Osmnáctiletý Charles Leclerc se přiblížil svému debutu s Ferrari během závodního víkendu. Tento týden již testoval s dva roky starým monopostem ve Fioranu.
S Ferrari F14 T ujel 300 kilometrů, díky tomu může požádat o tréninkovou licenci, aby se mohl zúčastnit volného tréninku před velkou cenou. Na rozdíl od plné superlicence nemusí splnit kritéria FIA včetně stanoveného počtu bodů, může ale nastoupit jen do tréninku.
Při testu mu počasí příliš nepřálo - nejprve jezdil na mokré trati, až později mohl obout demonstrační pneumatiky Pirelli (měkkou, středně-tvrdou i tvrdou směs).
Osmnáctiletý rodák z Monaka letos bude závodit v GP3 za tým ART Grand Prix. Vzhledem k vazbám Ferrari a Haasu se ke konci roku dostane za volant s Haasem.
Jak vysoká je pravděpodobnost, že k tomu dojde, to hodnotí pro Autosport šéf Pilotní akademie Ferrari (FDA) Massimo Rivola: "Myslím si, že to bude letos. Opravdu s ním o tom nemluvím, protože ví, že se musí soustředit na bitvu o titul v šampionátu GP3, což je hlavním cílem, takže to nehoří. Pokud k tomu dojde, fajn - a zřejmě k tomu dojde."
"Pokud to přijde, tak bych preferoval, aby to bylo koncem sezóny, protože bude zcela připraven. Jedním z rizik u těchto mladých dětí je to, že když začnou myslet na Formuli 1, pak se přestávají soustředit. Ale jemu důvěřuji," hodnotí Rivola.
"Než naskočil do vozu, tak jsem mu říkal, že nám nemusí dokazovat svůj talent. Uvědomuji si, jaký má talent, takže musel prokázat, že je někdo, na koho můžeme spoléhat při mnoha typech práce, jako je například simulátor.
"Na mladého jezdce to má v hlavě dobře uspořádané, takových moc není. To tedy bylo pro něj prvním cílem. Celkově odvedl velmi dobrou práci, ukázal, že je rychlý, a nedopouštěl se výraznějších chyb. Na různých sadách pneumatik poznával rozdíly v přilnavosti a jeho výkonnost se zlepšila. Na sklonku dne jsem s ním mluvil a nedokázal mi přestat děkovat. Řekl mi, že šlo o nejlepší den jeho života. Je to tak příjemné pracovat s takovými kluky," dodává Rivola na adresu mladého Leclerca.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.