MELBOURNE - 2. TRÉNINK; Také v odpoledním tréninku dosáhl nejrychlejšího času Lewis Hamilton. Podmínky však byly ještě horší než dopoledne a žádných jízd na hladkých pneumatikách jsme se nedočkali. V pátek jsme se toho tedy o formě jednotlivých týmů moc nového nedozvěděli.
Odpolední trénink začal za ještě horších podmínek než ten první - za deště byla na trati spousta vody, a tak piloti vyčkávali v garážích. Prvního letmého kola jsme se dočkali až po 21 min, to když Ricciardo prohnal svůj Red Bull po Albert Parku za 1:49,017 min.
"Používat přechodné pneumatiky je trochu k ničemu, musíme zkrátka ještě počkat. První trénink byl velmi náročný. Pokaždé, když jsme vyjeli na hladkých gumách, začalo pršet. Zvládli jsme některé základní věci," popisuje Verstappen.
Brzy se přidávali další piloti. Kvjat se dostal před něj a po 30 min dostal smyk Rosberg s novým nosem (první trénink absolvoval ještě se starým) v zatáčce č. 8 (video) a komisaři použili virtuální safety car. Mercedes ho chtěl povolat do boxů pro pneumatiky do mokra, tuto informaci mu však kvůli novým předpisům nemohl sdělit.
Charlie Whiting mezi oběma tréninky uspořádal tiskovou konferenci kvůli novým pravidlům pro radiokomunikaci. Button včera uvedl, že FIA vše nedokáže ohlídat. Ředitel závodů vysvětlil, že pro sledování rádií vyhradila FIA čtyři zástupce, kteří sledují každý tři auta, o zbylých 10 vozů so postará 4 - 5 softwarových inženýrů. Také se po celou dobu bude nahrávat kokpit pilotů.
Whiting dále prozradil, že FIA pokračuje v práci na zavedení ochrany kokpitu typu halo od příštího roku. Koncept Red Bullu s plexisklem zaostává ve vývoji a má pochyby, jestli by taková věc mohla být od příštího roku zavedena. Hlavním důvodem těchto snach je ochrana jezdců před létajícími koly.
VIRTUAL SAFETY CAR: Nico Rosberg is going to need a new nose after going into the wall at Turn 7 #AusGP #FP2 pic.twitter.com/TozqyPB1Sa
— Formula 1 (@F1) March 18, 2016Po plném obnovení provozu se do čela vyhoupnul Alonso na přechodných pneumatikách - časem 1:41,694 překonal o 1,2 s Sainze, jenž dopoledne stál kvůli problému s palivovým systémem. Pilot McLarenu poté předvedl několik vylepšení až na 1:39,895 min, na rovince mu bylo v první polovině naměřeno 296 km/h - o 2 km/h než Pérezovi.
Po 48 min se na první příčku dostal Räikkönen - 1:39,486 min, postupně se před Alonsa dostal Ricciardo (1:39,535) i jeho krajan Sainz (1:39,786). Půl hodiny před koncem trochu zapršelo, poté trať osychala a podmínky se zlepšovaly.
Hamilton se ke své první jízdě vydal až 26 min před koncem, a hned svým prvním pokusem na přechodných pneumatikách překonal Ferrari na čele - 1:38,841 min (295 km/h na rovince). Za něj vyskočil Hülkenberg se ztrátou 0,467 sekundy (1:39,308). Nikdo doposud nepoužil jiné pneumatiky než ty přechodné.
15 min před koncem se ve štěrku v první zatáčce ocitl Gutiérrez, dokázal se ale vrátit na dráhu a pokračovat. To začalo znovu pršet a s tím vyhasly naše naděje na to, že by jezdci obuli slicky a předvedli nějaká rychlá kola. Na trati jsme stále neviděli Williamsy, Verstappena ani Saubery - věřili, že v sobotu i v neděli bude hezky, jízda za těchto podmínek podle nich byla zbytečná.
Posledních pět min využil McLaren pro nácvik zastávek, Williams absolvoval pouze instalační kola. Kvůli proměnlivým podmínkám a tomu, že některé týmy vůbec nejezdily, jsme si ani ve druhém tréninku nemohli udělat lepší obrázek o jejich relativním pořadí. Po zbytek víkendu má být hezky, časy proto nemají moc velý význam. Jedná věc je však zřejmá - Mercedes je ve formě.
Maximální rychlosti: 1. Wehrlein 303; 2. Pérez 298; 3. Vettel 298; 4. Harjanto 297; 5. Hülkenberg 297; 6. Button 297 km/h.
Přehled všech časů: PDF.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.