Fernando Alonso v Austrálii přežil ošklivou havárii, když v rychlosti kolem 310 km/h kolidoval s vozem Estebana Gutiérreze na konci dlouhé rovinky. Po několika saltech vystoupil se zcela zdemolovaného vozu bez vážnějších zranění. Ještě před 15 lety by to však podle bývalého prezidenta FIA, Maxe Mosleyho, zřejmě nepřežil.
Při prvotním nárazu čidla zaznamenala přetížení 46 G a Alonso sám připustil, že měl štěstí. Na otázku, jestli by přežil takovou nehodu před 15 či 20 lety, Mosley pro Telegraph Sport odpovídá: "Nemyslím si to."
"S jistotou to bez detailní analýzy vědět nemůžete, ale obecně tyto nehody končily vážnými zraněními nebo smrtí. Zdá se, že to nyní naštěstí skončilo. Stále dochází k děsivým nehodám jako v případě Julese [Bianchiho], ale u těchto vážných závodních nehod čekáte, že pilot z nich vyvázne. Před 20 lety by tomu tak nebylo," pokračuje Mosley.
Sám by byl rád, kdyby FIA pokračovala ve zlepšování bezpečnosti v F1 i pomocí dodatečné ochrany kokpitu typu halo. Někteří se obávají, že by tento prvek mohl zhoršit následky nedělní Alonsovy nehody, kdyby se zabořil do písku či znemožnil jezdci se rychle dostat ven.
Ale jeho týmový kolega Jenson Button uklidňuje: "Myslím, že halo je skvělý nápad. Byl koly vzhůru, když přistál, a kdyby měl halo, tak by mu pomohlo. Došlo by k menšímu nárazu do jeho přilby. Halo je správným směrem a my ho potřebujeme. Myslím, že je lepší mít tento systém. Auto by samozřejmě otočili, aby mu pomohli se z něj dostat, takže by to trvalo o něco déle, ale on byl v pořádku, takže na tom nesejde."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.