Starty byly jedním z témat, o kterých se během prvních dvou závodů F1 hodně hovořilo. Díky novým pravidlům je to pro jezdce dnes mnohem náročnější. Především u Mercedesu se zaměřili na to, aby tuto část závodu zlepšili.
Přitom v roce 2015 byli podle informací na oficiálních stránkách týmu v této oblasti nejlepší. Problém prý tkví v tom, že ačkoliv jsou jejich průměrná čísla velmi dobrá, některé z oněch startů byly velmi špatné.
Start většina týmů měří jako vzdálenost ujetou za první čtyři sekundy od rozsvícení světel. Podle této metodiky měly Stříbrné šípy v roce 2015 průměrně nejlepší starty.
Co se Austrálie týče, měl vítěz obou letošních závodů Nico Rosberg šestý nejlepší start, v Bahrajnu byl nejlepší. Čtyři piloti, kteří odstartovali v Melbourne lépe než Nico, v Šákhíru odstartovali hůře (výjimkou je Vettel, který nestartoval vůbec), což hezky dokládá variabilitu ve startech.
Zajímavé je, že nejrychlejší start měl v Melbourne nováček Pascal Wehrlein při svém závodním debutu s druhým nejméně zkušeným týmem na roštu. Týmy se však nezaměřují pouze na co nejlepší start, ale také na jeho variabilitu a proměnlivost.
Nejtěžší je podle Mercedesu pro závodníka chvíle uprostřed startu, kdy řídí krouticí moment před tím, než dosáhnout limitu výkonu. Tým má jisté omezené možnosti mu pomoci při práci se spojkou, která má při první fázi rozjezdu zásadní roli, ale jakmile ji pustí, musí se snažit balancovat na hraně perfektního prokluzu pneumatik. Pokud to přežene jedním směrem, přijde protáčení gum. A pokud druhým, tak se propadnou. A navíc je kolem něj v tu chvíli spousta ruchu a dalších aut. Proto je to podle nich nejnáročnější.
Nová pravidla pro rok 2016 měla za cíl omezit pomoc týmu směrem k pilotovi. Proces startu je dnes co nejmanuálnější a co nejvíce pod kontrolou závodníka. Tým ho nemůže navádět rádiem a pilot musí řídit spojku manuálně pouze pomocí jedné páčky spojky. Výkon tedy více než v minulých letech závisí na umění jezdce, ale tým má stále důležitou úlohu - musí mu pochopitelně poskytnout rychlé a konzistentní auto. Pro obě strany je to tlak navíc. Není proto překvapením, že to zamíchalo startovním polem. Svůj cíl tak pravidlo splnilo.
"Pokud jsme chtěli zamíchat pořadím, start je důležitou součástí a pokud při něm někdo propadne či naopak, povede to k nečekaným výsledkům a v tomto ohledu tak budou výsledky zajímavější," uvádí Mercedes. Na bližší hodnocení však raději chtějí počkat až do poloviny sezóny.
Týmy prý pečlivě studují odchylky od normálu během startů a snaží se proces co nejvíce zdokonalit. Platí to i pro Mercedes, který se však nedomnívá, že na to existuje recept. Nebo na něj zatím ještě nikdo nepřišel a to i přes mnohé výzkumy, které se v této oblasti dělají. "A když jsme to nezvládli, asi to bude opravdu náročné. Otázkou také je, zda je to vlastně špatná věc. Z diváckého pohledu byla během prvního kola v Melbourne a Bahrajnu zábava," domnívají se u Stříbrných šípů.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.
Lewis Hamilton se chystá na novou kapitolu v kariéře u Ferrari, což vzbuzuje otázky o jeho schopnostech a šancích na vrchol. Jak se dokáže přizpůsobit novému týmu, který stále usiluje o návrat k dominantní formě? A co od něj mohou očekávat fanoušci Scuderie?
Ferrari si na Katalánském okruhu naplánovalo tři dny testování. Zatímco včera a dnes testují hlavní závodní jezdci, zítra se za volant vozu posadí rezervní piloti Antonio Giovinazzi a Dino Beganovic, jak uvádí web Autoracer.it.