Od nového Ferrari mají všichni velká očekávání. Včera dokázal nejvíce kol odkroužit Mercedes (156 okruhů), což se podobá spíše až vytrvalostním závodům, ale nejrychlejší čas zajel Sebastian Vettel. Němec má z nového Ferrari SF16-H dobrý pocit.
Ferrari včera dle mnohých odpálilo směrem k Mercedesu první varovný výstřel. Sebastian Vettel s časem 1:24,939 min. získal nejlepší čas dne a byl o 0,47 vteřiny rychlejší než Lewis Hamilton na Mercedesu. Důležité je také, že svých časů oba jezdci dosáhli na stejné (střední) směsi gum, avšak nevíme, s jakým množstvím paliva v nádrži. Úřadující mistr světa ale včera zažil spíše maratonskou jízdu, když odkroužil hned 156 kol (726 km), to jezdec Ferrari zvládl 69 kol (321 km).
Samozřejmě je třeba připomenout, že se jednalo "pouze" o první testovací den a týmy mohly mít v plánu jiné testovací programy. Dvě věci se ale dají po osmi hodinách testů na Circuit de Catalunya vyčíst: Nový Mercedes W07 funguje jako švýcarské hodinky a Ferrari je rychle. "Ve všech oblastech jsem měl lepší pocit. Udělali jsme opravdový krok dopředu," řekl po včerejším dni Sebastian Vettel. Bylo pro něj důležité získat první místo? "Bylo by mi milejší první místo za měsíc v Melbourne."
U zřejmě největšího možného rivala Mercedesu v této sezoně šlo včera navíc vše dle plánu. "První pocit je pozitivní. V auto jsem měl ihned důvěru. To je nejdůležitější zpráva dne. Určitě bychom rádi ujeli o něco více, přece jsme odpoledne měli dvě, tři menší nečekané události. Jen malé problémy, které ale se ale mohou rychle stát velkými, pokud by je člověk ignoroval. Když je všechno takto nové, tak jste radši opatrní," dodává Vettel.
Zlepšení Ferrari během zimy a uplynulé sezony dokumentuje i následující fakt: Vloni rudí dosáhli na konci testů nejrychlejšího času 1:23,276 min. To bylo ale navíc na super-měkkých gumách a řádně pogumované trati. Nové Ferrari se od svého předchůdce dost liší a to jak v oblasti viditelné, tak i pod kapotou. "Chtěli jsme se zlepšit ve všech oblastech a to se nám také podařilo. Vloni jsme byli tu a tam trochu limitováni. To už teď není ten případ."
Na jednotlivé části auta ale Vettel ukazovat nechce. Pushrod zavěšení na přední nápravě je ale jedním ze základních kamenů. "Přední náprava se zdá být dobrá, ale tam jde o souhru hodně věcí," říká Vettel. Také u Mercedesu si jistě všimli vzestupu formy v konkurenčním týmu. U Ferrari se ale nechtějí nechat vyvést z míry a věří svým postupům a své kvalitě. "Vypadá to, že měli dobrý den. Tolik kol jako oni jsme dnes ještě nemohli odjet. Ale pro mě bylo důležité vyjít z tohoto dne s dobrým pocitem," zakončil Němec.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.