Obě stáje sídlí ve Velké Británii, obě jsou privátními a nezávislými týmy, oba týmy používají stejné motory a oba mají dost podobné rozpočty. Proč má tedy Williams navrch nad Force Indií?
Force India zaznamenala během sezony 2015 po nasazení JVM08 B-specifikace opravdu velké zlepšení. Indický tým se sídlem v Silverstone nakonec získal páté místo v poháru konstruktérů a na konci sezony ohrožovaly i velké týmy, což dokládá následující statistika. V posledních šesti závodech získala Force India 67 bodů, Williams jen 59 a Red Bull dokonce pouze 48.
Zajímavé je však srování především s Williamsem. Obě stáje totiž mají dost podobné podmínky - sídlí ve Velké Británii, vloni je nepostihly velké personální fluktuace, rozpočet je u obou stájí ve výši zhruba 140 milionů EUR, oba týmy používají pohonné jednotky Mercedes. Kde byl tedy rozdíl, který umožnil stájí z Grove získat třetí místo?
"Řekněme, že máte roční rozpočet zhruba 103 milionů USD. Náklady na nasazování týmu, včetně výdajů za pneumatiky, převodovky, motory atd., stojí 100 milionů USD. To je pro všechny týmy zhruba stejné, pokud se bavíme o stejně velkém týmu," vysvětluje pro 'Motorsport-total.com' provozní ředitel Force Indie, Otmar Szafnauer. Rumun do této položky řadí i náklady na personál, logistiku, výrobu a vývoj aut před sezonou.
Zbývá málo peněz na volné užití"Pak můžeme říci, že máme 3 miliony [USD] k volnému použití. Ty můžeme investovat, kam chceme," pokračuje Otmar. Tato suma už není pro vývoj vozu během celého roku moc velká. Jde však o reálnou výši, kterou Force India na investice má: "My tyto peníze dáváme do výkonnosti."
"Řekněme, že Williams má k dispozici 120 milionů [zřejmě v USD]. To se na první pohled nezdá jako velký rozdíl. Jenže rozdíl je třeba spatřovat ve volných peněžních prostředcích, které jim zbudou. My máme 3 miliony USD, oni 20 milionů USD - takže oni mohou mnohem víc investovat," odhaluje Szafnauer rozdíl mezi oběma týmy. "Jde o to, že výkonnostní rozdíl, který jenom díky rozpočtu na nás získají, je dost velký."
Rozdíl 17 milionů USD mezi oběma týmy navíc nabízí dvojí užití - jednak lze investovat do vývoje aktuálního vozu a jednak lze použít pro vůz další sezony. "Když máte víc zdrojů, tak si můžete dovolit paralelní vývoj. My můžeme dělat jen jedno," přiznává Szafnauer.
Williams si může dovolit paralelní vývoj, Force India neForce India si nemůže dovolit paralelní vývoj na dvou generacích vozů. Tým se musí rozhodnout, kterému projektu se bude věnovat. "Auto pro rok 2017 můžeme začít vyvíjet teprve až budeme znát pravidla. Navíc se musíme rozhodnout: Kdy zaměřit naše soustředění plně na auto roku 2017? Oboje si dovolit nemůžeme." U Williamsu naproti tomu začne vývoj auta 2017 už nejpozději v květnu, kdy budou známá pravidla.
V Grove pracuje zhruba 525 zaměstnanců, v Silverstone jen 370. Force India tedy musí mnohem více zvažovat, jak utratit dostupný rozpočet. Williams má navíc v Oxfordshire hned dva větrné tunely. Ty umožňují rychlejší vyzkoušení novinek, jenže je třeba vidět fakt, že provoz větrných tunelů je pravidly silně omezen, a tak je otázkou, kolik z toho Williams může opravdu vytěžit.
Force India se vydala z finančních důvodů jinou cestou - již nějakou dobu si stáj zkouší své novinky v Toyota Motorsport GmbH (TMG) v německém Kolíně nad Rýnem a zdejším tunelu. "Náš větrný tunel je zhruba 19 let starý. I když to ještě nebyl úplně 'impozantní kousek', tak jsme alespoň věděli, kde jsou jeho silné a slabé stránky. U Toyoty jsme to museli také zjistit a to si vyžádalo čas. Museli jsme zjistit, v jakých ohledech korelace nesedí. Čím více tomu porozumíme, tím lepší budeme," říká Otmar.
Z toho by se tedy dalo vyvodit, že Force India by svůj vývoj ještě měla dokázat vylepšit. Indové tedy chtějí tým s podobným zázemím porazit jinou cestou: "Dnes je třeba získat z času ve větrném tunelu více. Celkově to sice nikdy nebude jako při nepřetržitém provozu 24 hodin denně po 7 dní v týdnu, ale výsledky mohou být lepší. Máte totiž více prostoru nad výsledky přemýšlet," zakončil 51 letý Rumun. Naznačil tím, že výkonnost lze dosáhnout díky bystrým myšlenkám, ne jenom plné peněžence...
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.
Lewis Hamilton během svého druhého dne testování Ferrari ve středu havaroval, když narazil do bariér. Incident naštěstí nezpůsobil žádné zranění, ale pravděpodobně to narušilo jeho přípravy na nadcházející debut.