (+ 17,551 s), 3. Vettel (+ 45,342 s)Vítězný čas: 1:41:12,555 hVítězná strategie: 2 zastávky (15. a 45. kolo)
Přes 400 fotografií z loňské Velké ceny Španělska najdete zde.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.