Ferrari se minulý týden na testech v Barceloně jevilo jako docela rychlý monopost. Všem týmům je ale jasné, že v sezoně budou potřebovat nejen spolehlivost, ale také rychlost.
Jezdci Ferrari, Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel, první týden testů v Barceloně zajeli velmi slušné časy (více v článku shrnujícím testy zde). Na druhou stranu ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by italský tým udělal nějaký velký krok ve zlepšení, který by jej dostal před Mercedesy.
VýkonnostČasy z testů dávají často jen náznak opravdové výkonnosti týmu a dá se na ně spolehnout opravdu jen málokdy. Sebastian Vettel sice minulý týden zajel nejrychlejší čas testů na ultra-měkké sadě gum (druhý Nico Hülkenberg dosáhl svého času na super-měkké sadě a třetí Kimi Räikkönen na ultra-měkké sadě), ale nevíme nic o tom, kolik měli jezdci tou dobou natankováno ve svých nádržích.
Můžeme se tedy jen dohadovat. U Nica Hülkenberga bychom ale mohli očekávat, že na super-měkké saděl nejel s plnou nádrží. Na druhou stranu Mercedes měl pro první týden v Barceloně připraven program, v rámci kterého zcela jistě neodkryl svůj potenciál, když se soustředili na delší stinty se středními gumami.
Nejrychlejších časů předsezonních testů se ale zřejmě dočkáme až tento týden, kdy by se k jeho konci mohlo začít bojovat o každou desetinku. Dle některých odhadů bychom se mohli dostat dokonce i pod 1:19 min. Až ke konci týdne bychom se tedy mohli dočkat opravdového obrázku týkajícího se rychlosti jednotlivých týmů.
SpolehlivostV oblasti rychlosti tedy zatím moc nevíme, ale může být Ferrari spokojeno se svými najetými kilometry? Ne tak úplně. Ferrari zvládlo za čtyři dny odjet 353 kol, to Mercedes byl nejpilnější ze všech a zvládl 675 okruhů. Zajímavé také je, že více kol než Ferrari zvládli i jeho zakaznické týmy, Toro Rosso (447) a Sauber (432), méně než Ferrari zvládl Haas (281). Na druhou stranu je třeba vidět fakt, že Toro Rosso i Sauber měli ve svých útrobách pouze pohonnou jednotku Ferrari z roku 2015.
Zatímco Mercedes byl schopen jezdit jedno kolo za druhým a ve druhé polovině se jeho jezdci dokonce museli střídat vždy v půli dne, aby nebyli až moc unavení, tak Kimi Räikkönen prostál značnou část své testovací doby v garáži, když měl problémy s benzínovou pumpou a MGU-K. Dle některých zdrojů tým není právě s MGU-K zatím moc spokojen. Z toho důvodu zatím ani nebyl schopen jezdit moc dlouhé výjezdy.
Zajímavé také bylo, že Ferrari nedovolilo mluvit žádnému ze svých technických zaměstnanců s medii. To často značí, že tým něco zatajuje. Zlepšení Ferrari určitě přijde a to jak v oblastí časů, tak i odjeté vzdálenosti. Bude to ale stačit na Mercedes? Na to si musíme počkat.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.